wtorek, 27 października 2020.
Strona główna > Kraj > Nie można wykluczyć ataku cybernetycznego na Polskę

Nie można wykluczyć ataku cybernetycznego na Polskę [FILM]

Nie można wykluczyć ataku cybernetycznego na Polskę
Data publikacji: 2017-06-27 14:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-27 17:47
Wywietleń: 2056 272531

Nie wykluczałbym ataku cybernetycznego na Polskę, który będzie bardzo odczuwalny - mówi PAP dyrektor Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK Juliusz Brzostek. Podkreśla, że w takiej sytuacji kluczowe jest przygotowanie i szybka reakcja, nad którymi pracuje centrum.

W sytuacji ataku cybernetycznego "kluczowe jest, w jaki sposób zareagujemy na to wydarzenie" - mówi Brzostek. - Czy podjęte działania będą odpowiednio szybkie, czy podjęte działania zabezpieczą interesy - bądź to finansowe, bądź społeczne - ludzi i przedsiębiorców - wyjaśnia. 

Ekspert tłumaczy, że efekty działania Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa trudno zaobserwować gołym okiem. - Z bezpieczeństwem ogólnie jest problem, bo jeżeli jesteśmy bezpieczni i nic się nie dzieje, to pytanie, czy jest to zasługa takich instytucji jak nasza, czy po prostu nie mieliśmy okazji interweniować - mówi. Przekonuje jednak, że te efekty są, a centrum funkcjonuje 24 godziny na dobę. - Wszystkie informacje, jakie do nas docierają są odpowiednio wcześnie propagowane do naszych partnerów, do właściwych organów i przeciwdziałamy wszelkim zagrożeniom, które się pojawiają - zapewnia.

Dyrektor centrum tłumaczy, że cyberprzestrzeń to świat równoległy do rzeczywistego. - W przestrzeni fizycznej mamy drogi, które są budowane wg. najlepszych standardów, mamy samochody, które są budowane wg. przeróżnych norm bezpieczeństwa i certyfikacji. Mamy certyfikowanie prowadzących tymi pojazdami, mamy zasady ruchu drogowego, a mimo to dochodzi do wypadków - mówi Brzostek i wyjaśnia, że dochodzi do nich na przykład na skutek nieodpowiedzialnego zachowania czy usterek. - Podobnie jest w tym równoległym świecie – cyberprzestrzeni. Możemy być najlepiej zabezpieczeni, a i tak pojawi się sytuacja, na którą nie byliśmy przygotowani - przekonuje.

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber) działa w strukturze NASK. Zostało uruchomione w lipcu 2016 r. Jego głównym zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni Polski m.in. poprzez opracowywanie narodowych planów ochrony

(pap)

Film: PAP

Fot. pixabay.com

Komentarze

gosc
Jak nastapi atak wiadomo ze bedzie on z Rosji, ciekawe co wtedy powiedza nasze skrajne prawaki-pozyteczni i... i fanboye Putina ,wynocha na ruski mir jak wam nie pasuje wolnosc,kapitalizm,demokracja i dobrobyt.
2017-06-27 16:04:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie