wtorek, 10 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Połowa Rosjan żałuje upadku ZSRR

Połowa Rosjan żałuje upadku ZSRR

Połowa Rosjan żałuje upadku ZSRR
Data publikacji: 2016-12-08 07:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2035 182649

8 grudnia 1991 roku przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi ogłosili rozwiązanie ZSRR. Istniejące przez około 70 lat państwo radzieckie rozpadło się w obliczu niewydolności gospodarki i modelu zarządzania oraz dążeń odśrodkowych w tworzących ZSRR republikach. W Rosji ponad połowa obywateli (56 proc.) żałuje dziś rozpadu ZSRR. 12 proc. Rosjan chciałoby przywrócenia ZSRR w jego poprzednim kształcie.

Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż niezależnego Centrum Lewady dotyczący opinii Rosjan na temat rozpadu ZSRR, ogłoszony tuż przed 25. rocznicą tych wydarzeń.

Pytani o główne przyczyny rozpadu ZSRR Rosjanie wskazują najczęściej odpowiedź, że była to "nieodpowiedzialna i niemająca podstaw zmowa" liderów Rosji, Ukrainy i Białorusi - Borysa Jelcyna, Leonida Krawczuka i Stanisława Szuszkiewicza. Tak ocenia przyczyny 29 proc. Rosjan. 23 procent przekonanych jest o "zmowie wrogich wobec ZSRR sił zagranicznych". Nieco mniej – 21 proc. – wskazuje na "niezadowolenie mieszkańców z władz ZSRR, (ówczesnego prezydenta) Michaiła Gorbaczowa i jego otoczenia".

Na dalszych miejscach wymieniane są takie przyczyny rozpadu ZSRR jak "zbyt wielkie obciążenie militarne gospodarki, które przyniosło zastój i zubożenie ludzi" (14 proc.), czy "ambicje elit w republikach" (13 proc.). Rosjanie wskazują też na "całkowite wyczerpanie się ideologii komunistycznej" (13 proc.) i "opóźnienie techniczne i gospodarcze" ZSRR (12 proc.). Również 12 proc. wymienia wśród przyczyn osłabienie w latach gorbaczowowskiej pieriestrojki "centrum związkowego" w połączeniu z rezygnacją z wiodącej roli partii komunistycznej. Tyle samo wskazuje na niezadowolenie republik tworzących ZSRR z relacji łączących je z centrum w Moskwie. Jedna piąta Rosjan pytana o przyczyny rozpadu ZSRR wybiera odpowiedź, że nie ma zdania na ten temat.

Dziś 28 proc. Rosjan nie żałuje rozpadu ZSRR. W minionych latach najmniej takich osób było w listopadzie 2015 roku (37 proc.) oraz przed około dekadą, w listopadzie 2007 roku (36 proc). Pytani o przyczyny żalu Rosjanie wskazują najczęściej to, że rozpadł się wspólny system gospodarczy (53 proc.) i że ludzie stracili poczucie przynależności do wielkiego państwa (43 proc.).

(pap)

Na zdjęciu: Michaił Gorbaczow - ostatni przywódca Związku Radzieckiego.

Fot. Wikipedia

Komentarze

Taki "KOLOS" a nie PO-trafi sie sam utrzymac...?
Hmm... jak Kraje Europy Wschodniej, nie sa juz zmuszane do wysylania czego sie dalo i ile sie dalo... za pol ceny czy za darmo, to nagle PO-wstala Wielka Tragednia za Bugiem... oczywiscie z "Winy Zachodu" !!
2016-12-09 01:09:47
Za co ich kochać ?
Rosjanie - wielcy przyjaciele Polaków / wyzwoliciele !!! / . Niech wreszcie wytrzeżwieją z wojennego amoku i zajmą się SWOJMI problemami , a tych im nie brakuje . Odczepcie się od ... / boję się wymieniać , tak wiele ich interwencji w cały świat .Niech się wiedzie tym z nich , którzy zachowali ludzkie oblicze - bo reszta ...
2016-12-08 17:36:13
A PO-zostale ok 22%... sie pewno jeszcze dalej zastanawia...??
Bo az tak mocno maja PO-przez Propagande "Prawdy" swe mozgi "wyprane"... ze juz sami i samodzielnie - nie PO-trafia dalej logicznie myslec ! Nie zdajac sobie PO-mimo roku juz 2016-go... z tego sprawy ??
2016-12-08 12:19:08
CCCP
Uhm, tak jak połowa Polaków żałuje upadku komuny. Ciekawe, ilu respondentów było komunistycznymi dygnitarzami.
2016-12-08 07:35:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie