Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

400 tysięcy dla Pleciugi. Będą premierowe spektakle i zajęcia dla szkół

Data publikacji: 10 czerwca 2020 r. 18:47
Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2020 r. 18:50
400 tysięcy dla Pleciugi. Będą premierowe spektakle i zajęcia dla szkół
W środę podpisano umowę na finansowe wsparcie Pleciugi - z budżetu województwa zachodniopomorskiego. W spotkaniu uczestniczyli: Anna Bańkowska – członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz – marszałek województwa zachodniopomorskiego, Krzysztof Soska – zastępca prezydenta Szczecina, Zbigniew Niecikowski – dyrektor Teatru Lalek Pleciuga. Fot. Ryszard Pakieser  

Pokrycie kosztów przygotowania trzech, a może nawet czterech spektakli premierowych, a także zajęcia online dla szkół, warsztaty wyjazdowe i dofinansowanie bieżącej działalności - na to pójdą pieniądze, jakie Teatr Lalek Pleciuga otrzyma z budżetu województwa zachodniopomorskiego. W środę (10 czerwca) na placu Teatralnym, przed siedzibą instytucji, została podpisana umowa na dofinansowanie szczecińskiego teatru.

- Nie możemy kultury pozbawić pieniędzy w tym trudnym okresie. Jest ona spoiwem podtrzymującym więzi międzyludzkie - podkreślał na spotkaniu marszałek Olgierd Geblewicz. - Wciąż nie ma mądrego planu na odmrożenie kultury. Tymczasem wszyscy jesteśmy spragnieni bezpośredniego kontaktu z artystami. Pleciuga realizuje wiele działań, których odbiorcami są mieszkańcy nie tylko Szczecina, ale i wielu innych miejscowości Pomorza Zachodniego. Ten teatr oddziałuje na cały region.

Szczeciński teatr otrzyma 400 tysięcy złotych

Na co zostaną wydane te pieniądze?

- Planujemy trzy, a może nawet cztery nowe spektakle. Wśród nich będą te, które miały miły mieć swoją premierę w tym sezonie artystycznym, ale pandemia nie pozwoliła na to - mówił Zbigniew Niecikowski, dyrektor Pleciugi. - Planujemy we wrześniu premierę przedstawienia „Gwiazdka i Chłopiec”, a w październiku spektaklu pt. "Bambi”. Pod znakiem zapytania są imprezy choinkowe, cieszące się co roku ogromnym powodzeniem.

W nowym roku szkolnym, o ile nadal prowadzone będą lekcje online, teatr chce zaproponować szkołom i przedszkolom spektakle ze swojego repertuaru, które będą udostępniane wraz z zeszytami metodycznymi, stanowiącymi gotowe scenariusze zajęć. Pozwoli to na dyskusje po obejrzanym przedstawieniu oraz przeprowadzenie na tej podstawie warsztatów. Oferta ta będzie dla placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego bezpłatna. Koszty zostaną pokryte w ramach otrzymanej dotacji.

Niepoprawny optymizm

- Nasza umowa jest również przejawem trochę niepoprawnego optymizmu, że teatr wkrótce musi wrócić do normalności. Doceniamy wagę kultury i edukacji kulturalnej. Chcemy przygotowywać młodych odbiorców do tego, by byli potem dojrzałymi odbiorcami wydarzeń. Jestem przekonany, że bez względu na to, jakie będą obostrzenia epidemiologiczne, teatr znajdzie drogi dotarcia do swoich odbiorców – mówił na spotkaniu zastępca prezydenta Szczecina, Krzysztof Soska.

Na razie Pleciuga prowadzi działania w sieci. Codziennie zatem, od wtorku do piątku o godz. 18, na dzieci czeka sporo atrakcji na kanale YouTube tej sceny. To niecodzienne spotkania z aktorami, czytanie wierszy, alfabet teatralny i wiele innych niespodzianek. Z kolei w weekendy pokazywane są archiwalne spektakle. Tu mamy dobrą wiadomość, bo wkrótce będzie można obejrzeć jedno z najlepszych przedstawień tej sceny w ostatnich latach: "Nie dość blada królewna". ©℗

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: W środę podpisano umowę na finansowe wsparcie Pleciugi - z budżetu województwa zachodniopomorskiego. W spotkaniu uczestniczyli: Anna Bańkowska – członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz – marszałek województwa zachodniopomorskiego, Krzysztof Soska – zastępca prezydenta Szczecina, Zbigniew Niecikowski – dyrektor Teatru Lalek Pleciuga.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA