niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Ziobro: gotowe zaostrzenie kar za gwałt

Ziobro: gotowe zaostrzenie kar za gwałt

Ziobro: gotowe zaostrzenie kar za gwałt
Data publikacji: 2017-08-24 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1432 289544

Prokuratura musi być twarda i bezwzględna wobec katów, nie ma zrozumienia dla braku empatii dla ofiar okrutnych przestępstw po stronie organów ścigania - mówił prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Gotowy jest projekt zaostrzenia kar za gwałt ze szczególnym okrucieństwem - dodał.

Ziobro podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie odniósł się do sprawy zbiorowego gwałtu w Łodzi. Trzej mężczyźni przez kilka dni przetrzymywali i gwałcili 26-latkę. Po kilku dniach udało jej się uciec, trafiła do szpitala lecz mimo przeprowadzenia kilku operacji dziewczyna zmarła. Sąd zadecydował o aresztowaniu dwóch podejrzanych na trzy miesiące. W stosunku do trzeciego z nich prokuratura zastosowała policyjny dozór. 

W czwartek prokurator generalny poinformował, że po konsultacji z nim wobec trzeciego mężczyzny podjęto decyzję o zmianie środków zapobiegawczych i skierowaniu wniosku do sądu o areszt. 

- Nie ma i nie będzie z mojej strony zgody i zrozumienia dla braku empatii po stronie prokuratorów i organów ścigania dla ofiar tak okrutnych przestępstw - oświadczył Ziobro podczas czwartkowej konferencji prasowej.

- Prokuratura musi być twarda i bezwzględna wobec katów, a wielkoduszna, wyrozumiała i empatyczna wobec ofiar. Tego oczekuję od prokuratorów - podkreślił.

Ziobro poinformował, że podjął decyzję o odwołaniu zastępcy szefa łódzkiej prokuratury rejonowej, który nadzorował postępowanie w sprawie zbiorowego gwałtu oraz polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora - referenta tej sprawy.

- Nie można godzić się na traktowanie takich spraw po macoszemu. (...) Nie można godzić się na stosowanie taryfy ulgowej w stosunku do niektórych sprawców, którzy uczestniczyli w tym przestępstwie - mówił.

Prokurator generalny podjął te decyzje po ocenie prawidłowości postępowania w Łodzi, której dokonał zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. - Efekt tego sprawdzenia pokazał ogrom lekceważenia tej sprawy przez organa ścigania, nie tylko prokuraturę, ale też policję i liczne błędy, które zostały w trakcie postępowania popełnione - powiedział Ziobro.

Na czwartkowej konferencji Ziobro powiedział, że powstał projekt zaostrzenia kar za gwałt ze szczególnym okrucieństwem, który jest już gotowy do skierowania go przez Ministerstwo Sprawiedliwości do konsultacji międzyresortowych.

- Ufam, że rząd podzieli moją opinię o konieczności radykalnego jeszcze zaostrzenia kar właśnie wobec sprawców tych najokrutniejszych przestępstw seksualnych, które zdarzają się w Polsce - dodał minister sprawiedliwości.

(pap)

Fot. PAP/Jakub Kamiński

Komentarze

antySolidarność
A może PRL nie był zły w sferze obyczajowej, nie było takich złych sytuacji z gwałtami itp w krajach RWPG, czy ta "wolność" po 1989 jest dobra? Czy Eurokołchoz jest lepszy od RWPG? dla Polski? Centralnie ustalono, że w krajach RWPG ma być porządek, i wszystko, a tu w UE stawiają świat na głowie,
2017-08-28 06:03:05
Pytanie do... sgdzia
A jak ewentualnie i u Nas, tak "Mohammedy jak i Abdullahy" sie w koncu Osiedla - to chyba PO-zniej bedzie PO-dobnie... i caly dzisiejszy Wysilek Ministra po-jdzie "na marne"... ??
2017-08-27 20:51:51
sgdzia
Na południe od morza śrudziemnego gwałt na kobiecie jest dobrze widziany i co ?
2017-08-26 17:21:10
Do asesora
Co ma brutalny gwałt do alimentów,idioto!!!
2017-08-26 16:05:18
Aleksy
Jak nie cierpię Ziobry,tak w tym przypadku chwała mu i niech tak trzyma.
2017-08-26 16:01:44
mono-macha
Komentatorzy jak kundelki, wszędzie muszą zaznaczyć swoją obecność. Rozumiem: samotność i braki w wykształceniu.
2017-08-26 12:12:25
W celu "wyladowania sie"...
Biorac pod Uwage, ze mlodzi Mezczyzni zawsze maja wiekszy poped seksualny jak Kobiety, to moze "warto i trzeba" postapic tak - jak chocby w Hamburgu ? A wiec: by zmniejszyc ilosc Gwaltow w calej Polsce... to Sprawa warta jest POWAZNEJ DYSKUSJI...!!
2017-08-25 11:39:01
Po nitce do klebka...
A dlaczego dochodzi do gwaltow i co jest tego Powodem...? Czas wiec najwyzszy, by w dzisiejszym juz "rowno-uprawnieniu" nie rozwiazywac problemow od konca - TYLKO ODWROTNIE !!
2017-08-25 00:00:32
asesor
A troszke inna sytuacja - co kobieta która "gwalci" faceta dla kasy dla alimentow?
2017-08-24 22:04:09
No brawo
Ziobro wreszcie zrobił coś pożytecznego. Pierwszy raz w tym roku.
2017-08-24 17:03:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy