wtorek, 18 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Tulipany zakwitną w muzeum

Tulipany zakwitną w muzeum

Tulipany zakwitną w muzeum
Data publikacji: 2015-11-18 17:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 1804 38418

To będzie wystawiennicze wydarzenie jesieni: w najbliższą środę, w szczecińskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie ekspozycja bezcennych holenderskich obrazów, głównie z XVI i XVII wieku. „Nie tylko tulipany" to pierwszy publiczny pokaz słynnej kolekcji Christopha Mullera poza muzeum w Schwerinie, do którego kolekcjoner ją przekazał. 

Muller, dziennikarz „Tagesspiegel" od 1986 roku gromadził dzieła dawnych mistrzów. Po upływie dwóch dekad, stał się posiadaczem jednej z największych kolekcji prywatnych w całych Niemczech. Od 2007 roku, Muller przekazuje swoje zbiory instytucjom kultury: ponad 300 grafik trafiło do Berlina, w 2012 roku ponad 100 kolejnych grafik- do Kolonii, wreszcie, w 2013 roku, 155 obrazów otrzymało Państwowe Muzeum w Schwerinie.

- Otrzymałem zaproszenie na pokaz tej kolekcji i zacząłem starania o możliwość pokazania jej w Szczecinie - opowiada Dariusz Kacprzak, wicedyrektor szczecińskiego muzeum. - Udało się, nasza wystawa to 124 bezcenne obrazy takich mistrzów jak David Vinckboons, Edward Collier czy Jan Breughel Starszy.  

Ekspozycja obejmuje całą paletę malarskich gatunków: portrety, martwe natury, pejzaże, sceny rodzajowe, sceny biblijne.

- Na wielu z tych obrazów są ukryte treści, rebusy, które w XVI wieku były zrozumiałe, a dziś do ich odczytu potrzebna jest znajomość źródeł - tłumacz dyrektor Kacprzak i podaje przykład obrazu Vinckboonsa, przedstawiającego jarmark: - W oknie domu widać kilku mężczyzn z kuflami do piwa, wypełnionymi strzałami. To oznacza, że panowie są poetami, a sam jarmark jest widowiskiem kulturalnym. Wśród jego uczestników zaś sportretowany jest cały przekrój społeczny ówczesnych Niderlandów. 

Obrazy, które są warte fortunę (ostrożne szacunki mówią o kilkuset milionach euro), przyjechały klimatyzowanym samochodem, w skrzyniach, owinięte specjalną fizeliną. Muzeum musiało spełnić także wysokie wymagania strony schwerińskiej - co do temperatury i wilgotności sal ekspozycyjnych.  

„Nie tylko tulipany" to pierwszy etap współpracy muzeów ze Szczecina i Schwerina. W przyszłym roku, do Niemiec pojedzie jeden ze skarbów z naszych zbiorów, czyli kolekcja rysunków Tiepolów (rodzina wybitnych, barokowych rysowników z Włoch), a w 2017 roku, być może do Szczecina przyjedzie schwerińskie dzieła Marcela Duchampa.

Wernisaż zaplanowany jest na środę, na godzinę 18, w gmachu przy Wałach Chrobrego. Wstęp wolny.©℗

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Od środy, w muzeum prezentowana będzie bezcenna kolekcja holenderskiego malarstwa

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie