poniedziałek, 21 maja 2018.
Strona główna > Kraj > TK znów w centrum uwagi

TK znów w centrum uwagi

TK znów w centrum uwagi
Data publikacji: 2016-03-07 22:43
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-09 22:01
Wywietleń: 1572 122719

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wycofał z Trybunału Konstytucyjnego krytyczną wobec noweli ustawy o TK autorstwa PiS opinię swego poprzednika Andrzeja Seremeta. Wniósł też o odroczenie posiedzenia TK ws. noweli. TK rozpozna wniosek we wtorek.

W poniedziałek ujawniono, że w piątek Ziobro wycofał z TK opinię Seremeta i złożył wniosek o odroczenie posiedzenia TK o 14 dni. Uzasadnił to "czasem potrzebnym do zajęcia stanowiska w tej sprawie". Ponadto Ziobro napisał w poniedziałek w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego, że tekst orzeczenia TK zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu, albo wydany z naruszeniem procedury nie może być publikowany do czasu usunięcia wad. Poinformował że ma poważne zastrzeżenia do trybu procedowania TK w tej sprawie, więc szanując zasadę legalizmu nie będzie uczestniczył w postępowaniu.

Prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział, że jako przewodniczący rozprawy podjął decyzję o jej nieodraczaniu. Nie podał szczegółów. Podało je później biuro TK precyzując, że wniosek o odroczenie TK rozpozna na wtorkowej rozprawie. TK ma się zebrać w składzie 12 sędziów. Ponadto według prezesa TK brak pisemnych stanowisk w tej sprawie Sejmu i Rady Ministrów (uczestników postępowania przed TK - PAP) niczego nie zmienia.

- TK bardzo żałuje, że ich nie ma, ale to nie wstrzymuje rozpoznania sprawy - dodał.

W piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował TK, że przedstawiciel Sejmu nie weźmie udziału w rozprawie. Stanowisko to uzasadnił m.in. tym, że TK wyznaczył sprawę "wbrew normie" z noweli ustawy o TK stanowiącej o rozpoznawaniu spraw według kolejności wpływu, jak również, że wyznaczony pełny skład sędziowski nie jest pełnym, 13-osobowym składem w jej rozumieniu.

- Sejm nie weźmie udziału w tak ukształtowanym postępowaniu - napisał Kuchciński.

W poniedziałek europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski zaproponował kompromis ws. TK: dopuszczenie do orzekania trzech sędziów wybranych w grudniu ub.r. przez obecny Sejm i zadeklarowanie przez strony konfliktu, że trzech sędziów, wybranych w październiku ub.r. przez poprzedni Sejm, obejmuje wakaty po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie. Kluby parlamentarne sceptycznie oceniają propozycję Ujazdowskiego. (pap)

 

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

Społeczeństwo wybrało?
Nie będę się cofać ani wstecz ani do tyłu, chociaż porównanie wyników z wyborów parlamentarnych jest ciekawe: w 2011 - PO 39,18%, 2007 - PO 41,41%, 2001 - SLD 41,04%, czyli wynik PiS w 2015 to nie jest znowu taki cud, to dopiero czwarty wynik w historii wolnych wyborów. Epatowanie sformułowaniami "społeczeństwo wybrało" czy "mamy mandat narodu" przypomina niektóre reklamy, np. taką, że 9 na 10 Polek wybrało lekarstwo X czy kosmetyk Y. Sugerować to może, że olbrzymia większość Polek zachwyciła się produktem X czy Y. Tylko, że w rzeczywistości spytano może 100 Polek, może trochę więcej. To tak jak z tymi ankietowanymi dla potrzeb "Familiady". PiS rzeczywiście teraz wygrało, nikt tego nie neguje. PiS ma większość w parlamencie, głównie przez nieudolność SLD i strach przed imigrantami, ale to nie naród tylko większość tych co poszli do wyborów głosowała na tę partię. Istotnie PiS kończy z państwem "teoretycznym" i wdraża państwo "praktyczne" - i charakter tej "praktyki" najbardziej kojarzy się z praktyką dentystyczną - tą z ub. wieku. Dzisiaj rano w I programie Polskiego Radia wypowiadał się wiceminister rodziny, polityki społecznej i pracy. Potwierdził regułę, że większość polityków i zwolenników PiS ma trudności w poprawnym posługiwaniu się językiem ojczystym zarówno w mowie jak i piśmie, choć teraz są "krulami Polski". PS do szprychy: Nie przypominam sobie, żebyśmy kiedykolwiek przeszli na "ty".
2016-03-09 21:02:25
Kij w szprychy
@Społeczeństwo wybrało? - Póki co nie ma obowiązku, żeby wszyscy decydowali o składzie parlamentu. Nie interesujący się polityką, sprawami własnego kraju są zdani na akceptację werdyktu aktywnej większości. Ten wybór to PiS i radykalne reformy państwa do niedawna "teoretycznego". PS. Powtórz swoje matematyczne rozumowanie dla wyników wyborów ugrupowania "krula Europy" i Kłamczuchy. Możesz cofnąć się nawet 8 lat wstecz.
2016-03-09 12:35:45
Społeczeństwo wybrało?
W wyborach parlamentarnych w 2015 upoważnionych do głosowania było 30.629.150. Do wyborów poszło 50,92% z upoważnionych. Oddano 15.200.671 głosów ważnych, z czego 5.711.687 na PiS, co stanowi 37,58%. Liczba głosów oddanych na PiS w stosunku do liczby osób uprawnionych to jest 18,65%, więc gadanie, że społeczeństwo wybrało PiS to jest nieuczciwe nadużycie. Zwolennicy PiS-u powinni być ostrożni z używaniem słowa "Społeczeństwo", gdyż społeczeństwo to nie tylko osoby uprawnione do głosowania, ale naród, który w 2015 roku liczył 38,446 milionów. Gdyby tak liczyć, to z tego społeczeństwa na PiS głosowało 14,86%. Ale wystarczy przyjąć do wiadomości, że na PiS głosowała mniej niż 1/5 uprawnionego społeczeństwa.
2016-03-09 10:43:41
Kij w szprychy
W centrum mojej uwagi są głębokie zmiany jakich trzeba w kraju dokonać, a nie królestwo Rzeplińskiego. Chcieli cwaniaczki podłożyć świnię zwycięskim w wyborach ugrupowaniom ale mam nadzieję, że sami nakryją się nogami. Społeczeństwo wybrało w wyborach i nie był to Rzepliński.
2016-03-08 00:13:34
KT,
Jak by nie patrzyl, to kazdy ciagnie ile sie da... na swoja strone !!
2016-03-07 23:50:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy