Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Czytanie literatury ukraińskiej w Kanie. W gazetach tego nie napiszą

Data publikacji: 06 czerwca 2022 r. 10:21
Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca 2022 r. 13:59
Czytanie literatury ukraińskiej w Kanie. W gazetach tego nie napiszą
Tak było podczas przygotowań do poniedziałkowego wydarzenia Fot. Rafał Foremski  

"W gazetach tego nie napiszą" - to tytuł poniedziałkowego (6 czerwca) wyjątkowego czytania literatury ukraińskiej w szczecińskim Teatrze Kana, o godz. 19. Na jednej scenie spotkają się przedstawiciele i przedstawicielki m.in. kilku instytucji teatralnych. Cały dochód z biletów przekazany zostanie na wsparcie osób uchodźczych.

W czytaniu wykorzystane zostaną teksty: Serhieja Żadana, Oksany Zabużko, Tarasa Prochaśki oraz Oleny Astajewej, Oksany Grycenko, Leny Lahuszonkowej, Oleny Gapajewej, Ewgenija Markowskiego, Iryny Herec, Natalii Worożbyt, Kateryny Peńkowej, Pawło Arie i Oksany Sawczenko.

- Działając pomiędzy łączymy szczecińskie instytucje i do czytania zapraszamy aktorki i aktorów Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego, Teatru Pleciuga i naszej Kany, a także​ absolwentkę Charkowskiego Uniwersytetu Artystycznego, oraz niezależnych szczecińskich muzyków. Działając pomiędzy wierzymy że „wiary potrzebują zasady, które tradycyjnie uważane są za idealistyczne. Zasady wzajemnej pomocy, zasady solidarności” i że stają się one w ostatnim czasie najważniejszym zadaniem sztuki - informuje Adam Rosiński z działu promocjo Ośrodka Teatralnego Kana. - "W gazetach tego nie napiszą" to próba odnalezienia odpowiedzi na pytania o pokój i wolność, próba poradzenia sobie z trudną, wojenną rzeczywistość, którą należy nazywać i poszukiwać języka do jej opisu. To także wyraz solidarności - cały dochód z biletów przekażemy na wsparcie osób uchodźczych.

Na jednej scenie spotkają się: Maria Dąbrowska, Rafał Hajdukiewicz, Olek Różanek, Tomasz Grygier oraz absolwentka Charkowskiego Uniwersytetu, Olesja Nezhywa, a także znani szczecińscy muzycy niezależni - Łukasz i Mateusz Rychliccy. Reżyserem całości jest Weronika Fibich.

(MON)

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nowomowa, nowobełkot
2022-06-06 13:55:51
Czy teksty w prasie nie podlegają już korekcie? Kim są (a może powinno się pisać 'som') 'osoby uchodźcze'? Co to za kaleczenie języka? Po prostu 'uchodźcy', a jak już koniecznie trzeba, to mogą być 'uchodźcy i uchodźczynie', chociaż to niepotrzebna nadmiarowość.
Gazeta
2022-06-06 10:27:15
A jednak w Kurierze napisali...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA