poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Kraj > TVP Info ujawnia nowe nagranie z restauracji „Sowa i Przyjaciele”

TVP Info ujawnia nowe nagranie z restauracji „Sowa i Przyjaciele”

TVP Info ujawnia nowe nagranie z restauracji „Sowa i Przyjaciele”
Data publikacji: 2018-11-18 21:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-20 19:54
Wywietleń: 1649 362109

Portal tvp.info dotarł do nagrania z 2013 r., na którym Paweł Graś, ówczesny rzecznik rządu Donalda Tuska oraz politycy PO rozmawiają na temat problemu ze ściągalnością VAT i działalnością mafii podatkowych. Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT – mówi na nagraniu Graś.

Portal tvp.info dotarł do nagrania z 8 września 2013 r. z restauracji "Sowa i przyjaciele". Tego dnia spotykali się tam Jacek Protasiewicz (europoseł PO), Tomasz Misiak (biznesmen, były senator PO), Paweł Graś (poseł PO, rzecznik rządu) i Maciej Witucki (członek Rady Nadzorczej LOT). Jednym z tematów rozmowy jest rosnący problem ze ściągalnością VAT i działalnością mafii podatkowych.

"No wiesz, wszystko... zawsze coś za coś jest. Alternatywa dla nękania i dla szukania za wszelką cenę, no to jest gdzieś podniesienie czegoś, tak? Podatku albo czegoś" - mówi w nagraniu Graś.

Maciej Witucki dodaje: "Te oszustwa VAT-owskie, to gdziekolwiek słyszę o temacie zorganizowanej przestępczości w Polsce, to już właściwie nie narkotyki".

"Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT" - podkreśla Graś. Witucki przyznaje: "Produkcja faktur jest lepsza".

"To jest problem, bo to się wiesz, to jak stonka się przerzuca, wiesz z obszaru na obszar" - odpowiada Graś.

"Tworzysz sieć stu spółek..." - zauważa Misiak.

"Jakich stu?" - dziwi się Graś. - "Nie musisz stu tworzyć, no co ty! Problem jest tylko znalezienie... dzisiaj to jest złoto, jutro pręty stalowe, pojutrze wapno, potem olej rzepakowy, potem wiesz, ku**a każdy towar, absolutnie wszystko możesz (...) I potem na końcu masz jeden problem, nawet jeśli dopadniesz wszystkich, dopadniesz całą siatkę, dopadniesz wszystko, to musisz udowodnić, że wszystko było świadome i w złej wierze. I udowodnij siódmej firmie w łańcuszku, że ona miała świadomość, że służy to oszukaniu fiskusa i że ona działała w złej wierze. A żeby ich dopaść, to musisz właśnie to udowodnić" - mówi ówczesny rzecznik rządu.

Witucki wtrąca: "A jako nieprawnik - nie ma konstrukcji prawnej, którą można by stworzyć, stwierdzając, że oderwanie rąk od kierownicy w samochodzie w czasie kontroli policyjnej jest".

"No niestety nie. No niestety nie" - polemizuje Graś. A Misiak stwierdza: "To jest nagminne. Ja jestem ogromnym płatnikiem VAT, ja miesięcznie płacę miliony VAT-u, rocznie setki milionów VAT (...) ja nie mam kosztów VAT-owskich (...) w związku z tym ilość ofert, firm, które chcą nam zoptymalizować tą".

"Dramatyczne. To jest autentyczny problem. Gość do ciebie przychodzi i mówi tak: <<Proszę pana, ja panu sprzedam komputery. Wie pan, przecież to się w trzy miesiące zutylizuje. Pan mi zapłacisz połowę VAT-u na fakturę, a ja te komputery...>>. Rozumiesz przyniesie ci, przyniesie ci ten sprzęt. To jest jedna rzecz. Przynoszą używany sprzęt komputerowy" - dodaje Misiak.

"Powiedz mi - zwraca się do Grasia - "jak urzędnik przychodzący do firmy sprawdzi czy to jest używany sprzęt komputerowy, czy nie? (...) I ja jutro mogę dokonać zakupu np. za dwa, trzy miliony złotych sprzętu komputerowego, gdzie gościu mi przynosi sprzęt złomowany o wartości tam nie wiem, pięciu tysięcy złotych, czy ilu, bo to zbierają gdziekolwiek za darmo, żeby również firmy niektóre dopłacają, żeby zabrać od nich pieniądze" - mówi Misiak. - "I wystawia ci na to fakturę na 3 miliony złotych. Masz 600 tysięcy z VAT-u, temu facetowi oddajesz trzysta, trzysta bierzesz sobie do kieszeni. I jeszcze oprócz tego masz na podatku dochodowym dodatki, bo gość ci sprzedał ten... I to jest wiesz... Znalezienie potem tego jak on to zrobił, co z czym zrobił itp.".

Graś dopowiada: "Rozprawa taaa... biegłych, cuda niewidy".

Według portalu tvp.info, podczas spotkania mowa była też o planach sprzedaży spółki LOT. "Paweł Graś jest przekonywany o znaczeniu państwowych linii lotniczych, jest jednak wobec takiej koncepcji sceptyczny i przychyla się do sprzedaży LOT" - pisze portal. 

(pap)

Fot. Twitter/Paweł Graś

Komentarze

trohan
Trzy kropki-bez twego schizoidalnego wpisu komentarze byłyby normalne -trollku!
2018-11-20 19:50:39
...
Wladimir pozdrawia wiernych towarzyszy z tv ,dzieki nim i pobratncom partyjnym odsuneli od wladz prodemokratczna i proeuropejski rzad i bez uzycia czolgow bolanda wraca w orbite ruskiego mira, samozaoranie,ciemnemu ludowi sie to podoba
2018-11-20 16:30:42
Morawiecki o Kubicy
To nic przy tym jak Morawiecki bardzo się cieszył że Kubica złamał w wypadku rękę i "nie będzie musiał płacić co roku pieciu dych"
2018-11-19 22:43:38
Graś o Nitrasie.
O przekrętach w podatku VAT wiedzieli nie wszyscy Polacy tylko tak zwani biznesmeni czyli najbogatsi ludzie w zachodniopomorskiem. Robili miliardowe przekręty a Tusk i rząd PO pozwalali na to. Graś powiedział ciekawą rzecz o Sławomirze Nitrasie z Połczyna ( czasowo w Szczecinie ) : " to jakiś psychol ku**a , jest ". Muszę się , po raz pierwszy , zgodzić z panem Grasiem. Jak oni się tam lubią w tym PO.
2018-11-19 14:06:07
Zako
Następne taśmy 'prawdy' ujawniane przez TVP w 'odpowiednim' momencie. TVP (telewizja rządowa) zdaje się mieć swobodny dostęp do archiwum tych taśm. Albo ma przyjacielskie kontakty z przestępcą, odpowiedzialnym za nielegalne nagrywanie albo z prokuraturą, która je ma i taśmy też. Akurat te nagrania niczego nowego nie wnoszą. Jak wyglądały przekręty na VAT, wszyscy wiedzieli. Ujawnienie tych nagrań, to klasyczne 'bicie piany' i próba przykrycia afery KNF i innych instytucji państwa.
2018-11-19 13:04:19
Odp. do... )
Bo by bylo za Duzo i za Glosno...!! A wg. G/PO-rozumienia trzeba Sprawy po-wyciszac !!
2018-11-19 11:48:23
@Tusk wiedział
Nie ośmieszaj się. Każdy Polak w 2013 roku wiedział, że na przekrętach VAT zarabia się lepiej niż na narkotykach. Ameryki nie odkryłeś, a rozmawiać na ten temat chyba jeszcze nikt nie zabronił.
2018-11-19 09:39:27
Jarun
Śmiechu warte jest nieudolne tuszowanie afery w KNF, która zaczyna zataczać coraz większe kręgi i dotyczy NBP i Glapińskiego, a być może bankstera Pinokia? TVP robi "wrzutkę" z taśmami "Sowa i Przyjaciele". Typowe zagranie złodzieja pt: "Łapaj złodzieja!!!" Miało być uczciwie i skromnie - a jest dojna zmiana: chciwa, bezczelna, chamska i zakłamana.
2018-11-19 08:43:42
Tusk wiedział.
To rozmowa gangsterów z PO. Co mówi Graś : " nie produkcja narkotyków a przekręty VAT są bardziej opłacalne ". Tym stwierdzeniem Graś " wrobił " Tuska , bo to oznacza , że Tusk jako premier wiedział o przekrętach vatowskich. A to kradzież z budżetu państwa aż 250 miliardów złotych !!! Tusk nie pójdzie siedzieć. PIS wystraszył się UE i wycofuje z reformy Sądu Najwyższego. Złodzieje z PO nadal będą bezkarni.
2018-11-19 08:12:24
do hm
a senator Kogut i Chrzanowski z KNF już siedzą ?
2018-11-19 07:35:56
)
Dlaczego nie można ujawnić wszystkich rozmów i po krzyku?
2018-11-19 07:02:08
do @ hm
- do tej PO_ry siedzą tylko ci co nagrywali "U Sowy". Będzie PO_rykiwanie gdy zamkną "nagrywacza"-miliardera.
2018-11-19 06:32:54
hm
Czyli kto pójdzie do więzienia?
2018-11-18 23:56:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy wybierasz się do restauracji lub kawiarni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie