czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Skomplikowane prace nad sarkofagiem pary prezydenckiej

Skomplikowane prace nad sarkofagiem pary prezydenckiej

Skomplikowane prace nad sarkofagiem pary prezydenckiej
Data publikacji: 2016-11-16 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-17 05:42
Wywietleń: 1167 172961

Prace nad nowym sarkofagiem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich są bardzo skomplikowane. Wykonawca używa obrabiarek sterowanych komputerowo a załoga pracuje "na trzecią zmianę" - powiedział PAP współautor projektu rzeźbiarz Marek Moderau.

Sarkofag musi być wykonany w ekspresowym tempie, przed zaplanowanym na piątkowy wieczór ponownym pochówkiem pary prezydenckiej w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Zdaniem Moderaua wykonawcy powinni zdążyć. 

"Jest to bardzo trudne, bardzo skomplikowane. O ile pamiętam, wykonawca pierwszego sarkofagu chwalił się, że pracowało przy nim 30 osób. Tym razem pracują dwie maszyny CNC, czyli obrabiarki sterowane numerycznie, i załoga, która pracuje +na trzecią zmianę+" - powiedział w rozmowie z PAP Moderau. 

"Problem polega na tym, żeby przebiegło to sprawnie technicznie. Do dzisiaj jeszcze trwały jakieś negocjacje co do sformułowań, czy zachować takie, jak były, czy trochę inaczej" - dodał.

Nowy sarkofag pary prezydenckiej zaprojektowała Marta Witosławska (była autorką także poprzedniego sarkofagu) we współpracy z Moderauem.

 Podobnie jak Witosławska, Moderau powiedział, że nowy sarkofag będzie bardzo podobny do poprzedniego, a w jego wnętrzu trumny z ciałami pary prezydenckiej będą nadal ułożone jedna obok drugiej. "Nie będzie z alabastru, a białego marmuru karraryjskiego. Oprócz napisów imiennych i krzyża, który był na klapie, na boku będą daty urodzin i śmierci, też z krzyżem, i będzie jeszcze płaskorzeźba godła RP, czyli bardzo ładny orzeł, też w marmurze" - powiedział warszawski artysta rzeźbiarz, który jest autorem wielu tablic i pomników m.in. pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 na Powązkach Wojskowych oraz pomnika ofiar rzezi wołyńskiej w Warszawie. 

Litery i cyfry będą kute i złocone, podobnie jak - zwrócił uwagę Moderau - na nagrobku Jana Pawła II w Rzymie. Ok. 40-centymetorowa płaskorzeźba orła zostanie wykonana w marmurze i będzie wypukła na bocznej ścianie. Imiona i nazwiska pary prezydenckiej zostaną zapisane tak jak na pierwszym sarkofagu: Lech Aleksander Kaczyński i Maria Helena Mackiewicz-Kaczyńska. 

Sarkofag będzie przystosowany do tego, by go otwierać. "Płyta boczna z napisami będzie tak skonstruowana, żeby można było przy pomocy ją otwierać. Będzie przykręcana na śruby, zasłonięte czopami z marmuru. Po usunięciu czopów, rozcięciu uszczelnienia silikonowego lub żywicznego będzie można spokojnie wyjąć tę płytę" - powiedział Moderau. 

Pytany o koszty, powiedział, że nic na ten temat nie wie. "Nie mam pojęcia. Nigdy z nikim jeszcze do tej pory o tym nie rozmawiałem" - mówił Moderau. 

Poprzedni, wykonany z onyksu sarkofag, został już zdemontowany. Podczas przeprowadzonej w nocy z poniedziałku na wtorek ekshumacji związanej z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej, konieczne było mechaniczne rozcięcie jednego z jego boków, a z ekspertyzy rzeczoznawców, uzyskanej przez parafię, wynika, że po takiej interwencji płyty były już w takim stanie, że nie udałoby się ponownie złożyć tego sarkofagu. 

Witosławska ujawniła, że biały marmur karraryjski został polecony przez rodzinę pary prezydenckiej. 

Ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich ma się odbyć w piątek o godz. 19. W krypcie św. Leonarda zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W pochówku mają uczestniczyć najbliższa rodzina i współpracownicy Lecha Kaczyńskiego oraz prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i premier Beata Szydło. (PAP)

Na zdj.:  Autorka projektu starego sarkofagu i współautorka nowego projektu, architekt Marta Witosławska rozmawia z dziennikarzami na Wawelu,

Fot.: PAP/Jacek Bednarczyk

 

 

Komentarze

Albo...albo...
A jesli "cos" nie bedzie sie zgadzalo wg. badan DNA... to kosztami tych ekshumacji PO-winno sie obciazyc bylych Przywodcow i Prokuratorow - bylego Rzadu PO, PSL i SLD ! Natomiast w przypadku "ewentualnej" calkowietej zgodnosci...(co stawiam pod znakiem ???) na zwrot kosztow wszystkich 83 ekshumacji, powinno sie zorganizowac dobrowolna zbiorke pieniedzy rowniez i w Kosciolach - wsrod calego Narodu !!
2016-11-17 01:24:51
Propozycja...
Osobiscie uwazam, ze powinno byc tez dodane slowa - Prezydent RP !!
2016-11-17 01:03:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy