Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

„Bauhaus Szczecin” w filharmonii. Premierowy performance Mykietyna [GALERIA]

Data publikacji: 2021-09-23 12:15
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-23 12:57
„Bauhaus Szczecin” w filharmonii. Premierowy performance Mykietyna
Foto: Monika Gapińska  

W środowy (22 września) wieczór w szczecińskiej filharmonii jeden z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej, Paweł Mykietyn, zaprezentował swój premierowy, kompozytorski performance „Bauhaus Szczecin”. Pisząc swój utwór,  artysta inspirował się architekturą budynku. Całość nawiązywała m.in. do okolicy, w jakiej znajduje się budynek "lodowego pałacu" i do najbliższego sąsiedztwa, do historii tego miejsca i jego patrona, a także do sportowego symbolu miasta.

Stąd puzoniści mieli na sobie stroje piłkarzy z Pogoni (jeden z panów grał w koszulce Kamila Grosickiego, a inny miał na plecach ... nazwisko kompozytora), kontrabasiści - mundury policyjne, skrzypaczki.- kaski oraz całe oprzyrządowanie potrzebne do wspinaczki górskiej (wszak patron filharmonii, Karłowicz, był zapalonym taternikiem), a perkusista - kimono używane w karate. 

Performance trwał około 40 minut, a publiczność, by posłuchać i zobaczyć całość, musiała przemieszczać się od foyer (tu rytm kompozycji nadawały kotły, ale też występowali puzoniści), przez schody, gdzie grały skrzypaczki, następnie przez hol przed salą główną -  z grającymi tu kontrabasistami, złotą salę w występującymi tu harfistkami i salę kameralną,. Wszystkiego towarzyszyła efektowna gra świateł. 

Performance zainaugurował czwartą edycję festiwalu Music.Design.Form, którego tegorocznym hasłem jest minimalizm. Stąd Mykietyn w swoim premierowym dziele podjął wyzwanie przeniesienia idei prostoty i przystępności w pole dzieła muzycznego. 

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Haus
2021-09-23 12:30:28
Co to za bzdury? Założenie koszulki ligowego kopacza oznacza przeniesienie idei prostoty do dzieła muzycznego?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ