poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Beksiński w Szczecinie

Beksiński w Szczecinie [FILM]

Beksiński w Szczecinie
Data publikacji: 2017-11-10 09:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-13 19:14
Wywietleń: 2190 300271

Do 17 grudnia w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 jest do obejrzenia wystawa pt. „Zdzisław Beksiński – opowieść cieniem". Natomiast w Kinie Pionier 1907 odbędzie się premierowa projekcja dokumentu „Beksińscy. Album wideofoniczny".

Oprócz obrazów pochodzących z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku oraz dzieła ze zbiorów MNS do 26 listopada prezentowana będzie wirtualna galeria „De Profundis – Beksiński VR”. Dzięki grafice 3D i okularom VR można zanurzyć się w niezwykłej i metafizycznej przestrzeni (pokaz osobno biletowany – 10 zł).
Prace artysty pochodzącego z Sanoka, które można podziwiać w Szczecinie, wróciły niedawno z ekspozycji w Polish Museum of America w Chicago – „Zdzisław Beksiński: A Tale Told by Shadows". Był to pierwszy oficjalny pokaz dzieł tego wyśmienitego malarza w Ameryce. 

Zdzisław Beksiński żył w latach 1929-2005. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. W ostatnim czasie jego nazwisko zyskało jeszcze na popularności dzięki głośnemu filmowi „Ostatnia rodzina". Jego prace przedstawiają m.in. metafizyczne pejzaże, fantastyczną architekturę, zdeformowane postaci, figuralne kompozycje i surrealistyczne wizje. Obrazy mistrza z Sanoka przepełnione są tajemnicą, mrokiem, smutkiem.

W książce Wiesława Banacha pt. „Zdzisław Beksiński" czytamy: „Fenomen twórczości Beksińskiego związany jest przede wszystkim z unaocznieniem, zmaterializowaniem w technikach artystycznych obrazów podświadomości, które są zapewne symbolami wewnętrznych doświadczeń artysty, a w dużym stopniu symbolami stanów duchowych współczesnego człowieka. Groza śmierci, rozpadu, zniszczenia, samotności jest tu nieustannie obecna”.

Miłośnicy twórczości Zdzisława Beksińskiego już dzisiaj (piątek) od godz. 11 do godz. 16 mogą przyjść podziwiać dzieła artysty. We wtorek, środę, czwartek i sobotę wystawa będzie otwarta od godz. 10 do godz. 18, zaś w piątek i niedzielę od godz. 10 do godz 16. W poniedziałek wystawa jest nieczynna.

Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o artyście, mogą również dzisiaj (piątek) wybrać się do Kina Pionier, gdzie o godz. 16.25 i 19.55 odbędą się premierowe pokazy filmu pt. „Beksińscy. Album wideofoniczny". Dokument przedstawia życie rodziny Beksińskich w  prywatnych materiałach dźwiękowych i filmowych.

Kamil KRUKOWSKI

Na zdjęciu: Prace Zdzisława Beksińskiego przedstawiają m.in. metafizyczne pejzaże, fantastyczną architekturę, figuralne kompozycje i surrealistyczne wizje.

Komentarze

Jestem ksenofob, burak, zapyziały, wiocha, prowincja.
Poważam malarstwo klasyczne.
2017-11-12 14:38:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy