Wtorek 09 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Prezydent o nocnych uchwałach Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Data publikacji: 2015-11-26 09:40
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-04 12:10
Prezydent o nocnych uchwałach Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
 

Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje - tak prezydent Andrzej Duda skomentował w czwartek uchwały Sejmu stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji Sejmu.

- Uważam, że złamano zasady powołując wcześniej sędziów TK, próbując w ten sposób – nie wiem – zawłaszczyć Trybunał? Uważam, że wtedy źle się stało – stwierdził. - Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje – dodał.

 Prezydent powiedział, że Platforma Obywatelska korzystając z tego, że miała większość w Sejmie chciała dokonać "swoistego politycznego skoku na trybunał". Ocenił, że była to rozgrywka polityczna, którą PO zaczęła jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu próbując wybrać sędziów.

W środę późnym wieczorem Sejm przyjął uchwały stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji. PiS przekonywał, że trzeba naprawić wadliwą decyzję poprzedniego parlamentu; zdaniem części opozycji PiS łamie konstytucję, bo chce podporządkować sobie TK .

8 października poprzedni Sejm - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK. Kadencja trojga z nich upłynęła 6 listopada - jeszcze w trakcie kadencji poprzedniej Izby; w ich miejsce Sejm wybrał Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. 2 i 8 grudnia kończy się dwojga następnych, których miejsca mieli zająć Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

Prezydent dotychczas nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów, bez czego nie mogą orzekać. (pap)

Na zdjęciu:  Prezydent Andrzej Duda na zakończenie kilkudniowej wizyty w Chinach zwiedzał Wielki Mur.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tolek
2015-12-04 10:42:27
Budyń obsadzony w kiepskiej sztuce reżyserowanej przez prezesa
wojtek
2015-11-28 23:31:06
To Rzepliński razem z PO i Komorowskim wiedząc że przegrają zaczęli grzebać przy TK, forsując m.in. przepisy o ewentualnym obaleniu wybranego przez Naród Prezydenta. To ICH MOŻNA OSKARŻYĆ O próbę ZAMACHU STANU!
tak myśle
2015-11-28 10:13:42
Jeżeli ktoś ma większość otrzymaną w praworządny sposób do dajmy im tą władze po całości a za 4 lata albo ich pogonimy albo będziemy zadowoleni i damy kolejny mandat zaufania. Sam fakt że robią coś innego niż dotychczasowa banda złodziei a ci złodzieje się boją i pieklą to dobry znak.. ale poczekajmy i oceńmy to za 4 lata. Na tą chwile trzeba im bacznie patrzeć na ręce. Intencje w teorii są dobre. Lewactwo się piekli jak diabli... nie jestem zwolennikiem ale patrze na to wszystko zdrowym okiem i jak na razie widzę to na + . Gorzej niż za Partii Oszustów już być nie może spartolone więc siła rzeczy musi być dobrze a jak będą rzetelni Panowie z PiSu to może być bardzo dobrze.. tego życzę nam Polakom
To Prawda !!
2015-11-28 10:04:39
"Większość przegłosuje tylko te ustawy, które będzie chciała".............tak , ale dotyczy to nie tylko tej ale i poprzedniej kadencji. Mylę się ? Jeśli zaś większość obywateli, większością głosów, wybrała większość w parlamencie, to ta większość w parlamencie ich właśnie reprezentuje i znowu dotyczy to zarówno tej jak i poprzedniej kadencji. To zaś że pracują po nocach...to i bardzo dobrze. Nie płaci im się za 8 godzin dziennie, nie po to mają darmowe przejazdy, hotele i za psie pieniądze wyżywienie i jak trzeba to tylko 8 godzin snu i z powrotem do roboty na sale. Dosyć nieróbstwa w sejmie.
ja
2015-11-26 10:32:12
Prezydent - PiS Sejm (bezwzględna większość) - PiS Senat - PiS Trybunał Konstytucyjny - ? - cyt. z Konstytucji RP "Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów" To sformułowanie dotyczy tylko okresu zajmowania stanowiska, a nie działalności przed mianowaniem. Nie ma się co łudzić. Większość przegłosuje tylko te ustawy, które będzie chciała. Cała reszta posłów nie jest w stanie przeszkodzić w niczym. To tylko moje spostrzeżenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA