piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Juncker: KE nie ma problemu z Polską

Juncker: KE nie ma problemu z Polską

Juncker: KE nie ma problemu z Polską
Data publikacji: 2016-01-15 15:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 407 99787

Komisja Europejska nie ma problemu z Polską, a jedynie z niektórymi inicjatywami polskiego rządu - przekonywał w piątek przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. Podkreślił, że rozpoczynając procedurę praworządności wobec Polski, KE działa w ramach Traktatu UE.

Juncker przyznał, że aktualna dyskusja w UE na temat Polski bardzo go martwi. Jak powiedział, nie chce on, by Polacy mieli wrażenie, iż cała UE jest przeciwko nim.

- Polska jest krajem, który zasługuje na wielki szacunek i nawet podziw, jeśli o mnie chodzi (...) Polska wiele razy cierpiała i jej los był przesądzany przez zgubne działania tych, którzy chcieli decydować za nią - oświadczył Juncker. - Komisja nie ma problemu z Polską. Mamy problem z niektórymi inicjatywami nowego polskiego rządu.

Juncker zaapelował, by nie uogólniać oraz "nie mieszać" Polski i tych działań nowego polskiego rządu. Podkreślił też, że rozpoczynając z Polską dialog w ramach mechanizmu ochrony praworządności, KE działa w ramach traktatów UE.

- Mówienie w Polsce, że to są sprawy dla polskiego ustawodawcy i nie mają związku z kompetencjami europejskimi, jest całkowicie błędne - ocenił szef KE. Wyjaśniał, że decyzja o rozpoczęciu procedury państwa prawa to "wejście w techniczną fazę" tego mechanizmu.

- Mamy pewne wątpliwości, tak jak inni, sprawdzamy, czy te wątpliwości są uzasadnione. Prowadzimy dialog z polskimi władzami. Nie chcę dramatyzować tej sprawy, ale chciałbym, aby nasi polscy przyjaciele traktowali to bardzo poważnie - powiedział. Juncker nie sądzi także, by w związku z decyzją KE Polacy odwrócili się od Unii Europejskiej. Jak podkreślił, około 80 proc. Polaków popiera członkostwo Polski w UE, a Polska od początku czerpie wielkie korzyści z integracji europejskiej.

* * *

Powodem rozpoczęcia w środę wobec Polski procedury ochrony państwa prawa jest nieprzestrzeganie wiążących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jego składu i wyboru sędziów, a także wątpliwości co do reformy TK, uchwalonej 23 grudnia ub. roku. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Procedura ta została zastosowana po raz pierwszy. (pap)

 

Na zdjęciu: przewodniczący KE Jean-Claude Juncker
Fo. EPA/OLIVIER HOSLET

Komentarze

Lustrzane odbicie...,
Panie Junker, jesli KE nie ma problemu z Polska...to z Kim w takim razie ma ? A moze ma problemy z "samym soba"... proponuje wiec PO-patrze wyraznie w lustro...
2016-01-17 20:13:49
niemcy maja problem wszedzie
Rzecznik węgierskiego rządu oświadczył, że prawdopodobnie będzie niemożliwe przyjmowanie z powrotem migrantów, którzy złożyli na Węgrzech wniosek o azyl, lecz następnie - jeszcze przed jego formalnym rozpatrzeniem - uciekli do Niemiec. Sprawa jest poważna, bo chodzi o około 160 tys. osób. Niemcy naciskają, aby w takich okolicznościach Węgry przyjmowały migrantów z powrotem do siebie. Rząd Orbana odpowiada, krótko: - To wyście ich zaprosili do swojego kraju, więc to wasz problem. Zoltan Kovacs, rzecznik prasowy rządu Viktora Orbana, wyraził się w tej sprawie dosyć jasno: - "Nie zamierzamy brać odpowiedzialności za rozwój wydarzeń, jaki nastąpił po zaproszeniu przez Niemcy migrantów ubiegających się o azyl, którzy dotarli na Węgry trasą przez Bałkany Zachodnie". Chodzi o około 160 tys. osób, które po złożeniu na Węgrzech wniosku o azyl, lecz przed jego formalnym rozpatrzeniem, uciekli do Niemiec. Kovacs dodał również, że Europa stoi obecnie w obliczu "kryzysu masowej migracji, a nie kryzysu uchodźczego".
2016-01-15 16:49:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy