Środa, 29 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Strażacy interweniowali 5 tys. 222 razy, w tym przy 2 śmiertelnych zdarzeniach w Zachodniopomorskiem

Data publikacji: 22 stycznia 2023 r. 19:43
Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2023 r. 19:43
Strażacy interweniowali 5 tys. 222 razy, w tym przy 2 śmiertelnych zdarzeniach w Zachodniopomorskiem
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk  

5 tys. 222 razy wyjeżdżali strażacy ostatniej doby na interwencje w całym kraju, najczęściej do zgłoszeń dotyczących zagrożeń związanych z opadami śniegu, a 262 razy do pożarów - podał w niedzielę rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

4 tys. 792 sobotnie wyjazdy strażaków miały związek w przeważającej większości z opadami śniegu oraz wypadkami drogowymi, w których zginęło 28 osób, a 182 zostały rannych.

W sumie strażacy wyjeżdżali 5 tys. 222 razy, w tym 262 razy do pożarów.

Dwie osoby zmarły w wyniku pożaru mieszkalnego budynku jednorodzinnego w Tatarach w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskim). W akcji ratunkowej uczestniczyło tam sześć samochodów i 20 strażaków.

Oprócz tego mężczyzna zmarł po samopodpaleniu na posesji w Baniach w powiecie gryfińskim (woj. zachodniopomorskim) - podał rzecznik prasowy PSP.

Brygadier wskazał, że w Szczecinie ewakuowano też w sobotę 37 osób - w tym cztery za pomocą drabiny mechanicznej podczas pożaru namieszkania na drugim piętrze w 12-piętrowym bloku. W pożarze zginęła tam jedna osoba, a pięć podtruło się gazami. W akcji uczestniczyło sześć samochodów i 20 strażaków.

W niedzielę wieczorem strażacy dodatkowo interweniowali także przy podtruciu tlenkiem węgla przy ul. Montwiłła w Szczecinie. Tam troje dzieci i jedna osoba dorosła trafili do szpitala.

W związku z opadami śniegu w sobotę strażacy najczęściej interweniowali w woj. małopolskim - 2 tys. 79 razy, w podkarpackim - 816 a w mazowieckim 433 razy. Rzecznik prasowy podał, że w niedzielę od północy do godz. 6 łącznie były 33 takie zdarzenia - najwięcej w woj. małopolskim - 12.

W niedzielę o 1 w nocy strażacy interweniowali po zatruciu tlenkiem węgla w budynku jednorodzinnym w Markach pod Warszawą. Przytomne jedna osoba dorosła i trójka dzieci trafili do szpitala. Strażacy w budynku wykryli znaczne stężenie czadu.

Rzecznik zaznaczył, że 168 alarmów, po przybycie strażaków na miejsce, okazało się fałszywych.

Kierzkowski przypomniał, że obowiązują wydane przez IMGW ostrzeżenia hydrologiczne w woj. lubelskim - 3 stopnia dla zlewni rzeki Krzny i wyższe - 2 stopnia dla zlewni Tanwi i rzeki Huczwa. Ostrzeżenie 2 stopnia wydano też dla Biebrzy, Narwi i rzeki Supraśl w woj. podlaskim oraz Lubaczówki w woj podkarpackim - wyliczył rzecznik. (PAP, k)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA