niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Po zamachach nie ma zagrożeń dla Polski

Po zamachach nie ma zagrożeń dla Polski

Po zamachach nie ma zagrożeń dla Polski
Data publikacji: 2016-03-22 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-24 12:38
Wywietleń: 1433 124494

Nie ma informacji o zagrożeniu dla Polski, ani też podstaw do podwyższania stopnia zagrożenia terrorystycznego - mówią przedstawiciele najwyższych władz po wtorkowych zamachach bombowych w Brukseli. Rannych zostało w nich trzech Polaków.

W dwóch porannych zamachach terrorystycznych w stolicy Belgii zginęło co najmniej 34 osób, a ponad 200 zostało rannych. W pierwszym ataku na lotnisku Zaventem zginęło 14 osób. W drugim - dwie godziny później - w pociągu w metrze na stacji Maelbeek w pobliżu siedzib instytucji UE było 20 zabitych. Władze mówią o czarnym dniu dla kraju.

"Musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych; nie możemy dać się pokonać brutalnej przemocy" - oświadczył prezydent Andrzej Duda. "Kto wie, co będzie, tego nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, ale jednego jestem stuprocentowo pewien, że musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych. Musimy być solidarni zarówno z Belgami, jak i wszyscy razem w Europie. Nie możemy się dać pokonać nawet brutalnej przemocy" - podkreślił.

Po spotkaniu z szefami służb Duda mówił, że "nie ma w tej chwili żadnych sygnałów o tym, żebyśmy na terenie Polski mieli jakiekolwiek zagrożenie". "Nie ma też zasadności do tego, żeby (...) podwyższać jakikolwiek stopień zagrożenia w Polsce" - dodał. "Poprosiłem (...) o to, aby jednak wszelkie służby, dbające o bezpieczeństwo naszego kraju i bezpieczeństwo Polaków, zachowały szczególną, wzmożoną czujność w tej sytuacji, jaka wystąpiła" – powiedział.

Prezydent złożył kwiaty przed ambasadą Belgii w Warszawie. Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji - napisał do króla Belgów Filipa I. "Jestem zszokowany informacjami o zamachach w Brukseli. Wojna z terrorem jest naszym wspólnym obowiązkiem. Kondolencje dla rodzin Ofiar" - napisał prezydent na Twitterze.

Polska jest w tej chwili krajem bezpiecznym - zapewniła premier Beata Szydło po posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "Mogę zapewnić naszych obywateli, że są bezpieczni" - podkreśliła. Dodała, że wszystkie służby działają, i że będą wzmożone kontrole m.in. na dworcach i lotniskach. "Po to, żebyście państwo czuli się bezpieczni" - mówiła.

Premier podkreśliła, że obowiązkiem wszystkich państw jest bronić swoich obywateli, "ale też obowiązkiem nas wszystkich, Europejczyków, jest bronić bezpieczeństwa Europy". "Ta tragedia, która wydarzyła się dzisiaj w Brukseli, pokazała, że żyjemy w świecie, w którym rzeczywiście wszystkie wartości przez nas uznawane jako fundamenty budowania wspólnoty, zaczynają lec w gruzach" - zauważyła premier.

W obliczu tragedii jesteśmy zjednoczeni z rodzinami ofiar; akty terroru nie mogą być tolerowane - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W czwartek międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych ma przyjąć projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Ustawa powinna być gotowa przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Kościół Katolicki w Polsce łączy się duchowo z całym narodem belgijskim, zwłaszcza z poszkodowanymi w zamachu oraz z rodzinami i bliskimi ofiar, zapewniając o modlitwie i wsparciu - napisał w liście kondolencyjnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Wśród poszkodowanych jest troje polskich obywateli; są obecnie hospitalizowani - podało MSZ. Dwaj z nich to funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przebywali tam w delegacji; zostali ranni na lotnisku Zaventem - powiedział Duda.

W kwestiach bezpieczeństwa PO jest do dyspozycji rządu Beaty Szydło; jesteśmy gotowi dzielić się naszym 8-letnim doświadczeniem rządowym - zadeklarował szef PO Grzegorz Schetyna.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zwrócił się do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która powinna przeanalizować zabezpieczenie Polski przed atakami terrorystycznymi.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz ocenił, że aby zapewnić bezpieczeństwo Polakom, rząd powinien wycofać się z decyzji o przyjmowaniu uchodźców. Zaapelował też o pomoc w zbieraniu podpisów pod wnioskiem Kukiz'15 o referendum ws. nieprzyjmowania imigrantów.

PSL proponuje stworzenie ponadpartyjnego zespołu ds. bezpieczeństwa w czasie Światowych Dni Młodzieży - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że rząd może liczyć na wsparcie ludowców w kwestiach dot. bezpieczeństwa.

Mimo prowadzonej na dużą skalę operacji służb, zamachowcy pokazali, że są zdolni do zorganizowania złożonej akcji terrorystycznej - ocenia prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zdaniem dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztofa Liedla, pewną nowością w działaniu terrorystów jest zamach na lotnisku. Według dr. Adama Krawczyka z Uniwersytetu Śląskiego należy liczyć się z kolejnymi zamachami w Europie, ale błędem byłoby uleganie psychozie strachu, gdyż w ten sposób terroryści osiągnęliby swój cel. Zamachy są konsekwencją błędnej polityki imigracyjnej Europy - uważa arabista z Uniwersytetu Warszawskiego dr George Yacoub.(PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Realista,
Krotka odpowiedz do powyzszego textu - OBY ? Nie pchajmy sie "Lwu w paszcze"... spieszmy sie powoli i lepiej wpierw poczekajmy !!
2016-03-24 12:25:27
Polexit,
Osobiscie bardziej wierze domowemu zwierzakowi jak IS-lamistom ! Jak tak dalej UE w Brukseli bedzie sterowala i PO-stepowala w sprawach z "Multi-Kulti".... to predzej czy pozniej - przyjdzie i czas na Polske ! Poczekajmy wpierw na Angielski rezultat glosowania w sprawie Brexit...??
2016-03-24 01:28:30
Na razie na tyle...
Amerykanskie Sluzby Wywiadowcze twierdza, ze dotychczasowe rozmowy m.innymi i z Bruksela, odnosnie zagrozenia w Europie ze strony IS-lamskiego terroryzmu, wygladaly tak... jak "rozmowa z dziecmi" ! Panie Shetyna - obecny szefie PO... a dlaczego to Wasze byle 8 letnie doswiadczenie Rzadowe "przyczynilo sie" do... tragicznej katastrofy Rzadowego Samolotu TU-154 w Smolensku...??
2016-03-23 01:29:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy