środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Tłumy oddają cześć prezydentowi Gdańska przed jego trumną

Tłumy oddają cześć prezydentowi Gdańska przed jego trumną

Tłumy oddają cześć prezydentowi Gdańska przed jego trumną
Data publikacji: 2019-01-17 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-20 09:22
Wywietleń: 1017 372098

Tłum ludzi oddają cześć zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, którego trumnę wystawiono w czwartek po południu w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Adamowicz był pomysłodawcą powstania Centrum.

Wejście do ECS zostało otwarte po godz. 17.30. Przed tą godziną w pożegnaniu Pawła Adamowicza uczestniczyła jego najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi i współpracownicy. Cześć zabitemu samorządowcowi oddali też radni miasta Gdańska z wszystkich kadencji, uczestniczący wcześniej w uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa.

Trumna z ciałem Adamowicza została ustawiona wśród białych róż. Okryta jest wielką czerwoną flagą z herbem Gdańska. Za trumną stoi drewniany krzyż. W pobliżu trumny na stojaku umieszczono portretowe zdjęcie zmarłego.

Po obu stronach długiego korytarza, który prowadzi do miejsca wystawienia trumny stoją harcerze.

Kolejka z chętnymi do złożenia hołdu prezydentowi Gdańska liczy kilkaset metrów. Są wśród nich nie tylko gdańszczanie, ale też mieszkańcy okolicznych miejscowości.

- Nie wyobrażam sobie, że nie pożegnać prezydenta, tak wspaniałego człowieka, który był wzorem do naśladowania. To jest dla mnie ogromny szok. Ciągle nie dowierzam temu, co się stało. Czasami mam wrażenie, że to jest tylko straszny i obrzydliwy sen, ale tylko sen. Jestem tak tym wszystkim poruszona, że brakuje mi słów - powiedziała sołtys Sulmina (gmina Żukowo) Lidia Cendrowska, która do Gdańska przyjechała wraz z mężem i wnukiem.

Z oddalonego od Gdańska o ok. 40 kilometrów Nowego Dworu Gdańskiego wybrało się do ECS małżeństwo emerytów. "Nie znaliśmy prezydenta Adamowicza osobiście, ale jest nam go bardzo szkoda" - powiedziała pani Halina.

- To nie tylko odruch serca, ale obowiązek, żeby tu być. To jest straszne, szkoda słów - powiedziała pani Anna z Biskupiej Górki w Gdańsku, która do ECS przyszła z 5-letnią córką.

Trumna w ECS będzie wystawiona przez 24 godziny.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. W tej świątyni w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 12.00. W mieście ustawione zostaną telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

(pap)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Tłumy oddają cześć prezydentowi Gdańska przed jego trumną

Komentarze

olaboga
przy calym szacunku dla bolu rodziny ,ci ludzie przypominaja kroniki z czasow stalinowskich jak oddawano czesc roznym zdanowa.najbardziej obludny to jest grzegorz zniszcze ciebie z tym calym neumanem,ktorzy przeciez naciskali na nieboszczyka zeby nie kandydowal.prezydentem mial byc syn bolka-noblisty
2019-01-18 16:03:16
Jarun
Czyżby Krzystka chcieli sprać jego kolesie prezesi spółek, bo im za mało dał? PS. Podobno sołtysowi w Wąchocku też już grozili, że go nie wybiorą. Zaczęło się polowanie na czarownicę, jaka Policja skuteczna. Szkoda, że w sprawie afer mało widzi i mało może. Znaleźli "chłopców do bicia".
2019-01-18 14:17:55
trohan
Krzystek też jest prawie święty -tylko o tym nie wiecie.
2019-01-18 12:29:52
max
Nie wiedziałem że Adamowicz to był taki święty człowiek, kiedy kanonizacja?
2019-01-18 08:56:51
kibic
KODziarze pojechali?!
2019-01-17 22:33:03
romek60
Natychmiast swiety,zadamy wyniesienia na oltarze!!!
2019-01-17 21:28:25

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie