Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Schetyna: Chcemy, aby wszyscy mieli dostęp do ochrony zdrowia na europejskim poziomie

Data publikacji: 2019-05-04 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-07 13:36
Schetyna: Chcemy, aby wszyscy mieli dostęp do ochrony zdrowia na europejskim poziomie
 

Chcemy, aby wszyscy mieli dostęp do ochrony zdrowia na europejskim poziomie - przekonywał w sobotę w Białymstoku szef PO Grzegorz Schetyna. Wśród obietnic w tym zakresie wymienił m.in. skrócenie terminu oczekiwania do specjalisty do 21 dni, a czasu oczekiwania na SOR - do 60 minut.

- Chcemy, aby każde dziecko, każdy dorosły, bez względu na to, gdzie mieszka, bez względu jaki to region (...), miał zapewnioną taką samą, europejską ochronę zdrowia - i zrobimy to - mówił na konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku Schetyna.

Jak przekonywał, "europejska ochrona zdrowia dla każdej Polki i Polaka" jest stawką nadchodzących wyborów.

- Po pierwsze - termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, bo to jest standard europejski, to jest Europa - zapowiedział Schetyna. Kolejna zapowiedziana przez szefa PO propozycja zakłada, że oczekiwanie na SOR nie może trwać więcej niż 60 minut.

- Po trzecie - europejski program walki z rakiem, mówimy o tym na każdym spotkaniu - w ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów zachodniej Europy i będzie to dotyczyło każdego zakątka i każdej grupy społecznej - powiedział Schetyna, podkreślając, że "rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście.

- W każdym województwie, w każdym regionie stworzymy wysokospecjalistyczny ośrodek walki z nowotworami, w którym każdy w szybkiej ścieżce będzie mógł otrzymać diagnozę i rozpocząć specjalistyczne leczenie - powiedział.

Schetyna zapowiedział również, że "każdemu, kto skończył 50 lat będzie przysługiwał pełny bilans zdrowotny, obejmujący wszystkie konieczne badania".

- Bo wczesna diagnoza decyduje o powodzeniu leczenia - wskazał, dodając, że takie badanie miałoby być powtarzane co pięć lat.

Kolejna zapowiedź dotyczyła opieki nad ciężarnymi kobietami i dziećmi.

- Przede wszystkim pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulania przy porodzie - mówił. - Nasze dzieci wszystkie bez wyjątku mają się rodzić w Polsce na europejskich warunkach, a kobiety mają czuć się bezpieczne, ważne i pod najlepszą opieką - dlatego wprowadzimy darmowe leki dla kobiet w ciąży, wszystkie leki zalecane przez lekarza prowadzącego - zapowiedział.

- Po szóste - pełen kalendarz szczepień na najwyższym, europejskim poziomie. Wzorem będzie tu dla nas Norwegia. Nie może być tak, że dzieci, których rodziców na to stać, szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre - wskazywał. - Wszystkie polskie dzieci mieszkają w Europie i wszystkie mają prawo do europejskiej ochrony zdrowia" - podkreślił lider PO.

(PAP)

Fot.  PAP/Artur Reszko

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

My chcemy
2019-05-07 13:20:30
jeszcze więcej chcenia! Kto przebije?......Program, program PO_tłuku!...Strząsać pisowską szarańczę to każdy członek (luj po śląsku) PO_trafi-
Róża z Luksemburga
2019-05-06 18:36:49
Towarzysze idźcie na całość. Nie tylko służba zdrowia na poziomie europejskim ale cała Europa niech będzie w Polsce.Z zarobkami,komunikacją,autostradami,przemysłem. Dlaczego milczycie w sprawie emigrantów ekonomicznych zapraszanych do Europy?
@ a dlaczego przerwałeś terapię ?
2019-05-06 11:06:30
Wybór jest prosty, między cholerą a zarazą.
DPS
2019-05-06 09:12:42
Według PO starzy ludzie mają umierać by zaoszczędzić kasę - brak standardów narodowych dla pacjentów chorych na demencję - to PO i Arlukowicze - opiekunowie do pracy że starymi za 1.500 Euro jadą za granicę to mógł tylko Tusk i Shrek wymyslic -
obserwator
2019-05-06 08:50:48
Jak widać obecnej władzy nie zależy na Polakach, bo reforma służby zdrowia już dawno zostałaby przeprowadzona
Prawdziwa Lewica
2019-05-06 07:13:01
Przez 8 lat mieliście władzę mogliście wszystko zrobić. Lulki paliliście. Ze Szczecina był nawet minister zdrowia co teraz kandyduje do Europarlamentu. Europa już się boi jak będzie naprawiana europejska ochrona zdrowia
A dlaczego
2019-05-06 01:14:35
Nie PO-suneliscie sie tak az przez 70 lat... z tymi waszymi "obiecankami i cacankami" juz w latach 1945-2015 ??
teść pasierba
2019-05-05 23:18:25
Najlepsze do PO_prawy służby zdrowia to; "Musimy strząsnąć ze zdrowego drzewa PiS-owską szarańczę".
krotko
2019-05-05 14:37:45
Jestescie grzegorzu dyndalo skompromitowana szajka.Po kompromitujacym wystepie srula Europy wiekszosc Polakow nie ma zludzen.
krotko
2019-05-05 14:37:45
Jestescie grzegorzu dyndalo skompromitowana szajka.Po kompromitujacym wystepie srula Europy wiekszosc Polakow nie ma zludzen.
k....k12
2019-05-05 13:38:57
JUŻ TŁUMACZĘ Z POLSKIEGO NA NASZE- Szrek mówi, że kobiety będą rodziły, jak w Białogardzie, wszystkie noworodki będą szprycowane tzw szczepionkami, jak wieprzowina przed włożeniem do piekarnika i jeszcze wiency i wiency. Dzieci poszkodowane tymi eksperymentami będziemy, jak obecnie olewać, jak nam doniosą, że jakiś rodzic wyciąga dziecko z autyzmu, to do kryminału z nim, a dziecko na eksport \ na części zamienne \. Wezmiemy się za was dorośli, wmówimy wam, że was też trzeba szprycować. Obecny namiestnik, zwany dla zmyłki prezydentem ustawę o terrorze szczepionkowym wobec dorosłych już podpisał. Jeszcze więcej chemii chorym na raka. Starym repom zaproponujemy przyszłościowe rozwiązanie - eutanazję i WIOSNA Biedronia będzie nas wspomagać. Za zbieranie ziół więzienie. To mówiłem ja, Szrek
Katia Marks
2019-05-05 01:25:36
I kazdy bedzie dlugo i szczesliwie zyl po "leuropejsku". A po smierci pojdzie do PIS-owskiego nieba,tez po "leuropejsku". Amen !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ