poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Władysław Frasyniuk winny naruszenia nietykalności policjantów

Władysław Frasyniuk winny naruszenia nietykalności policjantów

Władysław Frasyniuk winny naruszenia nietykalności policjantów
Data publikacji: 2019-07-22 19:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-25 08:24
Wywietleń: 1203 404348

Opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk naruszył nietykalność cielesną policjantów podczas kontrmanifestacji smoleńskiej w czerwcu 2017 r. - orzekł w poniedziałek warszawski Sąd Rejonowy. Jednocześnie sąd warunkowo umorzył postępowanie na okres jednego roku.

Decyzją Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia Frasyniuk musi też wpłacić 7 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Poniedziałkowy wyrok jest nieprawomocny.

Frasyniuk był oskarżony w tej sprawie o naruszenie nietykalności policjantów podczas wykonywania czynności służbowych. Chodzi o incydenty podczas kontrmanifestacji wobec marszu smoleńskiego w Warszawie 10 czerwca 2017 r. Oskarżony nie przyznawał się do winy. "Nie kopnąłem policjanta, to absolutnie nieprawdziwy, wymyślony fakt" - mówił Frasyniuk, gdy proces ruszał i zaznaczał, że jego zachowanie można określić jako "bierny opór".

- Niech ten wyrok (...) będzie obroną zwykłego funkcjonariusza policji, który na ulicy broni nas wszystkich. Społeczna szkodliwość czynu jest, bo został kopnięty człowiek, który powinien nas bronić - zaznaczył w poniedziałek w uzasadnieniu wyroku sędzia Adam Grzejszczak.

Sędzia wskazał, że Frasyniuk naruszył nietykalność cielesną policjantów. Jak wyjaśnił, chodziło o przepchnięcie ramieniem, popchnięcie rękami i kopnięcie.

Według sądu koronnym dowodem w tej sprawie były nagrania wideo. - W ocenie sądu, nie budzą one żadnych wątpliwości odnośnie tego, co się stało - dodał sędzia. - Widać wyraźnie moment, o którym mówił w zeznaniach funkcjonariusz. Widać wyraźnie, jak oskarżony przepycha ramieniem tego funkcjonariusza - wskazał.

Sąd zaznaczył też, że na nagraniu widać kopnięcia wyprowadzane przez Frasyniuka w kierunku pochylających się funkcjonariuszy. Sędzia zaznaczył jednak, że momentu kopnięcia nie widać, ale - jak dodał - zeznania świadka wystarczająco uzupełniają materiał dowodowy.

Sąd częściowo uwzględnił argumenty obrony dotyczące niskiej szkodliwości czynu popełnionego przez Frasyniuka. Dlatego - jak dodał - zastosowane zostało warunkowe umorzenie postępowania.

Instytucja warunkowego umorzenia polega na tym, że postępowanie takie umarza się, jeśli sąd uzna, że ktoś jest sprawcą czynu, ale ocenia jednocześnie, iż społeczna szkodliwość czynu jest niewielka. Jest też nakładany na nią okres próby. Po tym okresie sprawę uważa się za niebyłą. - Władysław Frasyniuk pozostaje osobą niekaraną - podkreślił w rozmowie z PAP obrońca Frasyniuka mec. Piotr Schramm.

Obrońca nie wykluczył złożenia apelacji. - Mimo braku skazania i wymierzenia kary oraz utrzymania statusu osoby niekaranej będziemy finalnie rozważać apelację; tym bardziej że sąd dziś niespodziewanie oddalił wszystkie wnioski dowodowe obrony i wydał wyrok - zaznaczył mec. Schramm.

Akt oskarżenia w tej sprawie dotyczący naruszenia nietykalności dwóch funkcjonariuszy trafił do sądu w czerwcu ub.r., a proces ruszył w listopadzie. Podczas pierwszej rozprawy zeznawało dwóch policjantów, którzy złożyli zawiadomienie o naruszeniu ich nietykalności. Mówili wtedy, że Frasyniuk nie reagował na polecenia i naruszył ich nietykalność. Zapewnili przed sądem, że nikt im nie nakazywał zainicjowania sprawy, nikt też nie sugerował treści zeznań.

Jeden z poszkodowanych policjantów (funkcjonariusz z woj. pomorskiego) zeznał też m.in., że krótko po incydentach w związku ze sprawą miał kontakt telefoniczny z zastępcą komendanta wojewódzkiego policji ze swego województwa. Zaznaczał, że wcześniej nie miał kontaktów z zastępcą komendanta wojewódzkiego. Dodawał wówczas, że zawiadomienie w sprawie złożył w dniu wolnym od pracy, gdy do jego domu przyjechał wieczorem funkcjonariusz, aby takie zawiadomienie odebrać.

W styczniu br. świadek ten zmodyfikował wcześniejsze zeznania i zaznaczył, iż o sprawie nie rozmawiał z jednym z zastępców komendanta wojewódzkiego policji, tylko prawdopodobnie z osobą wyznaczoną przez tego zastępcę. Zeznający w tej sprawie w maju komendant pomorskiej policji zapewnił, że ani on ani jego zastępca nie kontaktowali się z policjantem, który złożył zawiadomienie o naruszeniu nietykalności.

W początkach tego roku - w związku z wydarzeniami dotyczącymi tej samej kontrmanifestacji smoleńskiej - Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił Frasyniuka od zarzutu wprowadzenia w błąd policjanta "co do tożsamości własnej osoby". Frasyniuk legitymowany przez policjanta przedstawił się bowiem jako "Jan Józef Grzyb".

(PAP)

Fot. Twitter/Władysław Frasyniuk

 

Komentarze

guciu
Zabili go i uciekł dał pstryczka w nos ... wokół Polski hmmm.
2019-07-25 05:25:41
;/
Poczuł się za starych czasów, tylko strony się pomyliły.
2019-07-24 06:50:38
Kiedyś komuna ścigała Frasyniuka
a teraz PISkomuna nadal ściga Frasyniuka.
2019-07-24 00:02:55
Komuna ściągała Frasyniuka
Teraz PISkomuna nadal ściga Frasyniuka.
2019-07-24 00:00:43
ZBYSZEK
FRASYNIUK TO CHŁOPAK CO MU NIC NIE ODPOWIADA, PRZED LATY KOMUNIZM, PÓZNIEJ BALCEROWICZ , DZIS POLICJA . SAD PO PROSTU NIE CHCIAL MU ROBIĆ KRZYWDY A MIAL PELNE PRAWO. NIGDZIE TEGO CWANIAKA NIE CHCIELI ON JEST MAŁO REZOLUTNY ZE TEGO NIE WIDZI.......
2019-07-23 13:19:26
Oj... Lewe PO_stkomuszki
Biorac ze Waszych juz co raz czesciej sie "roz-szyfro-wuje"... to ze Zlosci - odwracie Kota ogonem i nazywacie "to i owo Piskomuna" ? A wiec czas najwyzszy na kolejne Badania... i u Psychiatry !!
2019-07-23 12:12:51
Proste
Można policjanta na służbie popchnąć ramieniem i kopnąć i nawet jeśli dowody nie budzą żadnych wątpliwości zapłacić karę i po sprawie. Adwokaci będą ten wyrok wykorzystywać w obronie chuliganów. Władek dał przykład jak unikać pierdla za naruszenie nietykalnosci cielesnej policjanta na służbie
2019-07-23 11:49:51
Celopk
Frasyniuk cale życie łamał prawo i z tego zrobił sobie polityke S. ludzie łykali bajeczki o patriotyzmie
2019-07-23 09:25:48
HAŃBA
Policyjne państwo PiS represjonuje Polaków!
2019-07-23 07:34:29
Jaruzelski poniższych postów by się nie powstydził. General za grobu wam dziękuje.
Piskomuna ciagle żywa.
2019-07-23 00:26:55
Taaa
Teraz wyrazniej widac jaki to byl "o-pozycjo-nista" ? A kiedy bedzie Sprawa...(?) o zagarnieciu i zniknieciu... owczesnych 80 000 000 zlotych z Funduszu/Kasy NSZZ Solidarnosc 1980 !!!
2019-07-22 23:52:23
hehehe
Jaki Frasyniuk? To przecież jest pan Grzyb, tak się przedstawiał!
2019-07-22 23:39:13
to jest przykład
czyli przekaz jest prosty: można naruszyć nietykalność będącego na służbie policjanta za 7 tys. zł. Ten wyrok to super precedens teraz każdy chuligan zamachnie się na policjanta wpłaci 7 tys. i po sprawie. W normalnym kraju facet by siedział właśnie dlatego, że jest znany, jest politykiem więc powinien dawać przykład. Jeśli ktoś mający ambicje polityczne podnosi rękę na policjanta w normalnym kraju jest skończony. U nas to przepustka do kariery. Paranoja!!!
2019-07-22 22:03:13
Antoni
Każdy powinien być równy, czy to Kaczyński czy Schetyna. Jak zawinił, to musi odpowiadać. Jego przeszłość nic absolutnie nie zmienia. Frasyniuk jest ewidentnie po to, żeby.. obalić rząd PiSu :)) Więcej planów nie pamięta.
2019-07-22 21:55:38
no nie
Sądy pod dyktando polityki
2019-07-22 21:06:17
tekturowe państwo
Władek może więcej. Parasol z Magdalenki obowiązuje do dziś.
2019-07-22 20:05:41
krotko
to skandal ,,legendarny wladek '' powinien trafic do kryminalu
2019-07-22 19:50:39

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie