VIII Letni Festiwal Muzyczny „Na gotyckim szlaku” powędruje w sobotę (2 września) na północ od Szczecina – do Tatyni, Jasienicy i Nowego Warpna. Przewodnikiem będzie znany historyk i regionalista dr Paweł Migdalski. Finał wędrówki to muzyczny dialog dwóch pokrewnych instrumentów, gitary i klawesynu, czyli recital Piotra Pałaca i Urszuli Stawickiej w gotyckim kościele Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie.
Od godz. 15 festiwal „Na gotyckim szlaku” zawita do wsi Tatynia pod Policami, leżącej nad rzeką Gunica, mającej metrykę XIII-wieczną, założonej przez rycerza Gobello i przekazanej w 1276 r. augustianom, sprowadzonym z Ueckermünde. W Tatyni, nad Gunicą, jest kościół św. Piotra Apostoła, uważany za jeden z najstarszych kościołów ryglowych w regionie szczecińskim. Urokliwa świątynia pochodzi z końca XVII w. Zachował się w niej ołtarz z barokowymi elementami, empora muzyczna, drewniana ambona.
Kolejnym punktem wędrówki będzie Jasienica (godz. 15.45), położona również nad Gunicą, i kościół św. apostołów Piotra i Pawła. Pierwszą, drewnianą świątynię wznieśli w Jasienicy pod koniec XIII w. augustianie, którzy zbudowali też przy niej klasztor, potem karczmę, stajnie, wodociąg, młyn na Gunicy, szpital, bibliotekę. Kościół dzisiejszy pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. Zachował się w nim obraz „Chrystus w rozmowie z Marią i Martą” (1858). Od niedawna są w kościele 9-głosowe organy Grünebergów. Przy kościele zachowały się ruiny klasztoru augustianów.
O godz. 17 festiwal zawita do Nowego Warpna. Przewidziano tam zwiedzanie zabytkowego ratusza, rynku z pomnikiem Hansa Hartiga, poczęstunek w Klubie Seniora i koncert w gotyckim, XV-wiecznym kościele Wniebowzięcia NMP. Znajduje się w nim barokowy ołtarz, XVII-wieczna ambona, obraz Sąd Ostateczny (XVIII w.), XVIII-wieczne portrety, obraz „Narodzenie Chrystusa” (XIX w.), metalowy (wielce unikatowy!) piec kolumnowy.
Grać będą Urszula Stawicka (klawesyn) i Piotr Pałac (gitara). W programie utwory od renesansu do klasycyzmu i neoklasycyzmu: Johna Dowlanda (1563-1626), Luigi Bocceriniego (1743-1805), Tommaso Giordaniego (1730-1806), Mauro Giulianiego (1781-1829) i Johna Duarte (1919-2006).
U. Stawicka jest klawesynistką i organistką, prezesem Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, pedagogiem, kierownikiem artystycznym zespołu Consortium Sedinum, współtwórczynią festiwalu „Na gotyckim szlaku”. P. Pałac to znany szczeciński gitarzysta i nauczyciel gry na gitarze klasycznej, twórca i moderator corocznego festiwalu Wiosenne Koncerty Gitarowe, organizowanego od dwudziestu lat w Zamku Książąt Pomorskich.
Warto dodać, że podczas wędrówki na pewno będzie mowa także o tym, że po II wojnie światowej obszar na północ od Szczecina nazywany był „enklawą policką”. Wojskowe władze radzieckie przekazały go Polsce dopiero we wrześniu 1946 r.
Na koncert wstęp wolny.
(b.t.)
Fot. FAMD