niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Setki tysięcy chętnych na ŚDM

Setki tysięcy chętnych na ŚDM

Setki tysięcy chętnych na ŚDM
Data publikacji: 2016-07-12 12:44
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-13 09:51
Wywietleń: 1367 143862

360 tysięcy osób ze 187 krajów zarejestrowało na razie swój udział w Światowych Dniach Młodzieży - poinformował koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM biskup Damian Muskus. Zamiar przyjazdu na ŚDM deklarowało wcześniej ok. 560 tysięcy osób.

Największe zarejestrowane grupy to młode osoby z Polski (ok. 80 tys.), Włoch (63 tys.) oraz Francji i Hiszpanii (po ok. 30 tys.). Około 170 tys. osób wybrało pakiety z pełnym zakwaterowaniem i wyżywieniem. Zapłaciło do tej pory blisko 320 tys. tych, którzy się zgłosili.

Zamiar przyjazdu na ŚDM deklarowało ok. 560 tys. osób, ale do 10 lipca zdecydowało się na to i dokończyło procedurę rejestracji 360 tys. pielgrzymów, którzy wybrali konkretne pakiety usług obejmujące transport, zakwaterowanie i wyżywienie. Dla osób niezarejestrowanych, które będą chciały spotkać się z papieżem Franciszkiem, zostaną przygotowane wejściówki, które od przyszłego tygodnia będą dystrybuowane do diecezji.

Biskup zwrócił uwagę, że - jak pokazują poprzednie edycje ŚDM - czym innym jest rejestracja, a czym innym ostateczna liczba uczestników wydarzeń. Jak podał, w trakcie ŚDM w Madrycie zarejestrowanych było ok. 400 tys. osób, a pojawiło się 1,5 mln. Podobna liczba pielgrzymów spodziewana jest także podczas finałowych wydarzeń ŚDM w Polsce. Rozpoczną się one 26 lipca w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył Franciszek.

W ocenie bp. Muskusa prace zaplanowane na krakowskich Błoniach zostały wykonane w 90 proc., a w Brzegach pod Wieliczką, gdzie zadań jest więcej i gdzie budowa ołtarza ruszyła później, są zaawansowane w 75 proc. Przyznał, że tym, co Komitetowi "spędza sen z powiek", jest aplikacja mobilna dla pielgrzymów, która nie jest jeszcze gotowa, bo wciąż są uaktualniane dane.

– Na pewno musi być ona uruchomiona na tydzień przed wydarzeniami, żeby uczestnicy mogli ją ściągnąć jeszcze zanim przyjadą do Polski, a pozostali będą ją pobierać, goszcząc w diecezjach albo już w Krakowie – powiedział koordynator generalny KO ŚDM. (pap)

Fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Komentarze

tak uważam
Nasprowadzają nam pod pretekstem ŚDM uchodźców i dopiero będzie problem !!
2016-07-13 09:38:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy