sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > TVP Info ujawnia nowe nagranie z restauracji „Sowa i Przyjaciele”

TVP Info ujawnia nowe nagranie z restauracji „Sowa i Przyjaciele”

TVP Info ujawnia nowe nagranie z restauracji „Sowa i Przyjaciele”
Data publikacji: 2018-11-18 21:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-20 19:54
Wywietleń: 1351 362109

Portal tvp.info dotarł do nagrania z 2013 r., na którym Paweł Graś, ówczesny rzecznik rządu Donalda Tuska oraz politycy PO rozmawiają na temat problemu ze ściągalnością VAT i działalnością mafii podatkowych. Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT – mówi na nagraniu Graś.

Portal tvp.info dotarł do nagrania z 8 września 2013 r. z restauracji "Sowa i przyjaciele". Tego dnia spotykali się tam Jacek Protasiewicz (europoseł PO), Tomasz Misiak (biznesmen, były senator PO), Paweł Graś (poseł PO, rzecznik rządu) i Maciej Witucki (członek Rady Nadzorczej LOT). Jednym z tematów rozmowy jest rosnący problem ze ściągalnością VAT i działalnością mafii podatkowych.

"No wiesz, wszystko... zawsze coś za coś jest. Alternatywa dla nękania i dla szukania za wszelką cenę, no to jest gdzieś podniesienie czegoś, tak? Podatku albo czegoś" - mówi w nagraniu Graś.

Maciej Witucki dodaje: "Te oszustwa VAT-owskie, to gdziekolwiek słyszę o temacie zorganizowanej przestępczości w Polsce, to już właściwie nie narkotyki".

"Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT" - podkreśla Graś. Witucki przyznaje: "Produkcja faktur jest lepsza".

"To jest problem, bo to się wiesz, to jak stonka się przerzuca, wiesz z obszaru na obszar" - odpowiada Graś.

"Tworzysz sieć stu spółek..." - zauważa Misiak.

"Jakich stu?" - dziwi się Graś. - "Nie musisz stu tworzyć, no co ty! Problem jest tylko znalezienie... dzisiaj to jest złoto, jutro pręty stalowe, pojutrze wapno, potem olej rzepakowy, potem wiesz, ku**a każdy towar, absolutnie wszystko możesz (...) I potem na końcu masz jeden problem, nawet jeśli dopadniesz wszystkich, dopadniesz całą siatkę, dopadniesz wszystko, to musisz udowodnić, że wszystko było świadome i w złej wierze. I udowodnij siódmej firmie w łańcuszku, że ona miała świadomość, że służy to oszukaniu fiskusa i że ona działała w złej wierze. A żeby ich dopaść, to musisz właśnie to udowodnić" - mówi ówczesny rzecznik rządu.

Witucki wtrąca: "A jako nieprawnik - nie ma konstrukcji prawnej, którą można by stworzyć, stwierdzając, że oderwanie rąk od kierownicy w samochodzie w czasie kontroli policyjnej jest".

"No niestety nie. No niestety nie" - polemizuje Graś. A Misiak stwierdza: "To jest nagminne. Ja jestem ogromnym płatnikiem VAT, ja miesięcznie płacę miliony VAT-u, rocznie setki milionów VAT (...) ja nie mam kosztów VAT-owskich (...) w związku z tym ilość ofert, firm, które chcą nam zoptymalizować tą".

"Dramatyczne. To jest autentyczny problem. Gość do ciebie przychodzi i mówi tak: <<Proszę pana, ja panu sprzedam komputery. Wie pan, przecież to się w trzy miesiące zutylizuje. Pan mi zapłacisz połowę VAT-u na fakturę, a ja te komputery...>>. Rozumiesz przyniesie ci, przyniesie ci ten sprzęt. To jest jedna rzecz. Przynoszą używany sprzęt komputerowy" - dodaje Misiak.

"Powiedz mi - zwraca się do Grasia - "jak urzędnik przychodzący do firmy sprawdzi czy to jest używany sprzęt komputerowy, czy nie? (...) I ja jutro mogę dokonać zakupu np. za dwa, trzy miliony złotych sprzętu komputerowego, gdzie gościu mi przynosi sprzęt złomowany o wartości tam nie wiem, pięciu tysięcy złotych, czy ilu, bo to zbierają gdziekolwiek za darmo, żeby również firmy niektóre dopłacają, żeby zabrać od nich pieniądze" - mówi Misiak. - "I wystawia ci na to fakturę na 3 miliony złotych. Masz 600 tysięcy z VAT-u, temu facetowi oddajesz trzysta, trzysta bierzesz sobie do kieszeni. I jeszcze oprócz tego masz na podatku dochodowym dodatki, bo gość ci sprzedał ten... I to jest wiesz... Znalezienie potem tego jak on to zrobił, co z czym zrobił itp.".

Graś dopowiada: "Rozprawa taaa... biegłych, cuda niewidy".

Według portalu tvp.info, podczas spotkania mowa była też o planach sprzedaży spółki LOT. "Paweł Graś jest przekonywany o znaczeniu państwowych linii lotniczych, jest jednak wobec takiej koncepcji sceptyczny i przychyla się do sprzedaży LOT" - pisze portal. 

(pap)

Fot. Twitter/Paweł Graś

Komentarze

trohan
Trzy kropki-bez twego schizoidalnego wpisu komentarze byłyby normalne -trollku!
2018-11-20 19:50:39
...
Wladimir pozdrawia wiernych towarzyszy z tv ,dzieki nim i pobratncom partyjnym odsuneli od wladz prodemokratczna i proeuropejski rzad i bez uzycia czolgow bolanda wraca w orbite ruskiego mira, samozaoranie,ciemnemu ludowi sie to podoba
2018-11-20 16:30:42
Morawiecki o Kubicy
To nic przy tym jak Morawiecki bardzo się cieszył że Kubica złamał w wypadku rękę i "nie będzie musiał płacić co roku pieciu dych"
2018-11-19 22:43:38
Graś o Nitrasie.
O przekrętach w podatku VAT wiedzieli nie wszyscy Polacy tylko tak zwani biznesmeni czyli najbogatsi ludzie w zachodniopomorskiem. Robili miliardowe przekręty a Tusk i rząd PO pozwalali na to. Graś powiedział ciekawą rzecz o Sławomirze Nitrasie z Połczyna ( czasowo w Szczecinie ) : " to jakiś psychol ku**a , jest ". Muszę się , po raz pierwszy , zgodzić z panem Grasiem. Jak oni się tam lubią w tym PO.
2018-11-19 14:06:07
Zako
Następne taśmy 'prawdy' ujawniane przez TVP w 'odpowiednim' momencie. TVP (telewizja rządowa) zdaje się mieć swobodny dostęp do archiwum tych taśm. Albo ma przyjacielskie kontakty z przestępcą, odpowiedzialnym za nielegalne nagrywanie albo z prokuraturą, która je ma i taśmy też. Akurat te nagrania niczego nowego nie wnoszą. Jak wyglądały przekręty na VAT, wszyscy wiedzieli. Ujawnienie tych nagrań, to klasyczne 'bicie piany' i próba przykrycia afery KNF i innych instytucji państwa.
2018-11-19 13:04:19
Odp. do... )
Bo by bylo za Duzo i za Glosno...!! A wg. G/PO-rozumienia trzeba Sprawy po-wyciszac !!
2018-11-19 11:48:23
@Tusk wiedział
Nie ośmieszaj się. Każdy Polak w 2013 roku wiedział, że na przekrętach VAT zarabia się lepiej niż na narkotykach. Ameryki nie odkryłeś, a rozmawiać na ten temat chyba jeszcze nikt nie zabronił.
2018-11-19 09:39:27
Jarun
Śmiechu warte jest nieudolne tuszowanie afery w KNF, która zaczyna zataczać coraz większe kręgi i dotyczy NBP i Glapińskiego, a być może bankstera Pinokia? TVP robi "wrzutkę" z taśmami "Sowa i Przyjaciele". Typowe zagranie złodzieja pt: "Łapaj złodzieja!!!" Miało być uczciwie i skromnie - a jest dojna zmiana: chciwa, bezczelna, chamska i zakłamana.
2018-11-19 08:43:42
Tusk wiedział.
To rozmowa gangsterów z PO. Co mówi Graś : " nie produkcja narkotyków a przekręty VAT są bardziej opłacalne ". Tym stwierdzeniem Graś " wrobił " Tuska , bo to oznacza , że Tusk jako premier wiedział o przekrętach vatowskich. A to kradzież z budżetu państwa aż 250 miliardów złotych !!! Tusk nie pójdzie siedzieć. PIS wystraszył się UE i wycofuje z reformy Sądu Najwyższego. Złodzieje z PO nadal będą bezkarni.
2018-11-19 08:12:24
do hm
a senator Kogut i Chrzanowski z KNF już siedzą ?
2018-11-19 07:35:56
)
Dlaczego nie można ujawnić wszystkich rozmów i po krzyku?
2018-11-19 07:02:08
do @ hm
- do tej PO_ry siedzą tylko ci co nagrywali "U Sowy". Będzie PO_rykiwanie gdy zamkną "nagrywacza"-miliardera.
2018-11-19 06:32:54
hm
Czyli kto pójdzie do więzienia?
2018-11-18 23:56:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie