Czwartek, 20 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Trybunał nieugięty

Data publikacji: 09 grudnia 2015 r. 21:03
Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2015 r. 08:15
Trybunał nieugięty
 

Nowela ustawy o TK autorstwa PiS, jest częściowo niezgodna z konstytucją - orzekł w środę Trybunał. Zdaniem PiS wyrok nie ma związku z wyborem 5 sędziów Trybunału dokonanym w tej kadencji Sejmu. PO uważa, że prezydent powinien niezwłocznie zaprzysiąc 3 sędziów wybranych w październiku.

Pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego jednogłośnie orzekł w środę niekonstytucyjność zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS dotyczących: możliwości ponownego wyboru sędziów w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada 2015 r.; o tym że w 30 dni od wyboru osoba wybrana na sędziego TK składa ślubowanie wobec prezydenta RP; o tym, że złożenie tego ślubowania zaczyna kadencję sędziego TK; o wygaszeniu kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK oraz o możliwości dwukrotnego powołania na prezesa TK.

Potwierdził też konstytucyjność wyboru trzech sędziów, wybranych 8 października.

***

Politolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Antoni Kamiński przewiduje, że w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z patem i wzajemnymi oskarżeniami o to, kto spowodował kryzys konstytucyjny. Nastąpi też marginalizacja TK, bo cały kapitał, który zgromadził, „został w ciągu ostatnich miesięcy roztrwoniony” - dodał.

Również socjolog Maciej Gdula z Krytyki Politycznej Rola uznał, że waga prawa spada na rzecz czystej polityki. W konsekwencji - jak mówił - umniejszy to rolę Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem socjolog Joanny Szalachy-Jarmużek PiS dąży do „umocnienia pakietu kontrolnego nad państwem”, a jeśli opozycja będzie chciała podgrzewać konflikt, spór o TK może trwać.

***

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada, a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasła 2 i 8 grudnia. 25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej i 2 grudnia - przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL - wybrał pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS.

W ubiegły czwartek prezydent odebrał przysięgę od czterech wybranych sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego; zaś w środę - od sędzi Julii Przyłębskiej. Do tej pory nie zaprzysiągł trzech sędziów z wyboru poprzedniego Sejmu, mimo że TK 3 grudnia orzekł, że ich wybór konstytucyjny. (pap)

Na zdjęciu: Sędzia TK, przewodniczący Andrzej Wróbel podczas ogłaszania wyroku w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie.

Fot. PAP/Paweł Supernak

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

„Zapewniam pana,
2015-12-12 04:58:55
że (…) wyłączę się ja i wiceprezes Trybunału, bośmy brali aktywny udział w pracy nad procedowaniem, w tych czynnościach prawodawczych. (…) Na pewno o takim wniosku rozstrzygałby Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, ale bez tych dwóch sędziów, którzy aktywnie brali w udział w procedowaniu” – obiecał Rzepliński.
elwira 80
2015-12-11 09:43:00
Oczywiste jest, ze prawo ma sluzyc obywatelom a nie obywatele prawu. Po to prawo zostalo wprowadzone, aby regulowac stosunki miedzy obywatelami. Jezeli obowiazujace prawo jest zle - to trzeba je zmieniac. Jezeli sedziowie bronia zlego prawa - to trzeba ich wymienic. Przeciez nawet idiota widzi, ze obecny TK stoi na strazy nie prawa a interesow PO ( partia w likwidacji ). Wnisek: nalezy wymienic sedziow na innych. Przeciez ci inni tez beda niezalezni i obiektywni ( kto sadzi inaczej - godzi w dobre imie sedziow ). a jak wymienic sedziow? Najprosciej zrobic to tak, jak zrobil Orban na Wegrzech - wyslac ich na "zasluzona" emeryture!
DOK - Demokratyczna Obrona Kraju,
2015-12-10 23:53:46
A PO przegranych Wyborach, resztkami sil... zaczyna sie jeszcze PO-stkomunistyczne "maslo - maslane"...a ciekawym bedzie, jak to wszystko sie w koncu zakonczy ? Jak by nie patrzyl..., to czas najwyzszy by w III RP zaczelo obowiazywac Prawo i Sprawiedliwosc ! !
Wawrzek
2015-12-10 09:40:01
Ciekawy Wyrok Trybunału- skazańca powiesić częściowo. Takie są Wyrokowania Sądów w Polsce po całkowitym zepsuciu Prawa. Sędziego nie interesuje ani prawda ani sprawiedliwość - tylko zgodność z artykułem nawet błędnym. Tego typu Trybunały i Rzecznicy niedorzecznicy są Polsce zbędnymi - psują Państwo.
jerz
2015-12-09 20:53:56
Miller rozgniata balon histerii: „Zalewa nas fala hipokryzji. Całe zamieszanie z TK zaczęło się od manipulacji Platformy”

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA