środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Bój o ustawę

Bój o ustawę

Bój o ustawę
Data publikacji: 2015-12-23 22:40
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-24 11:04
Wywietleń: 289 69700

Prokurator generalny, opozycja i organizacje pozarządowe krytycznie oceniły nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, którą we wtorek uchwalił Sejm. Jak twierdzi z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "to bardzo dobra, potrzebna Polsce ustawa. Sprawi ona, że padnie ostatni bastion PO, który miał blokować dobre zmiany".

- Prokurator Generalny ma szereg wątpliwości natury konstytucyjnej co do noweli - mówił na środowym posiedzeniu senackich komisji prok. Paweł Burzyński, przedstawiciel Andrzeja Seremeta. Wskazał na zasadę orzekania w pełnym składzie, przy większości 2/3 głosów, co może spowodować paraliż TK. Nowelizację krytycznie ocenia także Helsińska Fundacja Praw Człowieka, której wątpliwości budzi zarówno tryb procedowania nad nowelą, jak i jej zapisy. Marcin Szwed z HFPC ocenił, że dziś w TK nie ma 13 sędziów, by mógł on orzekać w pełnym składzie. W żadnym sądzie nie ma wymogu większości 2/3 - dodał. 

- Można odnieść wrażenie, że projekt jest uchwalany z brakiem szacunku dla obywateli, dla których TK funkcjonuje. Apelujemy, aby Senat w środę nie przyjmował tej noweli - mówił Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. Tymczasem senackie komisje wniosły, aby Izba przyjęła bez poprawek nowelizację. Nie przyjęto wniosku PO, by zaproponować jej odrzucenie.

- Ustawa podrzyna gardło TK, który nigdy już nie będzie taki, jak dotychczas - mówił Bogdan Klich (PO). Według niego i opozycji prowadzi ona do zablokowania prac TK, bo m.in. w wielu sprawach nie zapadnie wyrok wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów. PO zapowiedziało już zaskarżenie noweli do TK.

- To jest bardzo dobra, potrzebna Polsce ustawa, która sprawi, że ostatni bastion PO, który miał blokować dobre zmiany w Polsce, nie spełni zadania, o którym marzyli politycy Platformy wtedy, kiedy de facto dopuścili się zamachu na konstytucję - mówił tego dnia minister Ziobro. Jak nadmienił, pod koniec zeszłej kadencji Sejmu politycy PO wiedząc, że przegrali wybory prezydenckie, skonstruowali ustawę tak, by obsadzić w Trybunale 14 na 15 sędziów.

- Sędziowie TK z wyboru PO są bardzo upolitycznieni, upartyjnieni, oni blokowaliby 500 zł na każde dziecko, blokowaliby - w naszej ocenie - podatek bankowy, który ma to sfinansować, blokowaliby podatek od hipermarketów. A my chcemy dać nie tylko sytym kotom, tylko chcemy dać zwykłym Polakom, milionom Polaków to, co obiecaliśmy - powiedział minister. (pap)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

antynow
Dobra Zmiana
2015-12-24 09:21:21
Janko muzykant,
A ciekawe czy caly PO-stkomunistyczny Oboz odspiewal juz sobie PO przegranych Wyborach ze...Boj to jest juz Nasz ostatni......! !
2015-12-23 23:02:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy