Środa 18 maja 2022r. 
REKLAMA

400 lat temu urodził się Molier. O tym będzie zamkowe spotkanie

Data publikacji: 2022-01-16 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-16 13:52
400 lat temu urodził się Molier. O tym będzie zamkowe spotkanie
Fot. Organizator  

„Trzej królowie, czyli urodziny Moliera” – to tytuł pierwszego w tym roku "Zamkowego Wieczoru Książęcego". Spotkanie odbędzie się w niedzielę (16 stycznia) w Sali Literackiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Początek o godz. 16. Gościem wieczoru i przewodnikiem po życiu i twórczości Moliera będzie romanista, wykładowca, tłumacz i dramatopisarz - Michał Bajer. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kral.

15 stycznia minie czterysta lat od dnia narodzin Moliera, jednego z największych komediopisarzy wszech czasów. Jego utwory, takie jak "Skąpiec", "Świętoszek" czy "Mieszczanin szlachcicem", grywane są na całym świecie i zajmują stałe miejsce w kanonie szkolnych lektur. W trakcie niedzielnego spotkania będzie można usłyszeć wiele anegdot i ciekawostek związanych z dziełami Moliera i jego biografią, w tym także ze skomplikowanymi relacjami, jakie łączyły pisarza, aktora i reżysera w jednej osobie z królem Francji, Ludwikiem XIV oraz z niekoronowanym królem muzyki francuskiej, Jeanem-Baptistem Lullym.

Molier tak naprawdę nazywał się Jean Baptiste Poquelin. Urodził się w Paryżu, w rodzinie mieszczańskiej. Zanim  zdecydował się na rozwijanie kariery pisarskiej i teatralnej, odebrał gruntowne wykształcenie. Ukończył studia prawnicze, jak też zdobył również tytuł tapicera królewskiego i lokaja. Mimo uzyskanych dyplomów, nigdy nie pracował w wyuczonych zawodach, bowiem pociągał go teatr. Zatem założył wraz z Magdaleną Bejart swoją pierwszą, wędrowną trupę teatralną o nazwie Illustre Théâtre. Niestety, początkowa działalność teatralna nie przyniosła sukcesu, bo trupa zbankrutowała, a jej członkowie opuścili stolicę Francji. Sam Molier natomiast za niemożność spłacenia swoich długów trafił do więzienia. Po wyjściu na wolność zajmował się wędrownym aktorstwem, a następnie zaczął ponownie współpracować ze swoim zespołem teatralnym. Od tamtej pory Molier zaczął również wystawiać własne komedie. Zmarł 17 lutego 1673 roku na ... scenie, podczas wystawiania swojej ostatniej komedii, zatytułowanej „Chory z urojenia”.

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2022-01-16 12:49:21
Bardzo dobra Filozofia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA