piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Nowela ustawy o TK weszła w życie

Nowela ustawy o TK weszła w życie

Nowela ustawy o TK weszła w życie
Data publikacji: 2015-12-28 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-29 15:35
Wywietleń: 1315 75200

Nowela ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która w poniedziałek weszła w życie, kończy spór wokół TK - ocenia PiS. Podpisując ją, prezydent ocenił, że zmiany przyczyniają się do wzmocnienia pozycji TK. Opozycja mówi m.in. o zamachu na prawa obywatelskie.

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie. Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

W ocenie posłów PiS decyzja prezydenta kończy niepotrzebny spór o TK, a zmiany w przepisach dają szansę na odbudowę autorytetu tej instytucji. Były szef MSZ i kandydat na przewodniczącego Platformy Grzegorz Schetyna zapowiedział, że we wtorek PO złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego na nowelę. Jak z kolei komentowała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), nie ma zapowiadanej przez PiS w kampanii wyborczej dobrej zmiany pomagającej ludziom lepiej żyć, jest zamach na prawa obywatelskie. (pap)

Więcej we wtorkowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego”.

 

Komentarze

wtz
Dudopis , wszystko wam podpisze. Co do klakierów pisu , którzy ciągle wałkują , a jak PO to, a jak Po tamto, To pytam się czy PiS nie organizował marszów w obronie wolności i demokracji , chociaż powody były.. no co by tu powiedzieć wyssane, - Telewizja Trwam nie załapała się na multiplex, z powodów finansowych? I nikt was zdrajcami z tego powodu nie nazywał. A jak PO ... to .... więc miało być lepiej a jest jak PO...
2015-12-29 14:17:36
@
Dziwne. Jak platfusy wprowadzały zmiany to wszystko w imię dobra Polaków. Obecnie , wybrany wiekszością parlament robi zamach na swobody obywatelskie ??? Prawda jest inna. Platfusom i ich kolesiom, koryto się urwało z pod pyska , niesiołowski zmienił psychiatrę, lewica może pójdzie do pracy, może rozliczy się afery i korupcje, może wreszcie ruszy gospodarka. Same pozytywy. Na taki zamach wyrażam zgode
2015-12-29 12:54:51
I ja tez nie zaluje glosu na PiS,
Brawo Nowy Rzad RP oraz Brawo Panie Prezydencie RP... i tak trzymac ! A jak obecna opozycja sterowala Polska PO-przez owczesny PO-stkomunistyczny swoj Rzad i TK...i to az przez 8 ostatnich lat...to to nie byl zamach na owczesne Prawa Obywatelskie ? A jesli rzekomo "nie" to co to w takim razie bylo...i jak to dzisiaj nazwac..................................??
2015-12-28 23:07:17
Nie żałuję głosu na PiS
I bardzo dobrze! Teraz bez zwłoki dalej do działania. Czas na media, bo TVP Info już nie daje się oglądać. Nie myślałem, że można zakasować TVN w szczuciu, a im się jednak udało.
2015-12-28 21:47:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy