czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Dzień otwarty w muzyku

Dzień otwarty w muzyku

Dzień otwarty w muzyku
Data publikacji: 2019-03-07 23:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:49
Wywietleń: 1135 379417

Lekcje otwarte, spotkania z nauczycielami oraz konsultacje odbywały się przez cały czwartek w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Szczególnym punktem programu dnia otwartego szkoły przy ul. Staromłyńskiej był koncert dla kandydatów w wykonaniu kształcących się w niej uczniów.

Bardzo licznie odwiedzali przez cały dzień ZPSM uczniowie, którzy chcą rozwijać swe muzyczne talenty, a może nawet w przyszłości zostać profesjonalnymi muzykami. Placówka kształci dzieci i młodzież - co podkreślał dyrektor Piotr Piechocki - wszechstronnie. W skład zespołu wchodzą: dzienna ogólnokształcąca szkoła muzyczna II st. na poziomie gimnazjalnym i licealnym, popołudniowa szkoła muzyczna II st. dla młodzieży oraz popołudniowa szkoła muzyczna I stopnia dla dzieci. Podczas spotkania z kandydatami i ich rodzicami Piotr Piechocki podkreślał, że ta placówka to jedna z najnowocześniejszych szkół muzycznych w Polsce i jedna z największych szkół. Obecnie kształci się w niej 330 uczniów na 24 kierunkach kształcenia klasycznego i jazzowego.

Organem prowadzącym szkołę jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś nadzór pedagogiczny nad nią prowadzi Centrum edukacji Artystycznej w Warszawie. W 2016 roku zakończyła się kapitalna modernizacja siedziby szkoły - pałacyku Velthusena, dzięki czemu dziś jest ona jedną z najnowocześniejszych szkół muzycznych w Polsce. Przebudowa pochłonęła 18 mln zł i była możliwa dzięki dotacjom MKiDN, CEA, Gminy Miasta Szczecin i Urzędu Marszałkowskiego.

- Staramy się również o jak najlepsze wyposażenie naszej szkoły i zakup nowym instrumentów - powiedział dyrektor Piotr Piechocki i wskazując na stojący na scenie sali koncertowej fortepian, dodał: - Ten fortepian yamahy wart 300 tysięcy złotych to najnowszy nasz nabytek, który zakupiliśmy ze środków Ministerstwa Kultury. Planujemy także zakup fortepianu do sali kameralnej.

Dyrektor podkreślił, że uczniowie ZPSM odnoszą liczne sukcesy. W ub.r. szkolnym zdobyli 171 nagród i wyróżnień na makroregionalnych i ogólnopolskich konkursach i olimpiadach, zaś w tym roku uzyskali już ok. 50 nagród, mimo, że najwięcej konkursów odbywać się będzie dopiero wiosną. Szkoła może się obecnie poszczycić dwójką stypendystów Ministra Kultury oraz stypendystą Prezesa Rady Ministrów, a także dziewięcioma stypendystami nagród artystycznych Miasta Szczecin. Placówka jest organizatorem wielu inicjatyw i przedsięwzięć kulturalnych finansowanych przez Gminę Miasto Szczecin.

Podczas dnia otwartego szkołę odwiedziło kilkaset osób. Zainteresowani mogli na miejscu uzyskać informacje na temat rekrutacji, kierunków kształcenia oraz własnych predyspozycji. 

 - Podoba nam się ta szkoła, ponieważ jest bardzo nowoczesna i świetnie wyposażona. Spodobały nam się też windy - mówili uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie, którzy planują kształcenie w ZPSM. - Uczestniczyliśmy w ciekawych lekcjach otwartych i wysłuchaliśmy koncertu. Bardzo nam się podobały występy uczniów, których poziom był bardzo wysoki.

Prowadząca koncert Renata Wilento, wicedyrektor ds. kształcenia muzycznego podkreśliła, że taka forma zespołowego muzykowania oraz występów rytmicznych służy zaprezentowaniu całego spektrum instrumentów i kierunków, w których kształci szkoła muzyczna przy ul. Staromłyńskiej. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Dzień otwarty w muzyku Dzień otwarty w muzyku Dzień otwarty w muzyku Dzień otwarty w muzyku

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
27
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie