środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Sprzed ECS wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska

Sprzed ECS wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska

Sprzed ECS wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska
Data publikacji: 2019-01-18 17:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-20 09:23
Wywietleń: 816 372224

Sprzed Europejskiego Centrum Solidarności wyruszył w piątek kondukt z trumną prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W drodze do Bazyliki Mariackiej minie on miejsca istotne dla zmarłego tragicznie samorządowca, w tym jego rodzinny dom i szkoły, w których się uczył.

Trumna jest przewożona karawenem. Kondukt tworzą m.in. przedstawiciele różnych służb, z których część przyniosła ze sobą sztandary - jest ich około 200; są przedstawiciele organizacji pozarządowych, grup rekonstrukcyjnych.

Wzdłuż trasy konduktu gęstym szpalerem ustawili się mieszkańcy, wielu z nich przyniosło flagi Gdańska, są też flagi narodowe. Bardzo wiele osób przyniosło ze sobą elektroniczne znicze.

Na trasie konduktu znajdzie się I Liceum Ogólnokształcące, które ukończył Paweł Adamowicz. Następnie żałobnicy przejdą ulicami Łagiewniki i Stolarską mijając ulicę Mniszki, przy której stoi rodzinny dom prezydenta – tam się wychowywał, a jego rodzice mieszkają tam do dziś.

Po drodze trumna z ciałem prezydenta minie też okolice Szkoły Podstawowej nr 50, którą ukończył Adamowicz. Kondukt przejdzie także niedaleko pomnika króla Jana III Sobieskiego, pod którym w czasach PRL-u odbywały się opozycyjne manifestacje, w tym te organizowane przez Ruch Młodej Polski. Na trasie pożegnalnego przemarszu znajdzie się też bazylika św. Mikołaja, w której Adamowicz został ochrzczony.

Do Bazyliki Mariackiej, gdzie zostanie pochowany Adamowicz, trumna ma zostać wprowadzona głównym wejściem. W progu Bazyliki trumnę przejmie sześciu prezydentów polskich miast: Warszawy Rafał Trzaskowski, były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Sopotu Jacek Karnowski, Gliwic Zygmunt Frankiewicz (jest on też prezesem zarządu Związku Miast Polskich), Lublina Krzysztof Żuk oraz Poznania Jacek Jaśkowiak.

Po wprowadzeniu do świątyni trumny, około godz. 18, w Bazylice zostanie odprawiona msza św. Kościół zostanie zamknięty w piątek o północy. Do tego czasu będzie trwało czuwanie i modlitwy. Ponowne otwarcie Bazyliki zaplanowano na sobotę na g. 10.

Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano w Bazylice na sobotnie południe. Rozpoczną się one mszą pogrzebową pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

W czwartek o g. 17.30 trumna z ciałem Adamowicza została wprowadzona do ECS i była tu wystawiona przez niecałą dobę. Tylko do godz. 7 rano ze zmarłym prezydentem pożegnało się około 31 tysięcy osób.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

(PAP)

Fot. PAP/Adam Warżawa 

Sprzed ECS wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska Sprzed ECS wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska Sprzed ECS wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska Sprzed ECS wyruszył kondukt z trumną prezydenta Gdańska

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie