sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Wielki atak złośliwego oprogramowania powstrzymany

Wielki atak złośliwego oprogramowania powstrzymany

Wielki atak złośliwego oprogramowania powstrzymany
Data publikacji: 2017-05-13 21:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 646 255662

Zmasowany, ogólnoświatowy atak złośliwego oprogramowania typu ransomware, którego ofiarą padły komputery z systemem operacyjnym Windows w ok. 100 krajach, w sobotę (13 maja) został praktycznie powstrzymany, i to nieomal przypadkiem, ale zapewne tylko tymczasowo.

Jak informują portale internetowe zajmujące się zagadnieniami informatyki, pewien ekspert znalazł „wyłącznik awaryjny” w tym oprogramowaniu, wymuszającym okup w bitcoinach za odblokowanie plików, zaszyfrowanych przez hakerów w zaatakowanych komputerach.

Ów informatyk zorientował się, że to złośliwe oprogramowanie (występujące pod nazwami WannaCrypt, bądź WanaCrypt lub Wcry) usiłuje nawiązywać łączność z niezarejestrowaną domeną. Zarejestrował więc tę domenę, płacąc 10,69 USD, a wtedy atak ustał. Ekspert przestrzega jednak, że hakerzy mogą zmodyfikować oprogramowanie i zapewne to zrobią, więc alarmu odwoływać nie można, a pilne wgranie „łatki” udostępnionej przez firmę Microsoft do Windowsów, także tych starszych wersji, które w zasadzie nie są już przez producenta aktualizowane, to absolutna konieczność.

Tymczasowe powstrzymanie cyberataku w niczym nie zmienia jednak sytuacji użytkowników już zaatakowanych komputerów.

Brytyjskie media nazywają owego eksperta, który zastrzegł sobie anonimowość, „przypadkowym bohaterem”. „Guardian” ujawnił, że ma on 22 lata, mieszka z rodzicami w południowo-zachodniej Anglii i pracuje dla mającej siedzibę w Los Angeles firmy Kryptos Logic, zajmującej się obroną przed cyberzagrożeniami.

W mocy pozostają oczywiście znane od dawna ostrzeżenia oraz dobre praktyki, których warto się trzymać. Nie otwieramy załączników w podejrzanych e-mailach, aktualizujemy na bieżąco system operacyjny i programy użytkowe, korzystamy z oprogramowania antywirusowego, oczywiście również aktualizowanego, sporządzamy kopie zapasowe naszych danych. Nie zapewnia to 100-procentowego bezpieczeństwa, ale zwiększa szanse niestania się ofiarą hakerskich cyberataków.

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

cybernetyk
Przekręt i oszustwo firmy Windows. Był wirus ale się zmył.
2017-05-16 11:46:29
Jarun
Europol czyli europejska Policja podała, że 150 państwach, m.in w Chinach szalał wirus, ale jeden amator wykupił domenę za kilka dolców i ten wirus tam wlazł i się "udusił". Wirus atakuje tylko XP-ka. Skąd Europejska Policja wie, że 200 tys komputerów na całym świecie zostało zainfekowanych? Sprawa jest prosta. Ludzie nie chcą przechodzić z XP na np. Windows10, czyli miliony użytkowników nie chce kupować nowego produktu i firma straszy wirusem. Jeżeli tylko 100 mln. ludzi kupi nowe oprogramowanie - to dla firmy są to zyski sięgające miliardy dolarów! Pomnóżcie tylko 1 milion użytkowników razy 100$.
2017-05-15 17:06:51
Jarun
Aż dziw, że nie napisali, że za tymi atakami stoi wszechwładny Putin i rosyjscy hakerzy. Pewnie programiści mają w zanadrzu jakiś program antywirusowy "cudowny lek na wszystkie wirusy" i promują go. Zobaczycie, że zaraz na rynku pojawi się ten "nowoczesny, odporny na wirusy i ciągle uaktualniany" program antywirusowy. Z 1999 na 2000 rok miał też wirus spalić wszystkie komputery na świecie...no i miał być koniec świata.
2017-05-14 10:47:11
1m.yz2@23#Of
A nie pracuja Hakerzy tak: do poludnia oficjalnie, a po poludniu czy moca nie oficjalnie ??
2017-05-14 01:40:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie