sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Marsz Wolności przeszedł ulicami Warszawy

Marsz Wolności przeszedł ulicami Warszawy

Marsz Wolności przeszedł ulicami Warszawy
Data publikacji: 2017-05-06 19:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-10 17:57
Wywietleń: 2286 250463

Ulicami Warszawy przeszedł w sobotę organizowany przez PO "Marsz Wolności" z udziałem środowisk opozycyjnych. W wystąpieniach polityków pojawiły się wezwania do jedności; szef PO Grzegorz Schetyna mówił o potrzebie tworzenia wspólnych wyborczych list opozycji.

W marszu, w kulminacyjnym momencie, udział wzięło ok. 12 tys. osób - poinformowała warszawska policja. Z kolei - według stołecznego ratusza - w manifestacji wzięło udział ponad 90 tys. osób. Wcześniej ratusz podawał liczby: 70 tys. i 50 tys.

Manifestacja zaczęła się po godz. 13 na Placu Bankowym i ok. 15 dotarła na Plac Konstytucji. Wydarzenie zakończył koncert zespołu Big Cyc.

Na obu placach stanęły sceny, z których przemawiali politycy, samorządowcy, szef ZNP, aktorzy. Po drodze odbyło się kilka happeningów. Była m.in. "rozbita limuzyna" szefa MON Antoniego Macierewicza, minister środowiska Jan Szyszko wycinający drzewa oraz próba zmiany ul. Żurawiej na "Kaczą". Na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich grupa uczestników marszu domagała się organizacji referendum ws. zmian w edukacji.

Wśród uczestników marszu widoczni byli liczni działacze PO, PSL, Nowoczesnej, KOD oraz związkowcy z ZNP i służb mundurowych. Mieli ze sobą biało-czerwone i unijne flagi. Wśród okrzyków dało się m.in. usłyszeć: "łapy precz od edukacji", "wolna Polska europejska", "łapy precz od samorządu".

W Centrum Warszawy na marsz czekała grupka narodowców, którą oddzieliła od demonstrujących policja. Aktywiści mieli ze sobą baner z napisem "Narodowe Odrodzenie Polski przeciw brukselskiej okupacji" oraz "Aby z życia publicznego pozbyć się draństwa, żądamy rozdziału lewicy od państwa".

Schetyna chce jedności opozycji

Szef PO Grzegorz Schetyna na Placu Konstytucji przekonywał, że jedyną drogą dla partii opozycyjnych i niezależnych środowisk jest jedność. Powtórzył wielokrotnie już wyrażaną ofertę wspólnej listy środowisk opozycyjnych w następnych wyborach parlamentarnych. "Jeżeli zbudujemy skuteczną opozycję, to wygramy wybory samorządowe, wygramy wybory europejskie, wygramy wybory parlamentarne i wygramy prezydenckie w 2020 r. Obiecujemy to" - zaznaczył.

Zapowiedział "rozliczenie" obecnie rządzących za "łamanie prawa". "Ci wszyscy, którzy łamali prawo, odpowiedzą za to, rozliczymy ich" - mówił Schetyna. "Już nigdy nie będzie wyniku 27 do 1" - powiedział, nawiązując do marcowego głosowania nad reelekcją Donalda Tuska na funkcję szefa Rady Europejskiej.

O potrzebie jedności opozycji mówili też: lider Nowoczesnej Ryszard Petru i senator niezależny, lewicowy polityk Marek Borowski. Senator ocenił, że Jarosław Kaczyński najbardziej boi się "jednolitego, powszechnego sprzeciwu, który niekoniecznie ma barwy polityczne". "Tak było z +czarnym marszem+, tak było z tzw. metropolią warszawską" - stwierdził.

Zaproponował, by liderzy ugrupowań opozycyjnych obecnych na marszu utworzyli rodzaj "komitetu porozumiewawczego", do którego zaprosiliby też lewicę pozaparlamentarną.

Śpiewali Marsyliankę

Petru wyraził pogląd, że PiS ma "ukrytego koalicjanta - Kukiz'15". "Dzisiaj z Kukizem mają większość w sondażach. Musimy stworzyć taki blok, aby wygrać z PiS-em i Kukizem razem wziętymi. Miejmy świadomość tego, że to jest bardzo poważny przeciwnik" - dodał.

Petru wzywał m.in. do delegalizacji ONR i odcięcia finansowania państwowego Radia Maryja.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że ludowcy odbiją PiS-owi polską wieś.

Głos zabierali też: b. premier Ewa Kopacz, wiceszef PO Tomasz Siemoniak, szef klubu PO Sławomir Neumann oraz Krzysztof Łoziński z zarządu KOD. Kopacz dziękowała m.in. obecnym na marszu kobietom. Przypomniała, że to właśnie one podczas ubiegłorocznego "czarnego marszu" stanęły "w obronie kobiet".

Na koniec wystąpień na Placu Konstytucji zagrano Marsyliankę, hymn Francji, gdzie w niedzielę odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Schetyna życzył Francji, by wybrała Europę. Do francuskiego, niedzielnego starcia nawiązywał też w swym przemówieniu Petru. Według sondaży, faworytem II tury wyborów jest centrysta Emmanuel Macron. To właśnie jemu kibicują m.in. politycy PO i PSL.

Wcześniej - na Placu Bankowym - Schetyna opowiedział się Polską podmiotową, niepodległą, suwerenną, ale też uśmiechniętą, przyjazną i tą, która nie widzi "drugiego sortu, dla której wszyscy są równi". "Jesteśmy za Polską demokratyczną, za Polską europejską, dumną, za Polską, która szuka przyjaciół i partnerów, a nie wrogów w Europie tak, jak jest dzisiaj. Jesteśmy za Polską, w której wszyscy są równi, jesteśmy za prawami kobiet, za szacunkiem dla praw mniejszości. Jesteśmy za tym, żebyśmy się dobrze czuli w naszym kraju. I nikt nam tego nie zabierze" - mówił lider PO.

Marta Rawicz (PAP)

Fot. PAP/Jakub Kamiński

Komentarze

Jarun
Po 1945 r. naziści, faszyści, gestapowcy, SS-mani wsiedli do pojazdu kosmicznego i odlecieli na inną planetę. Kosmici?! Kto więc tych Niemców wychowywał i w jakim duchu? Spójrzmy na Ukrainę. Szybko odżył "duch banderowców". Gdyby nie bazy amerykańskie w Niemczech, kto wie jak szybko odżył by duch: ajn folk, ajn rajch, ajn firer. Cała szczęście, że USA okupuje Niemcy. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i wycofania się sowietów (Rosjan) z Europy Wschodniej Amerykanie nie wycofali baz z Niemiec. Zakładali (moim zdaniem) że Niemcy po odzyskaniu "wolnej ręki" szybko wyprodukują bombę atomową i Amerykanie w Europie mało by mieli do powiedzenia.
2017-05-10 17:52:23
bolo
do @ jarun-a..."pan Grzesio" organizuje obecnie wspólną listę przeciwko "kaczystom"...W to nie wierzy nawet "pan Rysio"....Co do Ryżego - nie trafi do celi, nie znajdą go... Przypomnij sobie jak Angela "ścigała" pracowników Auschwitz-Birkenau, czyli tak zwanych "nazistów" (nie Niemców). Ci "naziści" żyli w Bundes ponad 70-ąt lat ukrywając się pod mostami lub w lasach zanim "Hand" sprawiedliwości ich dopadła, teraz muszą w pampersach i na noszach odwiedzać sądy.
2017-05-10 09:16:28
Jarun
:-) Chcieli Kaczorka wziąć na plewy. Miała być "rewolucja - ale Ruchardo sam się wy...wrócił tzn. pomogła mu w tym koleżanka z partii. Schetyna to nie plejboj Petru, baby chyba nie lecą na dziamdziaka...może Lubnauer :-) połączy się z Grzesiem (oby nie w hotelu). Kodziarze, chach-męty w rozsypce - nie mają kogo doić. A Ryży bez Angeli - trafi do zimnej celi :-)
2017-05-09 22:29:36
bolo
do @ Jaruna..Ryży to PO_trafił bujać, ale publika już nie taka sama jak w PO_cyrku, teraz trzeba na spontaniczne marsze zwozić autobusami do "Wawy" nawet posła Pawła Bartoszewskiego i jemu podobnych. PO już szykowało Ryżemu "kasztankę" z okazji odwiedzin "Breslau" w dniu 17 grudnia. Akurat 16-tego zrobili zadymę w Sejmie licząc iż "kaczyści" spałują "totalną".
2017-05-09 19:32:12
Jarun
Platforma chce już tylko istnieć. Nie maja programu, wizji (zresztą nigdy nie mieli!). Ich główne hasło : Trzeba się pokazać ! Schetyna to miernota, taki księgowy z ge-esu bez polotu. Ech...Ryży to potrafił "bujać".
2017-05-09 11:08:41
cdn
Znowu te wsciekle kobiety wyszly na ulice ?
2017-05-08 14:32:56
Roman
I na co liczy PO - z takim programem i pod wodzem obecnego szefa zwycięstwa nie będzie!!
2017-05-08 11:00:13
Do Jaruna...
Jak to po co...? Bo homoseksualistom po-ca sie nogi noca, i dlatego ze Soba swoja 5-cio kolororowa..... teczowa flage, do ich po-dtarcia mieli !!
2017-05-08 00:29:12
zak
Marsz wolności? Czy te głupki myślą ,że Polacy są głupi. Ja widzę więcej wolności teraz niz przed 2 laty. Wygląda na to ,że zwieźli tam osoby ze szpitali psychiatrycznych.
2017-05-07 22:47:16
c.d
Już taka ta Polska zniewolona, jęczy pod pisowym knutem. Histeria na pokaz platfusów z Platformy i reszty odsuniętej od koryta. Marzą im się pogaduszki "U Sowy" i kamieni kupa z z Polski. A to, że chodzą i miauczą...tyle im zostało.
2017-05-07 19:43:52
Jarun
Żartobliwie rzecz ujmując, to takie marsze osłabiają "czujność rewolucyjną". No bo to jest tak, jak z tym oszustem, co krzyczał: Pożar, pożar, ludzie się pali. Ludzie biegli a kłamca śmiał się Gdy naprawdę zapaliło się, to mimo wrzasków nikt się nie ruszył gasić i spłonął dom kłamcy. Chodzą bez celu i jakieś pustosłowie, takie: ble, ble. Tylko po co do tych pochodów wciskają się homoseksualiści i SLD.
2017-05-07 17:42:30
Wawrzek
Oby to był ich ostatni marsz na wolności - alimenciarze, handlowcy żywym towarem, malwersanci i złodzieje. Z ich pobytu na wolności cały Świat z nas się śmieje
2017-05-07 15:43:35
Gość
@niklot <- Po europie nie krąży widmo tylko realny komunistyczny smród Unii Europejskiej. To nie jest inny komunizm, tylko inaczej opakowany ale tak samo antynarodowy, "internacjonalistyczny". Celem takiego jest sprowadzenie narodów do nieokreślonych plam na mapie poprzez pozbawienie ich własnej państwowości i granic. Jest to komunizm antyeuropejski, którego celem jest zaprowadzenie w Europie mętnego bajora, gdyż w takiej mętnej cieczy różne internacjonalistyczne płazy doświadczają "wolności" i bezkarności..
2017-05-07 15:04:46
:)
Dzis niedziela wszystkie platne trole marsz do kosciola, oddac haracz na rzecz Panstwa o nazwe Watykan ,nie zapomnijcie zwyzywac zydow, co ciekawe Jezus byl zydem ale w swojej ograniczonej rzeczywistosci nie jestescie w stanie tego dostrzec, hahahahah co za hipokryzja i zaklamanie
2017-05-07 14:49:11
mm
@Gosc, w kwestii ruskich manipulacji kontaktuj sie z ojcem inkasentem (nadajniki radiowe w rosji ) oraz cała byla ekipa lpr z obecnym ministrem obrony na czele, nie zapominaj tez o V rosyjskiej kolumie w Polsce a wiadomo ze naleza do niej ludzie zielonymi flagami, oraz wasi byli koalicjanci z lat 2005-2007 ,BOLSZEWIZM NARODOWY-NAJGORSZY RAK .
2017-05-07 14:46:10
:)))
Śpiewali na melodię "Katiuszy" i wszystko się wydało:)
2017-05-07 14:37:56
niklot
No i porąbana nie odpuszcza. Dzielnie walczy z bierutowcami i oto co napisała: "Obalenie Reżimu Bieruta przez Chruszczowa narobiło im wielkiego strachu". Jeszcze napisz coś o Karolu Kautskim, jak on wpłynął na postrzeganie socjalizmu w Polsce. A jak ich wszystkich wyśledzisz i zdemaskujesz to skończy się wreszcie widmo komunizmu które krąży po Europie.
2017-05-07 13:12:38
Boromeusz
Marszeują Rady Robotnicze! Platforma Obywatelska nie może posłużyć się "Liberum Veto" i sejmu zerwać nie może w sposób legalny, a nielegalny pucz im się nie udał.. i żadne marsze im nie pomogą bo Naród czyli Polki i Polacy ich nie chcą. Powinno im (PO) wystarczyć to, że maja polskie obywatelstwo i prawo głosu w Sejmie, ale Oni tym gardzą i chcą być "Obywatelami Europy" a nie Polski. W każdym przemówieniu obłudnie posługują się sformułowaniem "Polki i Polacy" ale tylko sobie gęby wycierają.. a tak naprawdę to nawet nie chcą być polskimi obywatelami i Państwo Polskie jest im niemiłe. Niemiłe jest im wszystko co polskie, dlatego tak trudno jest to ukryć i nie potrafią wznieść się ponad "mowę nienawiści". Chcieliby powrotu do czasów swoich ojców i dziadków gdy byli profitentami reżimu Bieruta i marzyła im się Polska Republika Radziecka jako część składowa ZSRR. Obalenie Reżimu Bieruta przez Chruszczowa narobiło im wielkiego strachu ale tylko na krótko bo szybko połapali się, że można krytykować władzę Gomułki z pozycji marksistowskiej "walki klas" podlanej nieświeżym sosem anarcho-syndykalizmu (Rady Robotnicze), tak jak zrobił to Jacek Kuroń i Karol Modzelewski pisząc słynny LIST OTWARTY DO PARTII. Takich pomysłów nie mieli przed rokiem 1956 bo mieli władzę będąc funkcjonariuszami PZPR szczebla centralnego. A po roku 1956 dalej szli w zaparte instalując bolszewizm-stalinizm w organizacjach młodzieżowych tworząc drużyny młodzieżowe na wzór radzieckiej Organizacji Pionierskiej imienia W. I. Lenina (np.Jacek Kuroń - komendant Hufca Walterowskiego 1958-1961). Tak czy inaczej jest to cały czas to samo lewactwo czy to bolszewickie czy trockistowskie czy spod znaku UE - ALTIERO SPINELLI. https://www.youtube.com/watch?v=kPLi3Y_ySCw
2017-05-07 11:51:43
Brukselianka
Resortowe Dzieci mają żal, że się melodia zmieniła. Re-sor-to-we Dzie-ci mają ża-a-al, że się me-lo-dia zmieniła..
2017-05-07 10:56:38
popow
Pomyłka "gość" (ta z PO ). Jestem masonem, Żydem, Ubekiem i lichenofitą. powymieniaj i idź na pochód pierwszomajowy do niżej podpisanych.
2017-05-07 10:50:14
Gość
do Gość Ty pewnie na co dzień śpiewasz Kalinkę, ale w Polsce Wasze ruskie manipulacje nie przejdą
2017-05-07 10:17:35
gosc
Nie odpisywać płatnym trollom ,to nie ma sensu, nie karmic trolli ! oni zarabiaja na tym
2017-05-07 10:03:47
Gość
wracz z psychuszki Nie odzywajcie się bo ta co pisze PO z dużej litery ("Gość") dostaje szału. Miejcie litość nad rodziną, znajomymi i pielęgniarką.
2017-05-07 10:02:15
vera
Niech sobie reżimowe trole szczekają. Polacy pokazali że w takich momentach się jednoczą i są prawdziwą siłą. Setka tysięcy manifestujących przeciwko fatalnym rządom pisu w Polsce jest tego najlepszym dowodem
2017-05-07 10:01:04
Gość
Każdy w telewizji widział Na Marszu Wolności było ponad 100 tysięcy ludzi, a kto tą liczbę zaniża zwyczajnie kłamie
2017-05-07 09:52:30
Gość
Won z lewactwem Skoro śpiewali Marsyliankę, to niech emigrują do Francji, z lewactwem na pewno się dogadają, szuje jedne.
2017-05-07 08:54:47
Gość
Maszerują Rady Robotnicze Platforma Obywatelska nie może posłużyć się "Liberum Veto" i sejmu zerwać nie może w sposób legalny, a nielegalny pucz im się nie udał.. i żadne marsze im nie pomogą bo Naród czyli Polki i Polacy ich nie chcą. Powinno im (PO) wystarczyć to, że maja polskie obywatelstwo i prawo głosu w Sejmie, ale Oni tym gardzą i chcą być "Obywatelami Europy" a nie Polski. W każdym przemówieniu obłudnie posługują się sformułowaniem "Polki i Polacy" ale tylko sobie gęby wycierają.. a tak naprawdę to nawet nie chcą być polskimi obywatelami i Państwo Polskie jest im niemiłe. Niemiłe jest im wszystko co polskie, dlatego tak trudno jest to ukryć i potrafią wznieść się ponad "mowę nienawiści". Chcieliby powrotu do czasów swoich ojców i dziadków gdy byli profitentami reżimu Bieruta i marzyła im się Polska Republika Radziecka jako część składowa ZSRR. Obalenie Reżimu Bieruta przez Chruszczowa narobiło im wielkiego strachu ale tylko na krótko bo szybko połapali się, że można krytykować władzę Gomułki z pozycji marksistowskiej "walki klas" podlanej nieświeżym sosem anarcho-syndykalizmu (Rady Robotnicze), tak jak zrobił to Jacek Kuroń i Karol Modzelewski pisząc słynny LIST OTWARTY DO PARTII. Takich pomysłów nie mieli przed rokiem 1956 bo mieli władzę będąc funkcjonariuszami PZPR szczebla centralnego (np. Jacek Kuroń). Tak czy inaczej jest to cały czas to samo ANTYPOLSKIE lewactwo czy to bolszewickie czy trockistowskie czy spod znaku UE - ALTIERO SPINELLI.
2017-05-07 02:17:24
Gość
Z Prawdziwej Wolnosci... wpisanka, Do ponizszego - Czas skonczyc z rzadami PiS. po 1-sze: do tych 100 tysiecy dolozyles niepotrzebnie o jedno ( 0 ) zero za duzo, gdyz bylo tylko ok. 8-10 tysiecy roznego rodzaju KOD-owcow i politycznych Aparatczykow ! A po 2-gie: najpierw sami pokazcie... jaka mielismy "Wolnosc" w latach 1945-2015 - to dopiero dalej pogadamy...!!
2017-05-07 01:32:28
Gość
@Czas skończyć z rządami PIS Jakie 100 tysięcy, jak nawet Gazeta Wyborcza podała że na Placu Bankowym zgromadziło się od 7 do 10 tysięcy! Kolego klapa zupełna z tą frekwencją!!
2017-05-07 00:27:05
kibic
Czas skończyć z rządami PIS .... jak długo pracujesz w KS ?
2017-05-07 00:02:22
Czas skończyć z rządami PIS
100 tysięcy Polaków wyraźnie to dziś pokazało
2017-05-06 22:10:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy