Poniedziałek 21 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Prezent dla papieża od motocyklistów [FILM]

Data publikacji: 2016-06-16 13:12
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-16 13:17
Prezent dla papieża od motocyklistów
 

Chcemy przejechać przez Europę dokonując rabanu – mówi ks. Adam Parszywka, inicjator i uczestnik pielgrzymki motocyklowej, która w najbliższą sobotę (18 czerwca) wyruszy z Krakowa do Rzymu. W prezencie dla Franciszka motocykliści wiozą kask z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i motocyklową kurtkę z logo ŚDM.

– Chcemy przejechać przez Europę dokonując „rabanu”, żeby było to ostatnie pobudzenie do Światowych Dni Młodzieży – mówił ks. Parszywka. Dodał, że motocykliści będą przygotowywać swoje serca na spotkanie z papieżem, bo w drodze przewidziano czas m.in. na mszę i Koronkę do Bożego Miłosierdzia odmawianą w grupach.

Rajd – pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Iskra miłosierdzia”. Będzie w niej uczestniczyć ok. 180 osób i 130 motocykli – grono to w trasie może się powiększyć o kolejnych uczestników. Motocykliści dotrą na plac św. Piotra 22 czerwca, gdzie odbędzie się audiencja z papieżem Franciszkiem. Od uczestników rajdu papież otrzyma: biały kask z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, białą motocyklową kurtkę i krzyż.

– Krzyż wykonany ręcznie przez motocyklistów, z części motocyklowych. Bardzo piękny – mówił ks. Parszywka. – Chcielibyśmy przede wszystkim powiedzieć ojcu świętemu, że bardzo czekamy na niego, że Polska czeka, że czekają wszystkie społeczności, przede wszystkim osoby młode, ale również wszyscy pielgrzymi – ci, którzy będą mogli się spotkać i ci, którzy niestety będą musieli z jakichś względów zostać w domu – mówił ks. Parszywka.

 

Biała motocyklowa kurtka z logo ŚDM uszyta została przez firmę z Lublina, a kask ozdobił mistrz aerografu Marek Jusięga. Artysta wzorował się na najbardziej znanym wizerunku Jezusa Miłosiernego – czczonym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach obrazie autorstwa Adolfa Hyły. Farby są nanoszone na kask motocyklowy przy użyciu aerografu, czyli bardzo precyzyjnego mini pistoletu, który wydmuchuje farbę.

– Praktycznie ja nie dotykam podobrazia – mówił Jusięga. – Nakładając warstwę na warstwę, mgiełkę na mgiełkę otrzymujemy efekt zbliżony do oryginału. Nigdy nie otrzymamy takiego samego, jak w obrazie olejnym.

Jak wyjaśnił trudność polega na tym, że obraz ma dużą, płaską powierzchnię, zaś kask jest obły i artysta ma do dyspozycji zaledwie ok. 22 cm, na których musi zmieścić postać Jezusa Miłosiernego.


* * *

Organizatorami pielgrzymki motocyklowej są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu oraz województwo małopolskie. Odbywa się ona pod patronatem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. (pap)

Film: PAP

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ