Wtorek 06 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Debata o pieniądzach i edukacji

Data publikacji: 2018-10-10 16:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Debata o pieniądzach i edukacji
 

Niskie dodatki do nauczycielskich pensji, brak przedszkoli z prawdziwego zdarzenia, zły przelicznik wynagrodzeń dla pracowników niepedagogicznych, odebranie dodatków dla nauczycieli przedszkoli, słabe nakłady na miejską oświatę i zła atmosfera w szkołach - te tematy zdominowały oświatową debatę kandydatów na prezydenta Szczecina.

Wzięło w niej udział czterech spośród sześciu kandydatów. Prezydenta Piotra Krzystka (Bezpartyjni) reprezentował wiceprezydent ds. oświaty Krzysztof Soska. Jedynie miejsce Bartłomieja Sochańskiego (PiS) było puste, gdyż odmówił on udziału w spotkaniu. Debatę w auli ZUS-u zorganizował we wtorek (9 października) szczeciński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zdaniem wiceprezydenta Soski w tym roku Szczecin przeznaczył rekordową kwotę 208 mln zł na oświatę ponad subwencję z budżetu państwa. Sławomir Nitras (PO, Koalicja Obywatelska) podając dane z GUS-u sprzed trzech lat stwierdził, że nie ma miasta w wojewódzkiego w Polsce, mającego niższy nakład w przeliczeniu na ucznia niż Szczecin, który wydaje 1269 zł, zaś Gorzów 1722 zł, Bydgoszcz 1481 zł, Gdańsk 1503 zł, Wrocław 1458 zł. K. Soska powołując się na dane Unii Metropolii Polskich powiedział, że tylko Poznań wydaje globalnie na oświatę więcej od Szczecina. Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski) podkreślił, że ranking samorządów "Rzeczpospolitej" w zakresie edukacji plasuje Szczecin na 27 miejscu w kraju.

Wiceprezydent przyznał, że oświata i edukacja to najważniejsze zadanie samorządu, na które Szczecin przeznacza jedną trzecią budżetu. S. Nitras sprostował, że po jego analizie jest to jedna czwarta. Jego zdaniem miasto powinno więcej przeznaczać na oświatę, zamiast wydawać pieniądze na budowę aquaparku i stadionu, co powinni robić prywatni inwestorzy.

Pytani o priorytety oświaty kandydaci odpowiadali:

- Zwiększenie nakładów na szczecińską oświatę. Każdy z nas chce, by nasze dzieci i nauczyciele pracowali w lepszych warunkach - odpowiedział Dawid Krystek (SLD Lewica Razem).

Sławomir Nitras nieobecność urzędującego prezydenta określił mianem nieeleganckiej i odparł, że priorytetem dla niego będzie wzrost wynagrodzeń nauczycieli przynajmniej do poziomu pensji kierowców komunikacji miejskiej, czyli ponad 3 tys. zł na rękę. Za co otrzymał brawa od zgromadzonych na sali.

- Wprowadzenie bonu edukacyjnego, by pieniądze szły za uczniem, a szkoły mogły konkurować między sobą - mówił Jakub Kozieł (Kukiz’15, Partia Wolność).

Zdaniem P. Czypickiego najwyższy czas na prawdziwą dyskusję o oświacie. - Porównajmy, jak wyglądały nasze miasta czy samochody 100 lat temu, a jak dziś. A szkoła? Nic się nie zmieniło: pamięciowa nauka i obciążenie uczniów zadaniami domowymi - dodał.

K. Soska podkreślił, że to co mówi jest elementem programu prezydenta Krzystka. - Priorytetów dotyczących oświaty jest kilka: to jakość, relacja nauczyciel-uczeń oraz komfort pracy w placówkach oświatowych, lecz w ostatnich latach zaprząta nas ciągła reforma - mówił. - Chciałbym obalić mit, że w Szczecinie brakuje miejsc dla przedszkolaków. Wszystkie dzieci zostały przyjęte.

Na odpowiedzi z sali, że są to miejsca w szkołach, podał dobry przykład CKS na prawobrzeżu i zapewnił, że żaden budynek oświatowy nie zostanie przeznaczony na inną działalność niż oświatowa.

Kandydaci otrzymali listy z pytaniami, do których mieli się ustosunkować. P. Czypicki podkreślił, że problemem szkoły jest ograniczenie rankingami oraz to, że nakłady na oświatę nie są wystarczające, ważne jest wprowadzanie innowacji. Zdaniem Jakuba Kozieła wszystkie problemy znikną po uwolnieniu oświaty, a przedszkola i żłobki należy oddać w ręce stowarzyszeń i firm prywatnych.

- Zapewnienie dzieciom miejsc w przedszkolach jest zadaniem gminy. Oburza mnie, że dziecko, które powinno zmieniać środowisko, by się rozwijać od trzylatka przez kilkanaście lat będzie tkwiło w jednym budynku szkolnym - mówił S. Nitras. - Rekordowe nakłady na Szczecińską oświatę są takie, że szczecińscy nauczyciele dojeżdżają do pracy do Goleniowa, Polic i innych sąsiednich miast, w których są lepiej wynagradzani, bo mają wyższe dodatki. Obiecuję nauczycielom dodatek motywacyjny 400 zł.

Przyznał też, że przelicznik woźnych w szkołach do liczby nauczycieli jest niewłaściwy, bo sprzątane są gabaryty szkoły, za co otrzymał brawa. To samo zdanie miał D. Krystek. - Dlaczego wysyłamy jacht dookoła świata na 100-lecie niepodległości, a MEN nie buduje stu szkół? - pytał nieobecnego kandydata PiS Bartłomieja Sochańskiego.

- Nikt ci nie da więcej niż polityk przed wyborami - skwitował K. Soska.

W dyskusji pytano też dlaczego w Szczecinie odebrano nauczycielom przedszkoli dodatki za wychowawstwo i czy powołać Miejską Radę Oświatową. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

 


Plebiscyt Czytelników Kuriera. Wybierz swojego kandydata

Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Proponujemy naszym Czytelnikom udział w przedwyborczym plebiscycie. Wystarczy wysłać SMS-a ze wskazaniem na kandydata, którego popieramy w wyborach na wójta, burmistrza czy też prezydenta, w zależności od miejsca zamieszkania. Do naszej sondażowej zabawy wybraliśmy gminy wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz kilka innych, w których rywalizacja o fotel włodarza może przysporzyć sporo emocji. Poniżej zamieszczamy listę kandydatów zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej i komitetów ich popierających. Głosować można do 17 października (do końca dnia), a wyniki opublikujemy 19 października w weekendowym wydaniu „Kuriera”.

 

A jak głosować? Wystarczy wysłać SMS na numer 7148 o treści przypisanej każdemu z poniżej zamieszczonych kandydatów. Treść SMS-a znajduje się w nawiasie obok kandydata (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT)

 

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA:

 

Miasto Szczecin:


 

Police:


 

Gmina Dobra:


 

Gmina Stargard:


 

Miasto Świnoujście:


 

Miasto Stargard:

 

Gmina Stepnica:


 

Gmina Stare Czarnowo:


 

Gmina Kołbaskowo:


 

Gmina Choszczno:


 

Gmina Dębno:


 

Gmina Goleniów:


 

Gmina Gryfice:


 

Gmina Gryfino:


 

Gmina Kamień Pomorski:


 

Gmina Kobylanka:


 

Gmina Łobez:


 

Gmina Myślibórz:


 

Gmina Nowe Warpno:


 

Gmina Nowogard:


 

Gmina Pyrzyce:


 

Miasto Kołobrzeg:


 

Miasto Koszalin:


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Patrząc z tylnego siedzenia
2018-10-10 18:24:06
Maria Świerczek Szefowa ZNP w Szczecinie ... kandydatka SLD do Sejmiku Wojewódzkiego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA