Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Uczczono pamięć Polaków wywiezionych w głąb ZSRR

Data publikacji: 10 lutego 2017 r. 14:01
Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2017 r. 20:45
Uczczono pamięć Polaków wywiezionych w głąb ZSRR
Sejm uczcił minutą ciszy pamięć Polaków wywiezionych w głąb ZSRR. Fot. PAP/Leszek Szymański  

Chwilą ciszy Sejm uczcił pamięć polskich obywateli deportowanych w głąb ZSRR. W piątek (10 lutego) minęła 77. rocznica pierwszej z czterech masowych deportacji Polaków, w czasie której wg danych NKWD do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono ok. 140 tysięcy osób.

– W dniu dzisiejszym mija 77. rocznica pierwszej masowej wywózki obywateli polskich z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, która była początkiem masowych represji. Na zesłaniu znalazło się 1 mln 350 tysięcy obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Uczcijmy ich pamięć chwilą ciszy – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Decyzję o deportacji wydała 5 grudnia 1939 r. Rada Komisarzy Ludowych. Przez następne dwa miesiące trwały przygotowania do jej przeprowadzenia, w czasie których sporządzano listy i prowadzono "rozeznanie terenu". Wywózka objęła chłopów, mieszkańców małych miasteczek, rodziny osadników wojskowych oraz pracowników służby leśnej. Jej przebieg nadzorował osobiście Wsiewołod Mierkułow – zastępca szefa NKWD Ławrientija Berii. 

Deportacja przeprowadzona przez NKWD 10 lutego 1940 r. odbyła się w straszliwych warunkach, które dla wielu były wyrokiem śmierci. W czasie jej realizacji temperatura dochodziła nawet do minus 40 stopni Celsjusza Na spakowanie się wywożonym dawano od kilkudziesięciu do kilkunastu minut. Bywało i tak, że nie pozwalano zabrać ze sobą niczego. Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, do których ładowano po 50 osób, a czasami więcej. Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania.

Według danych NKWD w czasie deportacji z lutego 1940 r. do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię deportowano ok. 140 tysięcy ludzi. Wśród nich Polacy stanowili mniej więcej 82 proc. Wywożono również Ukraińców i Białorusinów – pracowników leśnych. Po dotarciu na miejsce zsyłki zesłańców czekała niewolnicza praca, nędza, choroby i głód.

Kolejne deportacje obywateli polskich przeprowadzono w kwietniu i czerwcu 1940 r. Ostatnią rozpoczęto w przededniu wojny niemiecko-sowieckiej pod koniec maja 1941 r. W sumie według danych NKWD w czterech deportacjach zesłano ok. 330-340 tysięcy osób. Ich celem była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności. Miały one rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium siłę roboczą.

Liczba wszystkich ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana. Prof. Andrzej Paczkowski odnosząc się do tej kwestii pisał: "Uważa się, że w ciągu niespełna dwóch lat władzy sowieckiej na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach – od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę wpół przymusową – ponad 1 milion osób, a więc co dziesiątego obywatela Rzeczypospolitej, który mieszkał lub znalazł się na tym terytorium. Nie mniej niż 30 tysięcy osób zostało rozstrzelanych, a śmiertelność wśród łagierników i deportowanych szacuje się na 8-10 proc., czyli zmarło zapewne 90-100 tysięcy osób". ("Czarna księga komunizmu" - A. Paczkowski "Polacy pod obcą i własną przemocą").

(pap)

 

Na zdjęciu: Sejm uczcił minutą ciszy pamięć Polaków wywiezionych w głąb ZSRR.

Fot. PAP/Leszek Szymański

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wladimir Wolfowicz
2017-02-11 20:35:22
wedlug Stalina, to Polska anektujac Zaolzie rozpoczela IIWojne Swiatowa, a zabranie ziemii i represje to kara za naruszenie granic, zburzenie porzadku po 1917 roku
Nieprawdopodobne...
2017-02-11 00:00:30
A po roku 1945-tym wciskano Nam w PRL-u, ze to byli Nasi Bracia ze Wschodu ! Czyli jak mogl Wschodni Brat tak "PO-stepowac"... w stosunku do Zachodniego Brata zaraz za Bugiem ??
Taka była
2017-02-10 23:04:42
zemsta za zbrodnię wyprawy kijowskiej p. Piłsudskiego i polityki niemieckiej którą realizował.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA