poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > W Polsce nie podwyższamy stopnia alarmowego w związku z cyberatakami

W Polsce nie podwyższamy stopnia alarmowego w związku z cyberatakami

W Polsce nie podwyższamy stopnia alarmowego w związku z cyberatakami
Data publikacji: 2017-06-28 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-28 15:37
Wywietleń: 1545 272712

Nie zdecydowaliśmy się na podwyższenie stopnia alarmowego. Nie odnotowano cyberataków na instytucje państwowe, kilka przypadków na prywatne i komercyjne. Każdy przypadek zgłaszajmy policji – mówiła premier Beata Szydło po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Zespół zwołano w związku z doniesieniami o atakach cybernetycznych w Europie.

– Po analizie sytuacji po przedstawieni informacji przez służby, przed odpowiedzialnych ministrów, sekretarza Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie zdecydowaliśmy się na podjęcie decyzji o podwyższeniu stopnia alarmowego – powiedziała Szydło. Poinformowała, że przygotowane zostały wytyczny i zalecenia, które zostaną przekazane do wszystkich instytucji rządowych. Zapewniła, że "sytuacja jest na bieżąco monitorowana".   

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział, że wśród zaleceń dot. cyberbezpieczeństwa znalazły się kwestie uaktualniania systemów bezpieczeństwa, przygotowywania kopii, szkolenia dla pracowników. Szef MSWiA poinformował, że było kilka zgłoszeń od firm w Polsce, które zostały zaatakowane.

– Ten proces jeszcze trwa, bo w trakcie posiedzenia zespołu otrzymaliśmy informacje o kolejnym zgłoszeniu od polskiej firmy – dodał. 

* * * 

We wtorek (27 czerwca) doszło do cyberataków w Europie i w Polsce, za pomocą oprogramowania, które blokowało dostęp do komputerów. Chodzi o złośliwe oprogramowanie ransomware, które przejmuje kontrolę nad komputerem, a następnie żąda od właściciela zapłaty lub podjęcia określonych działań w zamian za przywrócenie poprzedniego stanu. Szwajcarskie służby ds. cyberbezpieczeństwa podały we wtorek, że za atak, odpowiedzialny jest ransomware znany, jako Petya. Pierwszym celem zmasowanego cyberataku – wymierzonego w system bankowy i telekomunikacyjny, rządowe sieci komputerowe, najważniejsze lotniska w kraju, ciepłownie, elektrownie oraz stołeczne metro – była Ukraina. Fala ataków hakerskich dotarła także do USA.

(pap)

Fot. EPA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie