Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Połowa Rosjan żałuje upadku ZSRR

Data publikacji: 08 grudnia 2016 r. 07:27
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Połowa Rosjan żałuje upadku ZSRR
 

8 grudnia 1991 roku przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi ogłosili rozwiązanie ZSRR. Istniejące przez około 70 lat państwo radzieckie rozpadło się w obliczu niewydolności gospodarki i modelu zarządzania oraz dążeń odśrodkowych w tworzących ZSRR republikach. W Rosji ponad połowa obywateli (56 proc.) żałuje dziś rozpadu ZSRR. 12 proc. Rosjan chciałoby przywrócenia ZSRR w jego poprzednim kształcie.

Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż niezależnego Centrum Lewady dotyczący opinii Rosjan na temat rozpadu ZSRR, ogłoszony tuż przed 25. rocznicą tych wydarzeń.

Pytani o główne przyczyny rozpadu ZSRR Rosjanie wskazują najczęściej odpowiedź, że była to "nieodpowiedzialna i niemająca podstaw zmowa" liderów Rosji, Ukrainy i Białorusi - Borysa Jelcyna, Leonida Krawczuka i Stanisława Szuszkiewicza. Tak ocenia przyczyny 29 proc. Rosjan. 23 procent przekonanych jest o "zmowie wrogich wobec ZSRR sił zagranicznych". Nieco mniej – 21 proc. – wskazuje na "niezadowolenie mieszkańców z władz ZSRR, (ówczesnego prezydenta) Michaiła Gorbaczowa i jego otoczenia".

Na dalszych miejscach wymieniane są takie przyczyny rozpadu ZSRR jak "zbyt wielkie obciążenie militarne gospodarki, które przyniosło zastój i zubożenie ludzi" (14 proc.), czy "ambicje elit w republikach" (13 proc.). Rosjanie wskazują też na "całkowite wyczerpanie się ideologii komunistycznej" (13 proc.) i "opóźnienie techniczne i gospodarcze" ZSRR (12 proc.). Również 12 proc. wymienia wśród przyczyn osłabienie w latach gorbaczowowskiej pieriestrojki "centrum związkowego" w połączeniu z rezygnacją z wiodącej roli partii komunistycznej. Tyle samo wskazuje na niezadowolenie republik tworzących ZSRR z relacji łączących je z centrum w Moskwie. Jedna piąta Rosjan pytana o przyczyny rozpadu ZSRR wybiera odpowiedź, że nie ma zdania na ten temat.

Dziś 28 proc. Rosjan nie żałuje rozpadu ZSRR. W minionych latach najmniej takich osób było w listopadzie 2015 roku (37 proc.) oraz przed około dekadą, w listopadzie 2007 roku (36 proc). Pytani o przyczyny żalu Rosjanie wskazują najczęściej to, że rozpadł się wspólny system gospodarczy (53 proc.) i że ludzie stracili poczucie przynależności do wielkiego państwa (43 proc.).

(pap)

Na zdjęciu: Michaił Gorbaczow - ostatni przywódca Związku Radzieckiego.

Fot. Wikipedia

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Taki "KOLOS" a nie PO-trafi sie sam utrzymac...?
2016-12-09 01:09:47
Hmm... jak Kraje Europy Wschodniej, nie sa juz zmuszane do wysylania czego sie dalo i ile sie dalo... za pol ceny czy za darmo, to nagle PO-wstala Wielka Tragednia za Bugiem... oczywiscie z "Winy Zachodu" !!
Za co ich kochać ?
2016-12-08 17:36:13
Rosjanie - wielcy przyjaciele Polaków / wyzwoliciele !!! / . Niech wreszcie wytrzeżwieją z wojennego amoku i zajmą się SWOJMI problemami , a tych im nie brakuje . Odczepcie się od ... / boję się wymieniać , tak wiele ich interwencji w cały świat .Niech się wiedzie tym z nich , którzy zachowali ludzkie oblicze - bo reszta ...
A PO-zostale ok 22%... sie pewno jeszcze dalej zastanawia...??
2016-12-08 12:19:08
Bo az tak mocno maja PO-przez Propagande "Prawdy" swe mozgi "wyprane"... ze juz sami i samodzielnie - nie PO-trafia dalej logicznie myslec ! Nie zdajac sobie PO-mimo roku juz 2016-go... z tego sprawy ??
CCCP
2016-12-08 07:35:09
Uhm, tak jak połowa Polaków żałuje upadku komuny. Ciekawe, ilu respondentów było komunistycznymi dygnitarzami.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA