czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Na Luzie > Prezent dla papieża od motocyklistów

Prezent dla papieża od motocyklistów [FILM]

Prezent dla papieża od motocyklistów
Data publikacji: 2016-06-16 13:12
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-16 13:17
Wywietleń: 1313 139428

Chcemy przejechać przez Europę dokonując rabanu – mówi ks. Adam Parszywka, inicjator i uczestnik pielgrzymki motocyklowej, która w najbliższą sobotę (18 czerwca) wyruszy z Krakowa do Rzymu. W prezencie dla Franciszka motocykliści wiozą kask z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i motocyklową kurtkę z logo ŚDM.

– Chcemy przejechać przez Europę dokonując „rabanu”, żeby było to ostatnie pobudzenie do Światowych Dni Młodzieży – mówił ks. Parszywka. Dodał, że motocykliści będą przygotowywać swoje serca na spotkanie z papieżem, bo w drodze przewidziano czas m.in. na mszę i Koronkę do Bożego Miłosierdzia odmawianą w grupach.

Rajd – pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Iskra miłosierdzia”. Będzie w niej uczestniczyć ok. 180 osób i 130 motocykli – grono to w trasie może się powiększyć o kolejnych uczestników. Motocykliści dotrą na plac św. Piotra 22 czerwca, gdzie odbędzie się audiencja z papieżem Franciszkiem. Od uczestników rajdu papież otrzyma: biały kask z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, białą motocyklową kurtkę i krzyż.

– Krzyż wykonany ręcznie przez motocyklistów, z części motocyklowych. Bardzo piękny – mówił ks. Parszywka. – Chcielibyśmy przede wszystkim powiedzieć ojcu świętemu, że bardzo czekamy na niego, że Polska czeka, że czekają wszystkie społeczności, przede wszystkim osoby młode, ale również wszyscy pielgrzymi – ci, którzy będą mogli się spotkać i ci, którzy niestety będą musieli z jakichś względów zostać w domu – mówił ks. Parszywka.

 

Biała motocyklowa kurtka z logo ŚDM uszyta została przez firmę z Lublina, a kask ozdobił mistrz aerografu Marek Jusięga. Artysta wzorował się na najbardziej znanym wizerunku Jezusa Miłosiernego – czczonym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach obrazie autorstwa Adolfa Hyły. Farby są nanoszone na kask motocyklowy przy użyciu aerografu, czyli bardzo precyzyjnego mini pistoletu, który wydmuchuje farbę.

– Praktycznie ja nie dotykam podobrazia – mówił Jusięga. – Nakładając warstwę na warstwę, mgiełkę na mgiełkę otrzymujemy efekt zbliżony do oryginału. Nigdy nie otrzymamy takiego samego, jak w obrazie olejnym.

Jak wyjaśnił trudność polega na tym, że obraz ma dużą, płaską powierzchnię, zaś kask jest obły i artysta ma do dyspozycji zaledwie ok. 22 cm, na których musi zmieścić postać Jezusa Miłosiernego.


* * *

Organizatorami pielgrzymki motocyklowej są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu oraz województwo małopolskie. Odbywa się ona pod patronatem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. (pap)

Film: PAP

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy