Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Zakończyło się spotkanie minister edukacji z „Solidarnością”

Data publikacji: 2019-03-12 17:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-15 13:59
Zakończyło się spotkanie minister edukacji z „Solidarnością”
 

Po niespełna dwóch godzinach zakończyło się spotkanie minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej i przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszarda Proksy. Uczestnicy spotkania umówili się na dalsze rozmowy w sprawie ewentualnych nowych rozwiązań.

Tematem rozmów była aktualna sytuacja nauczycieli i protest tej grupy zawodowej prowadzony w siedzibie Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu poza minister Zalewską uczestniczył także wiceminister Maciej Kopeć. Ze strony "S" w spotkaniu – poza Proksą – uczestniczyli też członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ds. dialogu społecznego i negocjacji Henryk Nakonieczny i przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych Jerzy Wielgus.

"Obu stronom zależało na przedstawieniu obiektywnej sytuacji, z wyraźnym zaakcentowaniem dokonanych już lub będących w trakcie realizacji postulatów związków zawodowych, w tym podwyżek płac nauczycieli. Obie strony zapewniły, że dołożą wszelkich starań, by napięta sytuacja, która ma miejsce chociażby w siedzibie małopolskiego kuratora oświaty wróciła do normy" – podkreśliło ministerstwo edukacji w komunikacie przesłanym PAP.

Poinformowano, że uczestnicy spotkania umówili się na dalsze rozmowy w sprawie ewentualnych nowych rozwiązań. Wkrótce ma zostać podany termin kolejnego spotkania.

Resort edukacji podkreślił, że "Solidarność", wraz z innymi związkami zawodowymi, to ważni partnerzy rozmów z MEN.

– Od początku kadencji minister Anny Zalewskiej prowadzony jest dialog z oświatowymi związkami zawodowymi. Spełniliśmy większość postulatów m.in. Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Łącznie odbyło się prawie dwieście spotkań w różnej formule – wskazało ministerstwo.

Rzecznik prasowa oświatowej "S" Olga Zielińska powiedziała, że spotkanie odbyło się w siedzibie "Solidarności" przy ul. Prostej w Warszawie. Dodała, że po rozmowach Proksa udał się do protestującej grupy nauczycieli w Krakowie. Zapowiedziała, że wybierają się tam także związkowcy z innych części kraju.

Grupa blisko 10 nauczycieli z oświatowej "S", m.in. z Krakowa, Nowego Sącza i z Nowego Targu, rozpoczęła w poniedziałek okupację małopolskiego kuratorium oświaty. Zapowiedziała, że jest ona "bezterminowa". Nauczyciele zamierzają w dzień i w nocy przebywać na terenie małopolskiego kuratorium oświaty. Jak poinformowała we wtorek przewodnicząca Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność Agata Łyko, do protestujących mają dołączyć przedstawiciele z Warszawy, Kielc i z Gdyni.

Są też ci zapowiedziani z Wrocławia, Poznania, Leszna, i jeszcze inni – podała.

Protestujący w kuratorium domagają się podniesienia wynagrodzenia zasadniczego pracowników oświaty o 15 proc. z wyrównaniem od stycznia 2019 r., a od 2020 r. o kolejne 15 proc. Chcą też wycofania przepisów o wydłużonej ścieżce awansu zawodowego nauczycieli oraz powrotu do poprzednich rozwiązań dotyczących oceny pracy nauczycieli.

(pap)

Fot. Twitter

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2019-03-15 13:58:01
Nie wiem czego ludzie oczekują i wymagają od nauczycielki j. polskiego z Koziej Wólki? ...że co, że zreformuje oświatę, że jakaś nowatorska myśl zaświta do główki. Jaki ma dorobek naukowy pani Zalewska? Żaden, zero. Pretensje? To tak, jakby mieć pretensję do pielęgniarki, że nie potrafi przeszczepić serca. A mina i uśmiech mówią same za siebie. Czy ja wyglądam na myślicielkę?
Mini..r
2019-03-13 22:38:49
''poznać głupiego po śmiechu jego''
Quistorp
2019-03-13 21:49:34
Jakim wynikiem może skończyć się rozmowa bagna z błotem?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ