sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Protest przed domem Kaczyńskiego

Protest przed domem Kaczyńskiego

Protest przed domem Kaczyńskiego
Data publikacji: 2016-10-13 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-29 23:55
Wywietleń: 2264 160911

Kilkaset osób demonstrowało w czwartek (13 października) przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Powodem była jego wypowiedź, w której nie wykluczył zmian w prawie dotyczącym aborcji ze względu na stan płodu. "Nie jesteśmy maszynką PiS do rodzenia dzieci" - mówiły uczestniczki protestu.

- Prezes PiS powiedział, że będzie dążył do tego, żeby kobiety rodziły dzieci, nawet wtedy, gdy ciąże są najbardziej powikłane, żeby najciężej zdeformowane dziecko mogło być ochrzczone. Protestujemy przeciwko tej wypowiedzi, nie jesteśmy maszynką PiS, ani żadnej innej partii, do rodzenia dzieci. Kobieta taką decyzję musi podejmować indywidualnie - mówiła podczas manifestacji jedna z jej organizatorek, Anna Dryjańska.

Jedna z uczestniczek manifestacji mówiła, że Kaczyński nie rozumie, iż "nie może zaglądać do łóżek Polek". Jak oceniła, słowa prezesa PiS dowodzą, że aby przypodobać się biskupom, jest gotów na wszystko. "Sprzeciwiamy się uprzedmiotowianiu kobiet" - mówiła inna uczestniczka protestu. Kolejna zaś zapytała: "Czy pan prezes był kobietą? Czy pan prezes był w ciąży? Czy pan prezes musiał zająć się jakimkolwiek dzieckiem?".

Przed dom Kaczyńskiego przyszły zarówno młode kobiety, jak i matki z dziećmi, mężczyźni, a także osoby starsze. Protestujący mieli ze sobą czarne flagi i trąbki. Na transparentach widniały m.in. hasła: "Jestem. Myślę. Decyduję", "Aborcja prawem kobiety". Uczestnicy manifestacji - która trwała niecałe dwie godziny - wołali m.in.: "Chcemy kochać, nie umierać", "Hańba, hańba", "Precz z fanatykami", "Wspólna sprawa, kobiet prawa", "Politycy, marsz z kaplicy", "Rewolucja jest kobietą", "Naszą bronią - solidarność".

Na ogrodzeniu protestujący powiesili też baner z wizerunkiem żony prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej i jej wypowiedzią, w której sprzeciwiała się zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

* * *

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP nie wykluczył zmian w obecnym prawie dotyczących aborcji ze względu na stan płodu, a szczególnie zespół Downa. Zmiany - zastrzegł - muszą być odpowiednio przygotowane.

- Będziemy dążyli do tego, by aborcji w Polsce było dużo mniej niż w tej chwili. Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię. Chcemy, by było to możliwe ze względu na realną pomoc, która będzie udzielana także ze środków publicznych. Oczywiście mowa tylko o tych przypadkach trudnych ciąż, gdy nie ma zagrożenia życia i zdrowia matki - zastrzegł Kaczyński. Jak dodał: "Będziemy rozwijać te wszystkie instytucje, takie jak m.in. hospicja prenatalne, które dzisiaj są społeczne, będziemy się starać, by kobieta, która znalazła się w takiej sytuacji, otrzymała bardzo poważną pomoc. To może dotyczyć także ciąż, które są wynikiem przestępstwa, ale oczywiście i tutaj przymusu zastosować nie można, można zastosować perswazję, i to delikatną, bez presji". (pap)

 

Na zdjęciu: "Czarny protest" przed domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu  
Fot. PAP/Rafał Guz

Komentarze

PO-dstawiony Ginekolog,
Skrobcie sie skrobcie... i to jak najczesciej, az znikniecie z PO-wierzni !!
2016-10-29 23:54:32
A Ja nie zaluje,
Odp. do PO-nizszego bardzo zaluje... byc moze i uzywal, ale zla ich komunistyczna jakosc - spowodowala ze pekly ??
2016-10-16 23:13:04
3 x po...
Po 1-sze: Proboszcze i Ksieza na Plebaniach nie moga byc bezrobotni i musza dalej zarabiac duza kase na Chrztach i pochowku ! Tak samo Biura Pogrzebowe itd...itp...! Po 2-gie: im wiecej sie Polki "PO-wyskrobywuja"... tym szybciej pozniej Rzad nasciaga Nam "Islamistycznych Arabow" by uzupelnic braki i luki ! A po 3-cie: najlepiej jest zawsze zapobiegac wszystkim pozarom.... a nie pozniej w panice usuwac je i gasic !!
2016-10-16 23:01:17
sid
Popieram te kobiety
2016-10-15 13:00:15
ccc
to jest chore,żeby matka zabijała własne dziecko tylko dlatego,że jest w łonie i jest chore.To upadek cywilizacji .
2016-10-15 12:33:20
Bezduszny człowiek
Rodzić żywe czy martwe, byle zdąrzyć ochrzcić. Żałosne.
2016-10-14 12:49:33
ala
Wiadomo dlaczego Kaczyński chce by rodziły się upośledzone i zdeformowane dzieci. On wie najlepiej że przy obecnym prawie on i jego brat by się nie urodzili.
2016-10-14 11:33:11
bardzo żałuję
Bardzo żałuję, że Rajmund Kaczyński nie używał prezerwatyw.
2016-10-14 10:49:59
bez podpisu
Nick nic nie kosztuje. Szkoda, że ciebie anonimie nie wyskrobano-lewaku.
2016-10-14 10:09:20
gosc
13 grudnia spales do poludnia, ciekawe skad jego rodzice za komuny mieli na dom wart obecnie z 1,5 mln zlotych ,to bardzo ciekawe ,ten pan juz dawno powinien porzucic polityke i odejsc przymusowo na emeryture -dla dobra tego kraju
2016-10-14 10:04:41
wert
Wiemy że Twoje dziecko umrze ale masz je urodzić żeby można było je ochrzcić. Nie ważne że matka i dziecko będą cierpieć katusze masz je urodzić i już, tak mówię ja Prezes Kaczyński.
2016-10-14 08:44:16
Kaczyński zidiociał do reszty
"Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię" - to zdanie mógł wypowiedzieć tylko chory psychopata lubiący się znęcać nad ludźmi.
2016-10-14 07:54:22
Byle szum
Każda okazja jest dobra, aby tzw. opozycja wysłała ludzi na ulice w swoich celach. A najlepsze w tym jest to, że zawsze znajdzie się stado potulnych baranów, które idą za przewodnikiem, ale nie wiedzą...w jakim celu.
2016-10-14 07:45:30
gość
jestem,myślę decyduję - to dlaczego nie myśli a decyduje się na współżycie bez założenie że owocem miłości może być dziecko czyli nie myśli a decyduje i co ma z tym wspólnego Kaczyński który wyraźnie dał do zrozumienia ze miłość to nie seks czyli przyjemność tylko odpowiedzialność za swoje uniesienia ,no rozumiem ze te panie traktują ewentualną swój owoc uniesienia jako owoc który można zlikwidować ot pstryknięciem palca,no cóż te kobiety wolą kochać się kosztem śmierci płodu i chcą być paniami swojej bezmyślności.....
2016-10-14 07:21:54
Słowa Kaczyńskiego były haniebne
Ten człowiek zaczyna coraz bardziej działać przeciwko Polakom
2016-10-14 07:08:55
błogosławieństwo czy przekleństwo
Nikaragua to dziś jeden z pięciu krajów na świecie, w którym aborcja jest bezwzględnie zabroniona. Prawo zabrania jej wykonywania nawet w przypadku gwałtu, kazirodztwa, czy zagrożenia życia kobiety. Dr Carla Cerrato, znana i ceniona pani doktor z Klinik Położnictwa i Ginekologii, każdego dnia zmaga się z najgorszym dla lekarza dylematem moralnym. Złamać prawo, ryzykować więzienie i własną karierę czy ratować życie? W ciągu tygodnia około siedmiu dziewczynek poniżej czternastego roku życia trafia na jej oddział położniczy, a wiele z nich umiera w trakcie porodu. Jest sporo pacjentek z ciążą, która nie ma szans być donoszona. Uszkodzone płody, przodujące lub odklejające się łożyska, zakażenia, odejście wód płodowych. Żadne z dzieci nie przeżyje, a jednak dopóki bije serce płodu, prawo nie pozwala przerwać ciąży i ratować matki. Zaangażowana dr Carla zrobi wszystko, żeby pomóc jak największej ilości kobiet. Gdy komplikacje zagrażają życiu matki, stosuje tzw. aborcję terapeutyczną. Niestety nowe prawo zabrania także tej praktyki, zmuszając lekarzy do ignorowania kodeksu moralnego i podstaw swojego zawodu.
2016-10-13 22:33:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy