wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Sąd uniewinnił W. Frasyniuka ws. wprowadzenia w błąd policjanta

Sąd uniewinnił W. Frasyniuka ws. wprowadzenia w błąd policjanta

Sąd uniewinnił W. Frasyniuka ws. wprowadzenia w błąd policjanta
Data publikacji: 2018-08-30 23:59
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Wywietleń: 1301 348384

Stołeczny Sąd Rejonowy uniewinnił w czwartek Władysława Frasyniuka, który był obwiniony o wprowadzenie w błąd policjanta "co do tożsamości własnej osoby" w czerwcu zeszłego roku. Jednocześnie sąd ocenił, że występowanie z oskarżeniem "nie było celowe".

Była to kolejna ze spraw rozpatrywanych przez SR dla Warszawy-Śródmieścia, która dotyczy incydentów podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 r. Frasyniuk legitymowany wówczas przez policjanta przedstawił się jako "Jan Józef Grzyb".

Jak wskazał w uzasadnieniu orzeczenia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia sędzia Łukasz Biliński, z analizy dowodów w sprawie, w tym zeznań policjantów oraz wyjaśnień samego obwinionego, nie wynika, aby Frasyniuk w ogóle miał zamiar wprowadzenia policjanta w błąd poprzez podanie fałszywych danych. - Nie da się przyjąć, żeby ktokolwiek racjonalny mógł liczyć na to, że funkcjonariusze uwierzą w to, co mówi obwiniony - dodał.

Jak zaznaczył sędzia Biliński, funkcjonariusz, który legitymował Frasyniuka, "nie widział podstaw do tego, aby umieszczać informację o zachowaniu Frasyniuka w swoim notatniku służbowym" i nie traktował tego jako "zdarzenia istotnego".

Sędzia ocenił w związku z tym, że postępowanie i występowanie z oskarżeniem w tej sprawie "nie było celowe". "Sąd zwraca uwagę, że na gruncie spraw o wykroczenia nie obowiązuje, tak jak w Kodeksie postępowania karnego, zasada legalizmu, tzn. organy nie mają obowiązku wnoszenia i popierania oskarżenia w każdej sprawie, gdzie stwierdzono popełnienie czynu zabronionego". - Tutaj ustawodawca opiera się na zasadzie celowości. Daje też możliwość, aby oskarżeń nie wnosić, gdy nie jest to celowe - mówił. - Europejski Trybunał Praw Człowieka zwraca uwagę, że jeżeli te działania nie są konieczne, to prowadzenie takich postępowań może być odbierane przez społeczeństwo jako pewien sygnał, który ma hamować jego aktywność w przestrzeni publicznej, aby ta aktywność nie była zbyt duża.

Czwartkowe orzeczenie jest nieprawomocne. Obrońca Frasyniuka mec. Piotr Schramm wyraził nadzieję, że "na tym sprawa się zakończy".

W rozmowie z dziennikarzami po wyjściu z sali sądowej mec. Schramm nie krył satysfakcji z wyroku. - To nie jest sukces mój, czy Władysława Frasyniuka, tylko sukces sprawiedliwości - ocenił. Jak dodał, w tej sprawie "władza trafiła na uczciwy, rzetelny i niezłomny sąd".

Jak informowała policja, obchody miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 r. zakłóciło kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów, których usunęli policjanci, był m.in. opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk.

Jak wynikało z zebranych dowodów, Frasyniuk poproszony wówczas przez funkcjonariusza o podanie imienia i nazwiska odpowiedział najpierw "Jan Kowalski", a potem "Jan Józef Grzyb". W związku z tym Frasyniuk został obwiniony o wykroczenie polegające na umyślnym wprowadzeniu w błąd funkcjonariusza co do tożsamości własnej osoby. Ostatecznie tamtego dnia - po przerwie w czynności legitymowania - Frasyniuk podał policjantom swe prawdziwe dane. - Ta czynność faktycznie została przeprowadzona i zakończyła się pozytywnie - przypomniał sąd.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, "kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania co do tożsamości własnej lub innej osoby lub co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania, podlega karze grzywny".

Przed tygodniem przedstawicielka policji wnioskowała w tej sprawie przed sądem o 1 tys. zł grzywny dla Frasyniuka. Obrona chciała uniewinnienia.

W końcu kwietnia w związku z tymi wydarzeniami z 10 czerwca 2017 r. sąd rejonowy umorzył sprawę 22 osób - w tym Frasyniuka - obwinionych o blokowanie marszu smoleńskiego. Sąd wskazał wtedy, że działanie obwinionych nie wypełniło znamion wykroczenia. Orzeczenie to jeszcze nie jest prawomocne.

Natomiast w czerwcu Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Frasyniukowi ws. naruszenia nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów na służbie. W tej sprawie Frasyniukowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Ten akt oskarżenia także ma związek z wydarzeniami z 10 czerwca zeszłego roku. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

(pap)

Fot. Twitter/Władysław Frasyniuk

Komentarze

A co najciekawsze...
To to, ze stare Grzyby najczesciej bywaja juz robaczywe...!!
2018-09-02 23:40:51
Podgrzybek
Frasyniuk oddaj kasę Solidarności co zajumales z Pinorem
2018-09-02 07:57:17
hehehe
Józef Grzyb to podpora intelektualna totalnej opozycji!
2018-08-31 16:50:49
Muchomor
A może zlikwidować Policję , żeby pon frasyniuk mógł sobie jechać na grzyby - kim on Q.. jest - bohaterem , czy ZEREM ?
2018-08-31 16:44:24
pytam
Czy policjant w zwiazkuz tym poniesie odpowiedzialność karną i czy przeprosił Pana Frasyniuka ?
2018-08-31 12:37:50
HogoFogo
Takich osobników w szeregach opozycji PiS mógł sobie tylko wymarzyć.
2018-08-31 11:57:01
A wiec pytanie do Wymiaru Sprawiedliwosci...
To jak dlugo i ile razy tego samego dnia lub w miesiacu, mozna podawac falszywe dane... Policjantowi/Policjantom na Sluzbie ???
2018-08-31 11:54:17
A...
Jakiego rodzaju Grzybem chcial wowczas byc...??? Bo na pewno Nie Prawdziwkiem !
2018-08-31 11:46:24
Figo
Byle ciul miałby inny wyrok. To oczywiste Sadu nie potępiam , bo ten wyrok nie obciąża Władzy i nie implikuje dalszych " jazgotów " z UE i tego po.... ego KOD-u.Szkoda policjantów : zrobili swoje kulturalnie i dostali prztyczka w nos . Od kogo ? Oto jest pytanie ? Frasyniuk powinien policjantów przynajmniej przeprosić, ponieważ następnym razem dostanie w ryj, bo tego właśnie wymaga ludzka sprawiedliwość. Za TUSKA od razu by dostał pałą lub kulą gumową.Tutaj widać różnicę klasy obecnej Władzy.Ma cierpliwość do KOD-ziarzy . I tak powinno być.Niech protestują dalej.
2018-08-31 11:00:00
Władek Radek Kit
Frasyniuk s... / jedż / na grzyby !I wszyscy , ktorzy w wolnej Polsce tęsknicie za czasem , kiedy komuchy częstowały was wódą przy nietypowych meblach ! Niech Polska odetchnie od takich bohatyrów !
2018-08-31 10:34:57
niezalezne sady, uczciwi politycy?
Sad zdecydowal a obronca odtrabil sukces "To nie jest sukces mój, czy Władysława Frasyniuka, tylko sukces sprawiedliwości - ocenił. Jak dodał, w tej sprawie "władza trafiła na uczciwy, rzetelny i niezłomny sąd", sukces ktory jest definicja ludzi rownych i rowniejszych.DOSC TEGO ZLODZIEJE, KLAMCY, OSZUSCI. A Pan Frasyniuk powinien wstydzic sie tego wlasnie osadu tak samo jak Pan Walesa pomrocznosci jasnej swojego synalka alkoholika. Nie jestem po stronie PiS, zeby bylo jasne, ale jestem po stronie uczciwych sadow a w szczegolnosci uczciwych politykow ktorzy powinni dac przyklad zachowan w spoleczenstwie. Panie Frasyniuk jak Pan teraz ma czelnosc zyc i pokazywac sie z tym osadem? Lepiej dla Pana byloby zaplacic kare i miec czyste sumienie bo to ze Pan sklamal jest oczywiste.
2018-08-31 08:45:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie