Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Siedmiodniowa kwarantanna nie od poniedziałku, a od wtorku

Data publikacji: 2022-01-23 16:56
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-24 19:56
Siedmiodniowa kwarantanna nie od poniedziałku, a od wtorku
Fot. Dariusz Gorajski (arch.)  

Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku – przekazał w niedzielę (23.01) PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jeden dzień przesunięcia w czasie - jak wyjaśnił - wynika z konieczności ostatnich zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne, co będzie miało miejsce właśnie w poniedziałek.

Zgodnie z zapowiedziami rządu skrócona kwarantanna miała objąć osoby kierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. W związku z przesunięciem dnia ogłoszenia, przepisy wejdą w życie we wtorek 25 stycznia.

Skrócenie kwarantanny jest możliwe - jak uzasadnia MZ - z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl obecnych przepisów, co do zasady, kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mama
2022-01-24 19:07:02
Ta kwarantanna to jest porażka szczególnie u dzieci. Dodatnie dziecko kończy szybciej a zdrowe siedzi o 7 dni dłużej. One będą chorować przez siedzenie w domu a nie przez covid zepsują im psychikę a później problemy w szkole. Drodzy rządzący w czym przebywający na kwarantannie od zeszłego tygodnia są gorsi od tych co pójdą na nią dziś? Moje dziecko po raz kolejny będzie miało przesunięta wizytę u lekarza bo musi być na kwarantannie sami zniechęcajcie do szczepień
Ruch Oporu
2022-01-23 20:54:36
To najgłupsza forma izolacji w pandemii -kompletna aberracja.Jeżeli do tego dodamy fakt,że osoby na kwarantannie nie są leczone,to dopełnia to obraz absurdu stawiając ją na równi z decyzją zamykania lasów i granic w początkowej fazie "walki z pandemią" Odrębną kwestią jest to,jak "izolowani" respektowali nakaz.Fikcja totalna.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA