czwartek, 28 stycznia 2021r.

Rozszerzone granice obrony koniecznej

Data publikacji: 2017-04-28 16:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-29 00:20
Rozszerzone granice obrony koniecznej
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Leszek Szymański  

Projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

– Prawo ma stać po stronie obywatela i chronić uczciwych ludzi, a nie bandytę, wtedy, gdy dopuszcza się on zamachu – powiedział Ziobro na konferencji prasowej w MS. Według resortu, każdy obywatel powinien mieć prawo do skutecznej obrony, zwłaszcza gdy zuchwały napastnik wdziera się do jego domu, mieszkania, posesji – nie może być tak, że na odpowiedzialność karną naraża się osoba powstrzymująca agresora, chroniąc mienie, życie i zdrowie swoje oraz swych najbliższych.

Dlatego po analizie śledztw w takich sprawach proponuje on przepis, który dodano by do art. 25 Kodeksu karnego, w brzmieniu: „Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo ogrodzonego terenu przylegającego do mieszkania, lokalu, domu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc – chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące”.

(pap)

Na zdjęciu: Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Fot. PAP/Leszek Szymański 

Komentarze

Panie Ministrze...
2017-04-28 23:25:48
I dodatkowo po-odbierac ostra Bron wraz z Amunicja... starym UB-kom, SB-kom i Emerytowanym Wojskowym oraz po-zostalym czlonkom ich Rodzin !!!!
By wygrac Sprawe...
2017-04-28 23:18:00
A by to udowodnic i wygrac Sprawe "jako tako" w 100%-ch... to trzeba bedzie miec Szczescie, dobrego Adwokata i dobrze okamerowany Dom, Mieszkanie czy Posiadlosc ! No i jeszcze musimy "zdazyc" PO-wymieniac starych Sedziow i Adwokatow - z czasow PRL-PO-PSL !!!
A co inni NA TO... w roku juz 2017-ym,
2017-04-28 23:03:37
A jak to obecnie wyglada czy ma wygladac... przy przekroczeniu przez napastnika-bandyte Granic R.P. ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ