piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Beksiński w dwóch światach

Beksiński w dwóch światach [GALERIA]

Beksiński w dwóch światach
Data publikacji: 2017-11-12 20:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-13 19:20
Wywietleń: 1613 300839

- Z doskonałą i właściwą dla siebie chirurgiczną precyzją dbał o każdy najmniejszy element swoich dzieł - tak mówi o twórczości wybitnego artysty kurator Marlena Chybowska-Butler, rekomendując wystawę pt. „Zdzisław Beksiński - opowieść cieniem". Do 17 grudnia można ją podziwiać w Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej 1 w Szczecinie.

Szczecińska ekspozycja prezentuje dziesięć obrazów Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów jego twórczości. Oprócz prac pochodzących z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku oraz dzieła ze zbiorów MNS , dodatkową atrakcją dla miłośników malarza jest wirtualna galeria „De Profundis - Beksiński VR". Dzięki grafice 3D i okularom VR można się przenieść do wyimaginowanego świata, opartego na dziełach mistrza z Sanoka. Niezwykłej podróży do wnętrza obrazów towarzyszy ambientowa muzyka i dźwięki otoczenia dostarczające jeszcze większych emocji i niezapomnianych doznań podczas kontemplacji piękna dzieł Beksińskiego.

Prace, które są do obejrzenia w Szczecinie, wróciły niedawno z ekspozycji w Polish Museum of America w Chicago – „Zdzisław Beksiński: A Tale Told by Shadows".  W pomieszczeniu, gdzie się znajdują, panuje mroczny i ponury klimat rodem z opowiadań Edgara Allana Poego. Trzeba dodać, że poszczególne obrazy są świetnie oświetlone, co sprzyja w oddaniu pełni ich niezwykłości.

- Pomysł na tę wyjątkową wystawę w naszym muzeum powstał dwa lata temu w Chicago - tłumaczy dyrektor MNS Lech Karwowski. - Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się plan zrealizować. Sztuka Beksińskiego to działalność wizualna z pogranicza filmu, fotografii, malarstwa oraz typowej, dzisiejszej wyobraźni sięgającej gwiazd i bajkowej przeszłości. Niezmienne cieszy się ona wielką popularnością, ponieważ odpowiada zarówno naszym lękom, jak i nadziejom.

Piątkowe otwarcie kameralnej wystawy przyciągnęło sporą grupę szczecińskich miłośników twórczości Beksińskiego. Dużym zainteresowaniem cieszył się należący do MNS obraz przedstawiający pocałunek przenikających się dwóch postaci, symbolizujący nierozerwalną międzyludzką więź.

- Jestem wprost oczarowana tym, co zobaczyłam na tej wystawie - mówi uczestniczka wydarzenia p. Izabela.- Do tej pory obrazy Beksińskiego widziałam tylko w Internecie. Tym razem mogłam je eksplorować na żywo. Jest to naprawdę niesamowite przeżycie. Za parę dni przyjdę tutaj ponownie. Jestem szczęśliwa, że w końcu w Szczecinie jest tak zjawiskowa ekspozycja.

Muzeum Sztuki Współczesnej MNS otwarte jest od wtorku do niedzieli. We wtorki, środy, czwartki i soboty galerie można zwiedzać od godz. 10 do 18, zaś w piątki i niedziele 10 -16. Bilety w cenie 5 zł - ulgowy i 10 zł -normalny. Pokaz wirtualny jest osobno biletowany i kosztuje 10 zł.
Kamil Krukowski
Fot. Marta Teszner

Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach Beksiński w dwóch światach

Komentarze

,
Krótkie spodenki w sam raz do muzeum.
2017-11-13 06:37:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy