poniedziałek, 21 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Witek o ustawie "Za życiem": 4 tysiące zł to pierwsza pomoc

Witek o ustawie "Za życiem": 4 tysiące zł to pierwsza pomoc

Witek o ustawie "Za życiem": 4 tysiące zł to pierwsza pomoc
Data publikacji: 2016-11-04 13:59
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-07 12:22
Wywietleń: 248 167622

4 tysiące zł to nie są pieniądze za urodzenie dziecka niepełnosprawnego, to pierwsza pomoc i pierwszy krok w kompleksowym wsparciu - podkreśliła Elżbieta Witek, szefowa gabinetu premier Beaty Szydło. Sejm w piątek uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

"4 tys. zł nie jest za urodzenie dziecka niepełnosprawnego, bo takie informacje już wczoraj słyszałam; 4 tys. zł to jest pierwsza pomoc i pierwszy krok, do tej pory żaden rząd nigdy nie przygotowywał kompleksowego wsparcia dla kobiet w ciąży, dla kobiet w ciąży z powikłaniami, a także dla rodzin, w których rodzi się dziecko niepełnosprawne" - powiedziała Witek dziennikarzom w Sejmie. 

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", której projekt przygotował rząd, przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. 

Witek była również pytana o propozycję posła PiS Piotra Uścińskiego, który w trakcie czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny ocenił, że w projekcie brakuje wsparcia dla kobiet, które są w ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego. 

Szefowa gabinetu premier podkreśliła, że nie popiera tej propozycji. "Nie jestem w stanie odpowiadać za wszystkie wypowiedzi moich kolegów" - dodała. 

Zgodnie z ustawą "Za życiem" do końca tego roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin opracowany na podstawie odrębnych przepisów. W uchwalonej ustawie zapisano, że program będzie mógł być skierowany także do rodzin z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonych w przepisach. Programem objęte mają być także dzieci i młodzież posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. (pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Nie kazda... i nie kazdy... to PO-trafi ? ?
A najlepiej to jest zastanowic sie wczesniej - co gdzie z Kim i jak sie robi... by pozniej nie miec niepotrzebnych "zmartwien i klopotow"...!!
2016-11-07 12:00:10
Liczy sie ilosc.... a nie jakosc,
By tak Parfie jak i Katedry nie "PO-dupadly, to Proboszczom... PO-trzebne sa roznego rodzaju niezorientowane i zablakane tak "Owieczki jak i Baranki" rowniez i te "czarne" ! Inaczej Rzad bedzie zmuszony PO-sciagac Nam - Islamistow z Azji i Afryki ?? A ze do Europy i UE zwalaja sie ostatnio w setkach tysiecy...tak "drzwiami jak i oknami" to w tej materi nie ma juz dzis najmniejszego problemu ? Wystarczy tylko zglosic "za-PO-trzebowanie" do Pana Donalda czy Pani Angeli... a Oni juz reszte szybko "zalatwia" !!
2016-11-06 00:32:21
Nie do Wiary...
No to teraz tak "dzialania jak i PO-stepowania gwalcicielskie"... beda jeszcze "extra wspierane"... Finansowo !!
2016-11-05 23:23:53
Koszta PO-bierane z Podatkow...
A ile pozniej dalej maja dostac i Caritas-y.. w dalszych wyplatach i pomocach ??
2016-11-05 23:14:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”