wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Wiceszef KE: Deficyt budżetowy w Polsce nie spada

Wiceszef KE: Deficyt budżetowy w Polsce nie spada [FILM]

Wiceszef KE: Deficyt budżetowy w Polsce nie spada
Data publikacji: 2016-05-22 11:48
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-23 16:07
Wywietleń: 314 134832

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Tymczasem obecnie deficyt nie spada, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go jeszcze zwiększyć - dodaje.

Komisja Europejska w opublikowanych w środę rekomendacjach gospodarczych dla państw UE oceniła, że jest ryzyko, iż Polska nie sprosta regułom dyscypliny finansowej Paktu Stabilności i Wzrostu, jeśli nie podejmie odpowiednich reform.

 "W przypadku Polski są trzy rekomendacje. Po pierwsze - biorąc pod uwagę, że polska gospodarka notuje dość silny wzrost, oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie 3,6 – 3,7 w tym i przyszłym roku - to ważne, żeby wraz z tym silnym wzrostem gospodarczym deficyt budżetowy nadal spadał. Obecnie, jak widzimy, deficyt budżetowy nie spada, i są dyskutowane rozwiązania, które go mogą jeszcze zwiększyć. Nasza pierwsza rekomendacja to dostosowanie fiskalne na poziomie 0,5 proc. PKB rocznie" - powiedział Dombrovskis.

Jak dodał, jeśli chodzi o politykę podatkową, Komisja Europejska radzi, by "przesunąć obciążenia podatkowe z pracy, szczególnie nisko opłacanej, do innych podstaw podatkowych, które są mniej powiązane ze wzrostem, jak konsumpcja, własność, kapitał". W przypadku Polski rekomendacja obejmuje też ograniczenie nadmiernego stosowania niższych stawek VAT i uproszczenie systemu VAT.

"Są też zalecenia dotyczące systemu emerytalnego. Ostatnio trwała dyskusja, by zatrzymać czy nawet cofnąć pewne reformy przyjęte przez poprzedni rząd, nasza rekomendacja to zapewnienie trwałości i adekwatności systemu emerytalnego. To jest też ważne z punktu widzenia rynku pracy, jako że populacja w wieku produkcyjnym w Polsce już się kurczy, stąd jest ważne, by zapewnić jak najszersze uczestnictwo w rynku pracy" - powiedział wiceszef KE.

Trzecia rekomendacja - jak mówił - dotyczy klimatu inwestycyjnego i przeszkód w inwestowaniu. "Na tym właśnie koncentruje się obecnie Komisja Europejska. (...) W przypadku Polski chodzi o usunięcie takich przeszkód w obszarze transportu, energetyki, budownictwa oraz planowania przestrzennego na poziomie władz lokalnych" - dodał.

Minister finansów Paweł Szałamacha komentując w czwartek decyzję KE powiedział, że w ostatnich latach Komisja „spektakularnie pomyliła się" w swoich zaleceniach w stosunku do wielu krajów. „Co później powodowało dyskusje między krajami członkowskimi z KE. My traktujemy te rekomendacje otwarcie, jako propozycje do prowadzenia polityki. Natomiast naszym podstawowym celem, którego się trzymamy, jest nieprzekroczenie limitu deficytu 3 proc. PKB” - powiedział Szałamacha.

Zaznaczył, że polityka ekonomiczna rządu jest prowadzona racjonalnie. Minister podkreślił, że rekomendowane przez KE tempo zacieśnienia fiskalnego w wysokości 0,5 proc. nie jest „czymś ku czemu zmierzamy”.

Rozmawiała Anna Gumułka (PAP)

Komentarze

Do jonatan
Rząd premiera Donalda Tuska nie mógł mieć złudzeń, że UE zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu za sprawą nadwyżki, która wynika z "manipulacji składkami emerytalnymi",przejęcie aktywów OFE w zamian za przyszłe zobowiązania emerytalne oraz środków przekazywanych w ramach tzw. suwaka będzie miało pozytywny wpływ na wynik finansów publicznych. Transfer ten zostanie zarejestrowany bowiem jako dochód sektora. W związku z tym ministerstwo prognozuje, że w 2014 r. finanse publiczne będą miały nadwyżkę w wysokości 4,5 proc. PKB.Tyle Tusk
2016-05-23 14:57:29
Do jonatan
No cóż. Slepcami byliśmy przez ostatnie osiem lat. PO ostatnich rządach POzostał na dług. Taki scenariusz przerabialiśmy za czasów komuny. Standardowe POstkomunistyczne działanie. I nie trzeba zaraz być zwolennikiem PiS-u by to dostrzec. Tusek ratując dupę przesunął nawet składki ZUS-u do budżetu, odsuwając tym samym widmo klęski na dalsze lata skazując Polaków na konieczność wegetacji w Polskim obozie pracy przymusowej do 67 lat, wmawiając Polakom że dłużej żyją. Przewidział właśnie taki rozwój wypadków w którym to kolesie , zgarną szmal , podobnie jak on i emigrują do Brukseli. Nic więc dziwnego, szcury zawsze pierwsze uciekają z tonącego okrętu.
2016-05-23 12:57:48
PO-suniecia... Donald & Company,
Odp. do jonatan-a...! Dobrze ze Ty i tacy jak Ty "rozumieliscie to" o czym piszesz gdzie PO-przez Wasze 70-letnie Komunistyczn/PO-stkomunistyczne Rzadzenie doprowadziliscie Polske do PRAWIE DNA, marnujac dla Polski... ujawnine w Sejmie przez PiS ok. 340 000 000 000 zlotych ! A jak da sie jeszcze odtworzyc to, co PO-niszczyliscie.... to suma ta zapewne sie PO-dwoi...!!
2016-05-23 00:04:50
jonatan
Skąd naraz tylu zwolenników PiS-u i to w Szczecinie, w którym ta partia notorycznie przegrywa? Jeśli nie widzicie do czego prowadzi wasz rząd, to jesteście po prostu ślepi. Problem w tym, że za głupotę, brak doświadczenia w rządzeniu, arogancję i rozwalanie budżetu przez rozdawnictwo rządów PiS-u zapłacą wszyscy, a temu właśnie sprzeciwia się opozycja i wszyscy Polacy, którzy na PiS nie głosowali. Nie chcę mieć za 4 lata sytuacji Grecji w Polsce. Nie wiem co się stało z myśleniem wielbicieli naczelnika PiS, bo jak widać bardzo trudno jest im to zrozumieć.
2016-05-22 23:30:02
deficyt budżetowy
Wystarczy zrobić kolejną kradzież połowy z OFE takiej jakiej dokonał Tusk ,a strażnik budżetowy Trybunał Konstytucyjny potwierdzi , że kradzieży nie było i było tak Polacy nic się nie stało .Wystarczy coś ukraść i uciec do Brukseli czy to takie trudne ?
2016-05-22 16:52:14
bolo
"Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Tymczasem obecnie deficyt nie spada, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go jeszcze zwiększyć - dodaje." - dlaczego nie "dodawał" gdy za minionych rządów deficyt w Polsce nie spadał? Chyba tylko dlatego iż nie dyskutowano w gronie PO/PSL o rozwiązaniach, które ten deficyt zwiększały. Było "na łapkę" dla "panóe Martinów"?
2016-05-22 13:05:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy