Wtorek, 15 kwietnia 2025 r. 
REKLAMA

40 lat Ruchu Wolność i Pokój [GALERIA]

Data publikacji: 14 kwietnia 2025 r. 08:33
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2025 r. 14:44
40 lat Ruchu Wolność i Pokój
Wystawa plenerowa poświęcona działalności Ruchu „Wolność i Pokój”. Fot. Krzysztof Żurawski  

W sobotę 12 kwietnia w samo południe na placu Solidarności w Szczecinie otwarto okolicznościową wystawę poświęconą 40-leciu powstania Ruchu „Wolność i Pokój”. W uroczystości wzięli udział byli członkowie WiP, którzy przyjechali z całej Polski oraz z zagranicy.

Oprócz wystawy, w Muzeum Narodowym - Centrum Dialogu Przełomy odbył się panel dyskusyjny z udziałem czołowych przedstawicieli ruchu, który przyczynił się do zmian systemowych w Polsce. W dyskusji, moderowanej przez szczecińskiego historyka Michała Siedziako, uczestniczyli: Marek Adamkiewicz, Jacek Czaputowicz, Zuzanna Dąbrowska i Wojciech „Jacob” Jankowski.

Dyskutanci przypomnieli rolę i znaczenie Ruchu „Wolność i Pokój” w demontażu systemu panującego w PRL oraz o oddziaływaniu na podobne ruchy w krajach tzw. obozu socjalistycznego. W swoim programie Ruch podkreślał, że „warunkiem zaistnienia pokoju w życiu politycznym państw i narodów jest skuteczne zagwarantowanie wszystkim ludziom wolności osobistej. Nie ma pokoju nigdzie tam, gdzie zlikwidowano tradycyjne wartości polityczne, gdzie stworzono systemy państwowej represji, przymusu ideologicznego, gdzie pozbawiono jednostkę praw do samodzielności i inicjatywy. Nie ma więc pokoju w rządzonej przez komunistów Polsce”.

WiP szybko stał się jednym z najważniejszych środowisk ogólnopolskich tzw. młodej opozycji – tworzyli go głównie ludzie młodzi, których działania były reakcją na marazm i brak aktywności środowisk solidarnościowych po wprowadzeniu stanu wojennego.   

Rocznicowemu spotkaniu towarzyszyła także wystawa prac uczestników konkursu plastycznego - uczniów szczecińskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Nad jego przebiegiem czuwał Michał Biernacki z PLSP, który stwierdził, że dla uczniów specjalizacji Projektowanie Graficzne zadanie było obowiązkowe, a dla pozostałych dobrowolne. Wszystkie prace musiały zawierać wspólny element, którym jest gołąbek będący znakiem graficznym Ruchu Wolność i Pokój.

Na konkurs wpłynęło 70 prac czterdzieściorga uczniów. Ostatecznie jury wyróżniło Juliannę Strzelczyk (I miejsce), Vladyslavę Kosenko (II miejsce) oraz Martynę  Porankiewicz (III miejsce). Przyznano też dwa wyróżnienia pozaregulaminowe – otrzymały je Marta Stopa i Olha Kotsovska. Wszystkie prace są do obejrzenia w Centrum Dialogu Przełomy.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania przenieśli się do Piwnicy Kany, gdzie wystąpił Krzysztof Skiba oraz duet Monika Frankowicz i Waldemar Baranowski. ©℗ 

Krzysztof ŻURAWSKI

Fot. Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@toi
2025-04-15 12:52:09
Słychać wycie? Znakomicie. Do budy komuchu.
toi
2025-04-15 04:56:32
Skiba????? to hanba. taki lewak????? ktoś pomyslał???
fanfatal
2025-04-14 14:36:18
Po tylu latach nareszcie stypa.
@BC
2025-04-14 13:23:44
Tylko frajerzy. Wielcy nieobecni jak Niemczyk czy Sienkiewicz niepomni młodzieńczych fascynacji świetnie odnaleźli się w resortach siłowych. I do dziś "kochają" Polskę. Oj! Chyba i ta organizacja nie stanowiła dla gen. Kiszczaka specjalnej zagadki.
Ciekawe
2025-04-14 12:35:50
https://www.tvp.info/85945951/byly-szef-msz-jacek-czaputowicz-oskarza-rzad-beaty-szydlo-o-przyjmowanie-migrantow
BC
2025-04-14 09:20:22
Jak widać, nie wszyscy pozostali wierni tamtym, antykomunistycznym ideałom...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA