czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Prezydent o nocnych uchwałach Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent o nocnych uchwałach Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent o nocnych uchwałach Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
Data publikacji: 2015-11-26 09:40
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-04 12:10
Wywietleń: 544 42350

Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje - tak prezydent Andrzej Duda skomentował w czwartek uchwały Sejmu stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji Sejmu.

- Uważam, że złamano zasady powołując wcześniej sędziów TK, próbując w ten sposób – nie wiem – zawłaszczyć Trybunał? Uważam, że wtedy źle się stało – stwierdził. - Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje – dodał.

 Prezydent powiedział, że Platforma Obywatelska korzystając z tego, że miała większość w Sejmie chciała dokonać "swoistego politycznego skoku na trybunał". Ocenił, że była to rozgrywka polityczna, którą PO zaczęła jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu próbując wybrać sędziów.

W środę późnym wieczorem Sejm przyjął uchwały stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji. PiS przekonywał, że trzeba naprawić wadliwą decyzję poprzedniego parlamentu; zdaniem części opozycji PiS łamie konstytucję, bo chce podporządkować sobie TK .

8 października poprzedni Sejm - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK. Kadencja trojga z nich upłynęła 6 listopada - jeszcze w trakcie kadencji poprzedniej Izby; w ich miejsce Sejm wybrał Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. 2 i 8 grudnia kończy się dwojga następnych, których miejsca mieli zająć Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

Prezydent dotychczas nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów, bez czego nie mogą orzekać. (pap)

Na zdjęciu:  Prezydent Andrzej Duda na zakończenie kilkudniowej wizyty w Chinach zwiedzał Wielki Mur.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

 

Komentarze

Tolek
Budyń obsadzony w kiepskiej sztuce reżyserowanej przez prezesa
2015-12-04 10:42:27
wojtek
To Rzepliński razem z PO i Komorowskim wiedząc że przegrają zaczęli grzebać przy TK, forsując m.in. przepisy o ewentualnym obaleniu wybranego przez Naród Prezydenta. To ICH MOŻNA OSKARŻYĆ O próbę ZAMACHU STANU!
2015-11-28 23:31:06
tak myśle
Jeżeli ktoś ma większość otrzymaną w praworządny sposób do dajmy im tą władze po całości a za 4 lata albo ich pogonimy albo będziemy zadowoleni i damy kolejny mandat zaufania. Sam fakt że robią coś innego niż dotychczasowa banda złodziei a ci złodzieje się boją i pieklą to dobry znak.. ale poczekajmy i oceńmy to za 4 lata. Na tą chwile trzeba im bacznie patrzeć na ręce. Intencje w teorii są dobre. Lewactwo się piekli jak diabli... nie jestem zwolennikiem ale patrze na to wszystko zdrowym okiem i jak na razie widzę to na + . Gorzej niż za Partii Oszustów już być nie może spartolone więc siła rzeczy musi być dobrze a jak będą rzetelni Panowie z PiSu to może być bardzo dobrze.. tego życzę nam Polakom
2015-11-28 10:13:42
To Prawda !!
"Większość przegłosuje tylko te ustawy, które będzie chciała".............tak , ale dotyczy to nie tylko tej ale i poprzedniej kadencji. Mylę się ? Jeśli zaś większość obywateli, większością głosów, wybrała większość w parlamencie, to ta większość w parlamencie ich właśnie reprezentuje i znowu dotyczy to zarówno tej jak i poprzedniej kadencji. To zaś że pracują po nocach...to i bardzo dobrze. Nie płaci im się za 8 godzin dziennie, nie po to mają darmowe przejazdy, hotele i za psie pieniądze wyżywienie i jak trzeba to tylko 8 godzin snu i z powrotem do roboty na sale. Dosyć nieróbstwa w sejmie.
2015-11-28 10:04:39
ja
Prezydent - PiS Sejm (bezwzględna większość) - PiS Senat - PiS Trybunał Konstytucyjny - ? - cyt. z Konstytucji RP "Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów" To sformułowanie dotyczy tylko okresu zajmowania stanowiska, a nie działalności przed mianowaniem. Nie ma się co łudzić. Większość przegłosuje tylko te ustawy, które będzie chciała. Cała reszta posłów nie jest w stanie przeszkodzić w niczym. To tylko moje spostrzeżenia.
2015-11-26 10:32:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy powinno się zakazać sprzedaży małych wódek tzw. małpek?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie