środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Wzmocnione kontrole na jarmarkach i w centrach handlowych

Wzmocnione kontrole na jarmarkach i w centrach handlowych [FILM]

Wzmocnione kontrole na jarmarkach i w centrach handlowych
Data publikacji: 2016-12-21 19:45
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-22 10:10
Wywietleń: 1188 188501

Po zamachu w Berlinie kraje europejskie na pewno wzmocnią kontrole na jarmarkach, bazarach czy w centrach handlowych. Ryzyka nie da się jednak wyeliminować do zera – mówi Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

– Jarmarki, bazary czy centra handlowe to tak zwane cele miękkie, jeśli chodzi o zagrożenie terrorystyczne. Są to miejsca, których nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć w stu procentach bez naruszenia ich funkcjonalności. Trudno sobie wyobrazić, aby każde takie miejsce było nadzorowane, czy obstawione jednostkami specjalnymi. Natomiast oczywiście po tych wydarzeniach w Berlinie myślę, że wszystkie kraje w Europie wzmocnią kontrole tego typu miejsc. To i tak jednak nie spowoduje, że będziemy w stanie wykluczyć do zera to ryzyko – powiedział. Jak dodał, Niemcy jeszcze przed zamachem przeprowadzili mnóstwo różnych działań, które miały na celu minimalizowanie tego ryzyka.

– Trzeba pamiętać chociażby o udaremnionym ataku bombowym 12-latka, który próbował podłożyć - co prawda prymitywne – ale jednak ładunki wybuchowe na tego typu obiekcie – zaznaczył.

 

– Po raz kolejny musimy zdać sobie sprawę, że musimy nauczyć się żyć z terroryzmem. Terroryzm jest tak naprawdę metodą prowadzenia walki politycznej, on już wszedł od kanonu stosunków międzynarodowych, jest stosowany i będzie stosowany. Możemy robić wszystko, żeby doskonalić systemy bezpieczeństwa i minimalizować ryzyko, ale na pewno nie wyeliminujemy tych ryzyk do zera – podsumował.

* * *

W poniedziałek (19 grudnia) wieczorem ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Zginęło 12 osób, co najmniej 48 zostało rannych, a w kabinie ciężarówki policja znalazła zwłoki mężczyzny, obywatela Polski. Niemiecka policja podała, że Polak został zastrzelony. (pap)

Film: PAP

Fot. EPA/CHRISTIAN CHARISIUS

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy