Kameralne utwory, od duetów po kwintet, znalazły się na płycie z muzyką współczesnego polskiego kompozytora Łukasza Wosia. Pierwszy głos należy w nich do klarnetu, a jego wykonawcą jest Piotr Piechocki, muzyk filharmoniczny, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Na płycie znajdują się premiery fonograficzne na klarnet, któremu towarzyszą: fortepian, gitara, skrzypce, altówka wiolonczela. Utworów wysłuchać będzie można podczas koncertu promującego płytę 30 maja (czwartek) o godz. 17 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Staromłyńskiej 13 w Szczecinie.
Dwa spośród siedmiu utworów na płycie dedykowane zostały dr Piotrowi Piechockiemu. Są to napisane w ubiegłym roku przez Łukasza Wosia "Elegia na klarnet basowy" i "Kwintet klarnetowy", których prawykonanie nastąpi podczas koncertu. Obecny będzie na nim sam kompozytor, który opowie o genezie powstania utworów. Łukasz Woś jest kameralistą i pianistą, stworzył prawie 150 kompozycji niemal na wszystkie instrumenty, wśród których szczególne miejsce zajmują instrumenty dęte. Jego utwory są wykonywane niemal we wszystkich krajach Europy oraz USA, Kanadzie, Ameryce, Australii, Chinach, Japonii, i in. Muzykę kompozytora charakteryzuje romantyczny nastrój nawiązujący do współczesnej muzyki filmowej oraz wirtuozeria wykonawcza. Podczas koncertu - podobnie jak na nagraniu - wystąpią zatem znakomici muzycy: Piotr Piechocki (klarnet, klarnet basowy), Karolina Stańczyk (fortepian), Jakub Kościuszko (gitara), Paweł Maślanka (skrzypce), Karolina Uźniak-Gunia (skrzypce), Grzegorz Sadowski (altówka) i Tomasz Szczęsny (wiolonczela).
- Do elementów charakterystycznych muzyki Łukasza Wosia należy harmonia i modulacja. Słuchaczom niektóre kompozycje mogą się kojarzyć z utworami muzyki filmowej, czy Ennio Morricone. Muzykom dają te utwory dużą satysfakcję wykonawczą - mówi dr Piotr Piechocki.
Piotr Piechocki jest znanym instrumentalistą-klarnecistą, od 1986 r. zatrudniony na tym stanowisku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W tym samym czasie rozpoczął działalność pedagogiczną jako nauczyciel klarnetu w ZSM i wykładowca w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncertował z zespołami kameralnymi oraz stworzył w Szczecinie Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy o zasięgu międzynarodowym. Obecnie dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie i konsultant Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Podczas koncertu będzie można nabyć płytę "Barwy klarnetu". Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.©℗
(el)