wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Baltic Neopolis Orchestra rozpoczyna sezon

Baltic Neopolis Orchestra rozpoczyna sezon

Baltic Neopolis Orchestra rozpoczyna sezon
Data publikacji: 2015-09-21 19:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1277 22722

Koncerty, przygotowania do festiwalu, prace nad przygotowaniem spektaklu muzycznego - szczecińska Baltic Neopolis Orchestra zapowiada sezon pełen atrakcji. Pierwszy z koncertów już w najbliższą sobotę.

- Dokonaliśmy małych zmian personalnych, które, jak wierzymy, pomogą rozwinąć nam skrzydła - mówi Emilia Goch, szefowa orkiestry. - Naszym nowym dyrektorem artystycznym został znakomity bułgarski skrzypek Vasko Vassiliev, a nowym koncertmistrzem - Emanuel Salvador, skrzypek i koncertmistrz z Portugalii. 

Obaj artyści znani są szczecińskim melomanom ze wspólnych występów z BNO, w kontynuowanym od kilku lat cyklu „Wielcy koncertmistrzowie". Pierwszy występ nowej edycji odbędzie się 26 września w Trafostacji Sztuki. Jako gwiazdę zobaczymy Maxima Rysanowa, skrzypka i altowiolistę o ukraińsko-brytyjskich korzeniach. W następnych miesiącach, do Szczecina przyjadą też Danel Rowland, pierwszy skrzypek angielskiego Brodsky String Quartet, a w listopadzie - Carmine Lauri, sława skrzypiec z Malty.

Baltic Neopolis zamierza prowadzić dalej także cykl „Włącz orkiestrę" w studiu Radia Szczecin. Pod koniec listopada zaprezentowany zostanie utwór „Mozaika", skomponowany przez Adama Bałdycha. Jak zapowiada Emilia Goch, koncert ma być retransmitowany w radiowej Trójce.

Bardzo interesującym pomysłem wydaje się „Rudy ksiądz", muzyczny spektakl o Antonio Vivaldim. Produkcja ma opowiadać o życiu i twórczości znakomitego kompozytora w zabawny i niekonwencjonalny sposób. Mają w niej wziąć udział muzycy z całej Europy, a główną rolę zagra Vasko Vasiiliev. Premiera planowana jest na drugą połowę przyszłego roku.

Orkiestra w 2016 roku zamierza także wydać płytę z kompozycjami Szymona Brzóski (materiał jest już zarejestrowany, trwają rozmowy z wytwórniami płytowymi) oraz zorganizować dwumiesięczny festiwal muzyczny. Rozpoczynałby się o pod koniec czerwca, trwał do sierpnia i obejmował blisko 40 koncertów w regionie i w Niemczech.

- Szacujemy liczbę muzyków, zaangażowanych w projekt na 120-180 osób, a liczbę odbiorców nawet na 15 tysięcy. Zostaje nam tylko znaleźć na to pieniądze - informuje E. Goch.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Emilia Goch, szefowa BNO i Emanuel Salvador, nowy koncertmistrz orkiestry

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy