niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Kultura > Aktorzy Teatru Kana wystąpią w Japonii. Wcześniej zagrają u siebie

Aktorzy Teatru Kana wystąpią w Japonii. Wcześniej zagrają u siebie

Aktorzy Teatru Kana wystąpią w Japonii. Wcześniej zagrają u siebie
Data publikacji: 2019-09-19 18:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-19 18:44
Wywietleń: 904 415341

Teatr Kana ze Szczecina już drugi raz został zaproszony do Tokio ze swoim spektaklem. Tym razem Teatr X-Cai zainteresował się przedstawieniem pt. „Gęstość zaludnienia", który - przypomnijmy - w 2017 roku znalazł się w tzw. finałowej dziesiątce spektakli nominowanych do naszej nagrody teatralnej pn. Bursztynowy Pierścień. Wtedy też dwoje aktorów z tej inscenizacji, Bibianna Chimiak i Dariusz Mikuła, otrzymali nominacje do tego wyróżnienia.

- Wrześniowo - październikowy wyjazd to druga wizyta Teatru Kana w Tokio. Pierwszy raz odwiedziliśmy Japonię w 2011 roku - przypominają szefowie szczecińskiej instytucji. - Teatr Kana prezentował tam bogaty program „Czy Japonia to Lailonia?”, zbudowany z trzykrotnej prezentacji spektaklu „Lailonia” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego, akcji performatywnej „Jak szukaliśmy Lailonii, czyli o prawie do wątpliwości” połączonej z czytaniem esejów na temat „13 bajek z Królestwa Lailonii”, a także prezentacji serii filmów animowanych, reżyserowanych przez czołowych twórców polskiej animacji, inspirowanych bajkami Leszka Kołakowskiego, spotkań z pomysłodawcą adaptacji, autorem scenariuszy filmów i autorem esejów: Janem Zamojskim oraz warsztatów, spotkań i projekcji filmowej prezentujących metody pracy Teatru Kana. Program był realizowany w ramach Polskiej Prezydencji 2011 w Tokio oraz Pekinie. W obu krajach spektakl oraz pozostałe punkty programu cieszyły się dużym zainteresowaniem i zostały gorąco przyjęte przez publiczność. Pani Misake Ueda (dyrektor japońskiego teatru) postanowiła zaprosić Teatr Kana po raz drugi. Zainteresowała się nowym spektaklem - „Gęstość zaludnienia”, zarówno ze względu na jego walory artystyczne, uniwersalność przekazu, otwartość na dialog, jak i ze względu na jego tematykę, odważnie opisującą trudne tematy związane z wybuchem, katastrofą i lękiem, które nie tak dawno dotknęły również mieszkańców Japonii (wybuch elektrowni atomowej w Fukushimie).

Spektakl „Gęstość zaludnienia", w reżyserii Krzysztofa Popiołka, powstał na podstawie „Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości” Swietłany Aleksijewicz.  W obsadzie znaleźli się: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Dariusz Mikuła, Piotr Starzyński. Bohaterowie inscenizacji mówią m.in. „Siedemdziesiąt lat budowaliśmy komunizm, teraz budujemy kapitalizm. Modliliśmy się do Marksa, teraz do dolara. Pogubiliśmy się w historii".

Przedstawienie zostanie pokazane kilka razy w Tokio, a jego reżyser poprowadzi tam wykład.

- Jeszcze przed wyjazdem do Japonii zaprezentujemy raz nasz najnowszy spektakl „Gęstość zaludnienia”, który wzbudza emocje w całej Polsce, wszędzie, gdzie tylko zostanie pokazany. 20 września zapraszamy do Teatru Kana wszystkich tych, którzy naszej przejmującej wypowiedzi teatralnej jeszcze nie widzieli - zachęcają twórcy.

(MON)

Fot. Bartek Warzecha

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie