piątek, 22 listopada 2019.
Strona główna > Kraj > Trybunał nieugięty

Trybunał nieugięty

Trybunał nieugięty
Data publikacji: 2015-12-09 21:03
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-12 08:15
Wywietleń: 2053 48395

Nowela ustawy o TK autorstwa PiS, jest częściowo niezgodna z konstytucją - orzekł w środę Trybunał. Zdaniem PiS wyrok nie ma związku z wyborem 5 sędziów Trybunału dokonanym w tej kadencji Sejmu. PO uważa, że prezydent powinien niezwłocznie zaprzysiąc 3 sędziów wybranych w październiku.

Pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego jednogłośnie orzekł w środę niekonstytucyjność zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS dotyczących: możliwości ponownego wyboru sędziów w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada 2015 r.; o tym że w 30 dni od wyboru osoba wybrana na sędziego TK składa ślubowanie wobec prezydenta RP; o tym, że złożenie tego ślubowania zaczyna kadencję sędziego TK; o wygaszeniu kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK oraz o możliwości dwukrotnego powołania na prezesa TK.

Potwierdził też konstytucyjność wyboru trzech sędziów, wybranych 8 października.

***

Politolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Antoni Kamiński przewiduje, że w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z patem i wzajemnymi oskarżeniami o to, kto spowodował kryzys konstytucyjny. Nastąpi też marginalizacja TK, bo cały kapitał, który zgromadził, „został w ciągu ostatnich miesięcy roztrwoniony” - dodał.

Również socjolog Maciej Gdula z Krytyki Politycznej Rola uznał, że waga prawa spada na rzecz czystej polityki. W konsekwencji - jak mówił - umniejszy to rolę Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem socjolog Joanny Szalachy-Jarmużek PiS dąży do „umocnienia pakietu kontrolnego nad państwem”, a jeśli opozycja będzie chciała podgrzewać konflikt, spór o TK może trwać.

***

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada, a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasła 2 i 8 grudnia. 25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej i 2 grudnia - przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL - wybrał pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS.

W ubiegły czwartek prezydent odebrał przysięgę od czterech wybranych sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego; zaś w środę - od sędzi Julii Przyłębskiej. Do tej pory nie zaprzysiągł trzech sędziów z wyboru poprzedniego Sejmu, mimo że TK 3 grudnia orzekł, że ich wybór konstytucyjny. (pap)

Na zdjęciu: Sędzia TK, przewodniczący Andrzej Wróbel podczas ogłaszania wyroku w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie.

Fot. PAP/Paweł Supernak

 

 

Komentarze

„Zapewniam pana,
że (…) wyłączę się ja i wiceprezes Trybunału, bośmy brali aktywny udział w pracy nad procedowaniem, w tych czynnościach prawodawczych. (…) Na pewno o takim wniosku rozstrzygałby Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, ale bez tych dwóch sędziów, którzy aktywnie brali w udział w procedowaniu” – obiecał Rzepliński.
2015-12-12 04:58:55
elwira 80
Oczywiste jest, ze prawo ma sluzyc obywatelom a nie obywatele prawu. Po to prawo zostalo wprowadzone, aby regulowac stosunki miedzy obywatelami. Jezeli obowiazujace prawo jest zle - to trzeba je zmieniac. Jezeli sedziowie bronia zlego prawa - to trzeba ich wymienic. Przeciez nawet idiota widzi, ze obecny TK stoi na strazy nie prawa a interesow PO ( partia w likwidacji ). Wnisek: nalezy wymienic sedziow na innych. Przeciez ci inni tez beda niezalezni i obiektywni ( kto sadzi inaczej - godzi w dobre imie sedziow ). a jak wymienic sedziow? Najprosciej zrobic to tak, jak zrobil Orban na Wegrzech - wyslac ich na "zasluzona" emeryture!
2015-12-11 09:43:00
DOK - Demokratyczna Obrona Kraju,
A PO przegranych Wyborach, resztkami sil... zaczyna sie jeszcze PO-stkomunistyczne "maslo - maslane"...a ciekawym bedzie, jak to wszystko sie w koncu zakonczy ? Jak by nie patrzyl..., to czas najwyzszy by w III RP zaczelo obowiazywac Prawo i Sprawiedliwosc ! !
2015-12-10 23:53:46
Wawrzek
Ciekawy Wyrok Trybunału- skazańca powiesić częściowo. Takie są Wyrokowania Sądów w Polsce po całkowitym zepsuciu Prawa. Sędziego nie interesuje ani prawda ani sprawiedliwość - tylko zgodność z artykułem nawet błędnym. Tego typu Trybunały i Rzecznicy niedorzecznicy są Polsce zbędnymi - psują Państwo.
2015-12-10 09:40:01
jerz
Miller rozgniata balon histerii: „Zalewa nas fala hipokryzji. Całe zamieszanie z TK zaczęło się od manipulacji Platformy”
2015-12-09 20:53:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie