Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Sprzeciw III władzy

Data publikacji: 01 grudnia 2015 r. 17:07
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:36
Sprzeciw III władzy
 

„Zgromadzenie ogólne sędziów apelacji szczecińskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej, które godzą w podstawy ustroju naszego Państwa" - to zdanie z opublikowanej 1 grudnia uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Sędziowie jednoznacznie i ostro wypowiadają się nt. kryzysu konstytucyjnego, jaki zrodził się wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ich uchwała zawiera też apel do prezydenta Andrzeja Dudy, posłów i senatorów, aby powstrzymali się od działań ingerujących godzących w odrębność i niezawisłość władzy sądowniczej.

Oto pełna treść uchwały:
„Działając w trosce o zachowanie obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego, trójpodziału władzy oraz niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej, jako gwarancji praw i wolności obywateli, Zgromadzenie ogólne sędziów apelacji szczecińskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej, które godzą w podstawy ustroju naszego Państwa. Przejawy tych działań upatrujemy w naruszaniu zasad tworzenia prawa przy nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, podejmowaniu decyzji zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji sądów i trybunałów oraz podważaniu autorytetu sędziów poprzez całkowicie bezpodstawne przypisywanie im kierowania się względami politycznymi przy wydawaniu orzeczeń sądowych.
Zgromadzenie ogólne sędziów apelacji szczecińskiej zwraca się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Senatorów, aby pomni złożonego ślubowania na wierność Konstytucji, powstrzymali się od takich działań, które prowadzą do naruszenia zakazu ingerencji władzy ustawodawczej i wykonawczej w sferę orzeczniczą sądów i trybunałów oraz do podważania równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej".
Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej tworzą sędziowie ze Szczecina, Gorzowa i Koszalina.
(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

obywatel
2015-12-01 21:18:55
A gdzie były protesty sędziów przy pisaniu samym sobie ustaw? Protestuję przeciwko ingerowaniu władzy sądowniczej we władzę ustawodawczą! Odezwała się jedna z najbardziej źle ocenianych instytucji w państwie. Wstyd!
stary
2015-12-01 19:34:20
towarzysze wicie rozumicie jak żem żekł
Olek
2015-12-01 19:28:21
Rozumiem Wasz strach przed dekomunizacją Polski i tylko żałuję, że tak późno.
Rolo
2015-12-01 19:04:01
Odezwali się wybitni konstytucjonaliści szczecińskiej apelacji. Niech się wezmą lepiej za sprawiedliwe orzekanie i nieustanne kształcenie. Braki w wiedzy widać bez mała w każdym wydanym przez nich wyroku. Niektórym warto przeprowadzić szkolenie z zasad zachowania i kultury. Sami sobie zapracowali na taką opinię - bo są butni, mają się za nieomylnych i stawiają się ponad prawem. Dodam jedynie, że nie jestem nawet sympatykiem żadnej z obecnych partii, jestem tylko obywatelem który czasami musi udać się do sądu, przez co wyrobiłem sobie o nich opinię.
Do elyty z apelacji
2015-12-01 17:40:04
To się odezwali... O! Ho, ho! Brak lustracji, brak dekomunizacji, sędziowie na telefon, bezkarność komunistycznych oprawców w togach im nie przeszkadza, a tu taaakie oburzenie... O! Ho, ho! Życzę PiS-owi żeby nie zawiódł wyborców i zrobił dobrą, gruntowną zmianę, również w apelacji szczecińskiej!
dd
2015-12-01 16:31:48
Panowie, sędziowie jeszcze nie dostrzegli że wiatr zmian podąża po świecie. to już nie PRL
Stiopa
2015-12-01 16:18:27
A gdzie Panowie Sędziowie byli, jak PO zaczęła kombinować przy Trybunale? Trochę mi Panów postawa przypomina PRL, gdy przewodnia siła zarządzała wiece przeciw wichrzycielom.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA