środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Terroryzm dotrze do Polski

Terroryzm dotrze do Polski

Terroryzm dotrze do Polski
Data publikacji: 2016-03-24 14:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-25 00:06
Wywietleń: 1512 125768

Wszelkie zjawiska obecne w zglobalizowanym świecie, również te negatywne, wcześniej czy później do nas dotrą, tak będzie też z terroryzmem – mówi dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel. Trzeba nauczyć się żyć z tą świadomością i uruchomić system edukacji antyterrorystycznej – dodaje.

– Zamachy w Brukseli są bezpośrednio związane z szeroko zakrojoną operacją antyterrorystyczną na terenie Belgii i Francji – uważa ekspert. Jego zdaniem wtorkowe zamachy „być może nie są związane z aresztowaniem konkretnego terrorysty, ale ta grupa (związana z zamachami w Brukseli-PAP) najprawdopodobniej zdawała sobie sprawę, że w każdej chwili może zostać zatrzymana i być może ad hoc przygotowała ten zamach terrorystyczny, a być może był to scenariusz, który miał być zrealizowany w późniejszym czasie, natomiast został przyspieszony ze względu na operację antyterrorystyczną”.

– Trzeba pamiętać, że Polska nie żyje w próżni. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i dzisiaj w zglobalizowanym świecie jest tak, że wszelkie zjawiska – i te związane z nowoczesnością, postępem cywilizacyjnym, ale również te negatywne (...), wcześniej czy później do nas dotrą – tak będzie również z terroryzmem. Im więcej zyskamy wiedzy, doświadczenia z nieszczęścia innych, tak będziemy w stanie się przygotować na to negatywne zjawisko – powiedział Liedel.

Jego zdaniem ważne jest to, „byśmy nauczyli się żyć z terroryzmem”. Według Liedla „trzeba pamiętać, że terroryzm wszedł do kanonu stosunków międzynarodowych i będzie w nim funkcjonował, każdy obywatel, każdy członek społeczeństwa powinien być takim aktywem, jeśli chodzi o system antyterrorystyczny”.

– Chodzi o to, byśmy zwracali uwagę na nietypowe zachowania, na to, co się dzieje wokół nas, musimy uruchomić system edukacji antyterrorystycznej, ludzie muszą wiedzieć, co robić, jak się zachowywać w przypadku zagrożenia terrorystycznego, jak współdziałać ze służbami, tylko wtedy jesteśmy w stanie minimalizować zagrożenie i jesteśmy w stanie minimalizować straty – przekonuje ekspert.

* * *

W miniony piątek, po czterech miesiącach poszukiwań, belgijska policja schwytała w Brukseli Salaha Abdeslama, uważanego za koordynatora krwawych paryskich zamachów z 13 listopada ub.r. Poza nim zatrzymano jeszcze cztery inne osoby podejrzane o związek z zamachami. Zatrzymań dokonano podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji policji, wojska i sił specjalnych przeprowadzonej w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, skąd 26-letni Abdeslam pochodził. (pap)

 

Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Komentarze

Badzmy czujni...i dmuchajmy na zimne !
Dotrze...? A moze ten terroryzm "juz jest"... tylko na razie "w stanie spoczynku" czy wyczekiwaniu na Komando... czy "lepsza PO-gode" ? Wtajemniczeni... zapewne wiele wiecej juz wiedza !!
2016-03-24 23:56:30
Jak sobie PO-scielimy...
Ryba psuje sie od Lba ! Jesli w zle zarzadzanej przez Rodzicow rodzinie, dzieci bardzo wczesnie zaczynaja "skakac" Rodzicom po glowach i wyprawiac tak w domu jak i poza domem to co chca... to kazdy dorosly dobrze wie - jak to wszystko najprawdopodobniej sie zakonczy ! I tak samo jest i bedzie z kazdym Panstwem i cala UE... czyli jak sobie jako Spoleczenstwo/a tak w dniu Wyborow, jak i pozniej... "PO-scielimy, PO-zwolimy i PO-puscimy" to tak pozniej tak w Kraju, jak i w calej UE bedziemy miec ! Reasumujac: kazdy Dzialkowicz, Ogrodnik i Rolnik dobrze wie, ze wszystkie chwasty i plewy, trzeba "tepic" jak najszybciej juz w zarodku... i do tego z korzeniami !!
2016-03-24 23:43:26
bolo
- belgiskie zaś zbyt łagodnie więc "uśrednienie" w EU jest w normie, tak jak znormalizowana jest wielkość kondoma, ani milimetra więcej. "francuskie" Gestapo" już przegrało i jest już "muslim Gestapo". Pytania; - zrobią przywódc(e)y Europy "marsz jedności" na zamkniętej przez "gestapo" ulicy? - POjedzie Beata zamiast Ewy? Te odPOwiedzi na nurtujące pytania da Wielkanoc przy święconce. P.S. - strach czyni "wolnego człowieka" uległym.
2016-03-24 20:51:38
Jarun
Oho...spec-służby chcą przywilejów i większej władzy, np. możliwości torturowania. Francuskie służby specjalne działają tak samo jak gestapo w stosunku do podejrzanych o terroryzm.
2016-03-24 14:42:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie