Poniedziałek 04 lipca 2022r. 
REKLAMA

Świętowanie piątej rocznicy zamkowej "piątki". Bezpłatne wejściówki - w kasie

Data publikacji: 2021-11-23 13:22
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-23 13:31
Świętowanie piątej rocznicy zamkowej "piątki". Bezpłatne wejściówki - w kasie
Fot. Zamek Książąt Pomorskich  

W tym miesiącu mija pięć lat od wydania okazjonalnej monety - o nominale 5 złotych - przedstawiającej Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Z tej okazji ta instytucja kultury przygotowała szereg niespodzianek dla odwiedzających w weekend.

Wspomniana moneta wyemitowana została w listopadzie 2016 roku w serii Narodowego Banku Polskiego "Odkryj Polskę". Jest to szósta moneta z serii przybliżającej miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju, a druga - po Zamku Królewskim w Warszawie - prezentująca na awersie znajdujący się w Polsce zamek. Znalazł się na niej wizerunek Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie według zdjęcia autorstwa Marka Czasnojcia. Projektantką numizmatu była Dobrochna Surajewska. Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Z okazji rocznicy wydania monety w sobotę (27 listopada) rozpocznie się wielkie świętowanie, wśród atrakcji zaplanowano m.in. rocznicowy wykład dla kolekcjonerów numizmatów i miłośników historii o zabytkach, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których będą tworzone ekologiczne „monety” oraz spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem, który przybliży historię mennictwa Księstwa Pomorskiego. Będzie to świetna okazja, aby zobaczyć replikę monety z czasów władania księcia Bogusława X. Podczas spaceru uczestnicy udadzą się m.in. pod tablicę upamiętniającą mennicę książęcą. Tego dnia przewidziano także konkursy z rocznicowymi nagrodami. Z tej okazji w listopadzie obowiązuje wielka promocja na monografię „Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie”.

Oto program atrakcji: godz. 11 - warsztaty dla dzieci „O zamkowej monecie w duchu ekologii. Co po nas zostanie?” (prowadzenie - Marta Wróblewska, Sala Literacka zamku), godz. 14 - zwiedzanie z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem (start pod pomnikiem Bogusława X i Anny Jagiellonki, obok wejścia do zamku od ul. Korsarzy), godz. 18.30 - wykład pt. „Podwójnie cenne. Zabytki na monetach Narodowego Banku Polskiego” (prowadzenie - Marta Łopuch, Sala Literacka zamku).

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie (duży dziedziniec, wejście A, piętro I, od wtorku do niedzieli, w godz. 10-18).

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA