Niedziela, 06 października 2024 r. 
REKLAMA

Rzecznik PK: po ponownej analizie przepisów jest zażalenie na odmowę aresztu Romanowskiego

Data publikacji: 23 lipca 2024 r. 23:29
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2024 r. 23:45
Rzecznik PK: po ponownej analizie przepisów jest zażalenie na odmowę aresztu Romanowskiego
Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Fot. PAP/Rafał Guz  

Prokuratorzy ws. wniosku o areszt dla Marcina Romanowskiego nie popełnili błędu; po ponownej analizie sprawy i przepisów dotyczących immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest zażalenie na odmowę aresztu - poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.

Prokurator w zażaleniu wnosi o zmianę postanowienia sądu pierwszej instancji i zastosowanie tymczasowego aresztowania; prokuratura nie zamierza obecnie zwracać się do Zgromadzenia Parlamentarnego RE o uchylenie immunitetu Romanowskiemu.

Poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski, b. wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został na początku zeszłego tygodnia zatrzymany w śledztwie dot. nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. W Prokuraturze Krajowej usłyszał 11 zarzutów. Prokuratura wnioskowała o aresztowanie go na trzy miesiące, jednak sąd się na to nie zgodził. Jak przekazywały strony, Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa nie odnosił się merytorycznie do postępowania, w którym zatrzymano Romanowskiego, a powodem jego decyzji było uznanie, że Romanowski posiada immunitet jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).

"Prokuratorzy w tej sprawie nie popełnili błędu"

"Wobec takiego rozstrzygnięcia sądu prokurator ponownie dokonał analizy tej sprawy, ponownie dokonał przede wszystkim analizy obowiązujących w tym zakresie przepisów, jak również przeanalizował postanowienie sądu, zapoznał się z informacyjnymi pismami od przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale również uzyskał nową opinię" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prok. Nowak.

Według prokuratora z analizy tej wynika, iż immunitet ZPRE "ma charakter funkcjonalny, jest związany z funkcją, jaką dany członek pełni w Radzie Europy". "Drugi wniosek jest taki, że - jeżeli sprawa ma wyłącznie charakter krajowy - wówczas do uchylenia immunitetu stosuje się wyłącznie procedurę krajową i wystarczające jest uchylenie immunitetu krajowego" - wskazywał.

"Prokuratorzy w tej sprawie nie popełnili błędu. Stwierdzamy to po ponownej analizie przepisów, gdyż immunitet ZPRE nie stał na przeszkodzie zatrzymaniu, przedstawieniu zarzutów i tymczasowemu aresztowaniu podejrzanego" - podkreślił prok. Nowak. Dlatego, jak wskazał, prokurator zdecydował o sformułowaniu zarzutów dotyczących tych kwestii w zażaleniu na odmowę aresztu, które we wtorek skierował do warszawskiego sądu okręgowego.

Prok. Nowak przypomniał, że samo postanowienie sądu rejonowego odmawiające aresztu nie zawierało żadnej analizy prawnej, a wyłącznie odesłanie do treści pisma informacyjnego przewodniczącego ZPRE Theodorosa Rousopoulosa.

Jak wyjaśnił rzecznik PK, dlatego w zażaleniu na to postanowienie prokurator przedstawił trzy zarzuty, które są związane z brakiem własnej analizy prawnej sądu. "Sąd powinien dokonać, był do tego zobligowany, własnej analizy prawnej i powinien dokonać własnych ocen w zakresie obowiązywania immunitetu. Tego sąd całkowicie nie zrobił" - wskazywał.

Według prokuratora, "nie było nawet najmniejszego elementu takiej analizy lub własnej oceny". "Sąd się powołał jedynie na treść pisma informacyjnego, które nie stanowi dowodu, nie stanowi źródła prawa i na tej podstawie nie można oceniać zakresu obowiązywania immunitetu" - powiedział prok. Nowak.

Zaznaczył, że w sprawie tej sąd również błędnie zastosował zasadę "in dubio pro reo", a więc iż niedające rozstrzygnąć się wątpliwości, rozstrzygamy na korzyść podejrzanego. "Albowiem ta zasada w ogóle tu nie powinna znaleźć miejsca zastosowania" - ocenił.

"Sąd nie dokonał nawet próby rozstrzygnięcia ewentualnych rozbieżności, podczas gdy (...) analiza tych przepisów na te rozbieżności nie wskazuje" - mówił rzecznik PK.

Jak przekazał, biorąc pod uwagę powyższe kwestie, prokurator w zażaleniu wnosi o zmianę postanowienia sądu pierwszej instancji oraz o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Dlatego prokuratura nie zamierza obecnie zwracać się do Zgromadzenia Parlamentarnego RE o uchylenie immunitetu Romanowskiemu. "Nie było podstawy i nie ma jej dalej, do wnoszenia wniosku do ZPRE o uchylenie immunitetu" - powiedział Nowak.

"Jeżeli rozstrzygnięcie sądu odwoławczego będzie dla nas niekorzystne, to temat wróci i zobaczymy. Natomiast na chwilę obecną wniesienie zażalenia jest równoznaczne z decyzją o niewnoszeniu do Zgromadzenia o uchylenie immunitetu" - dodał.

Dopytywany, czy jeśli sąd drugiej instancji podzieli stanowisko pierwszej instancji, przedstawienie zarzutów Romanowskiemu w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości zostanie uznane za nieskuteczne i czy w takiej sytuacji prokuratora złoży wniosek do ZPRE o uchylenie posłowi immunitetu, rzecznik PK powiedział, że ewentualne postanowienie sądu nieuwzględniające zażalenia będzie dla prokuratury niezaskarżalne.

"My, związani zasadą legalizmu, obowiązkiem ścigania w sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa, będziemy zobowiązani do podejmowania takich kroków, które umożliwią kontynuowanie tego postępowania" - podkreślił Nowak.

Stwierdził, że "jednym z takich scenariuszy jest wystąpienie do Zgromadzenia o uchylenie immunitetu, bo innej możliwości może nie będzie", ale - zaznaczył - w takiej sytuacji decyzję w tej sprawie będą podejmowali prokuratorzy.

Kwestia skuteczności przedstawienia zarzutów

Jak ocenił, wtedy pojawi się kwestia skuteczności przedstawienia zarzutów Romanowskiemu i nie ulega wątpliwości, że być może będzie scenariusz obowiązku ponownego przedstawienia zarzutów, po uznaniu, że ta czynność była nieskuteczna.

Tydzień temu kopię listu do marszałka Sejmu, pod którym widnieje podpis przewodniczącego ZP RE Theodorosa Rousopoulosa, udostępnił adwokat Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski. "Niniejszym potwierdzam, że jako członek Zgromadzenia pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Umowie Ogólnej w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym tego Układu z dnia 6 listopada 1952 r., które zostały ratyfikowane przez Polskę 16 marca 1993 r." - napisano w opublikowanym liście.

Jak przekazała PK, w ub. środę prokurator krajowy Dariusz Korneluk zwrócił się do Rousopoulosa o wyrażenie stanowiska "w przedmiocie zakresu obowiązywania immunitetu Romanowskiego, przedstawiając jednocześnie okoliczności niniejszej sprawy, w tym charakter zarzutów - czas popełnienia czynów, brak związku z wykonywaniem mandatu oraz sytuację procesową - uchylenie immunitetu przez parlament krajowy".

W odpowiedzi Kornelukowi Rousopoulos napisał, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, ale raczej ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych. Dodał, że immunitet przyznany członkowi ZPRE ma zastosowanie, chyba że samo Zgromadzenie go uchyli. Ale najpierw formalny wniosek o to musi zostać złożony przez właściwy organ krajowy.

We wtorek PK poinformowała, że ostatnio prokurator powołał w charakterze biegłego prof. Władysława Czaplińskiego z Instytutu Nauk Prawnych PAN, w celu ustalenia regulacji prawnych określających zakres immunitetu członków ZP RE i jego skutków w prawie krajowym.

Jak zaznaczono, w wydanej opinii biegły wskazał m.in., iż istotą przywilejów i immunitetów jest zapewnienie możliwości uczestniczenia w pracach RE. "Członkom i zastępcom członków ZPRE przysługuje immunitet od pozbawienia wolności, jeżeli wykonują swe funkcje jako członkowie Zgromadzenia lub podróżują służbowo w sprawach Zgromadzenia, na terytorium państwa pochodzenia lub poza nim" - wynikało z tej opinii. PK dodała, że według opinii w innych przypadkach podlegają oni reżimowi prawa krajowego.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nielegalne
2024-07-28 08:30:38
Nielegalne przejęcie mediów publicznych jest nowemu rządowi potrzebne, aby odciąć Polaków od niewygodnej prawdy. Chociażby o wyrażeniu zgody przez rząd Tuska na przyjęcie unijnego paktu migracyjnego, który zakłada przymusową relokację lub kary finansowe. Brońmy wolności!
Ktoś na tym forum
2024-07-27 17:08:46
pisał , że wyborcy III drogi są jak upierdliwi użytkownicy porcelany ! Poszedł ,walnął krechę i nie interesuje ćwoka, że ktoś po nim musi porcelanę umyć! Naprawa błędu wyborczego trochę potrwa .Gawiedzi niezadowolonej z wałków Tuska i Bodnara przybywa . Obiecało co nie co, to ryże i fałszywe i co ? gumka ?. Trzeba będzie zapierdzieć za nie spełnione obietnice . Jeszcze trochę , a na ulicy nie spotkasz już żadnego uśmiechniętego debila co Go Szymuś zainspirował . Z czego tu się k.. a cieszyć !
1,2,3
2024-07-27 17:00:31
Jak nam Jarka zamkną , to przerzucimy się na Konfederację ! Pan Braun na Prezydenta i czyścimy frajerów do gołej dupy ! Wywalimy Wam ze łba UE , praworządność i przede wszystkim modę na pedalstwo i jakieś tęczowe dziwadła. Będziecie kryć się po rowach i krzakach z wytrzepaną dupą ! PIS był dla złodziei za łaskawy . Sławka nie potrafili uczciwie osądzić , to teraz Kasta beknie wilczym głosem ! Tuski i inne tyfuski wyjechali w Europę i tam zostaną na emigracji . Inaczej będzie o tej gałęzi Tuska !
bieda przychodzi
2024-07-27 09:40:13
Z Tuskiem bieda przychodzi szybko . Ograniczenia w 800+, brak bonu turystycznego, okrojona 14 emerytura, rosnące ceny energii, podwyżki opłat za wodę, drożejące paliwo, a przy tym korzystne dla Polaków obietnice przedwyborcze schowane głęboko do ministerialnych szuflad.Polacy będą biedni, ale za to „uśmiechnięci”?
Do @1,1 milion
2024-07-27 09:30:19
Emerytura liczona według starych zasad, sprzed reformy emerytalnej wynosiła w 2013 roku 3036 zł brutto, a według zasad nowych zaledwie 1856 zł brutto. Dla przykładu w 2012 roku średnia emerytura ze wszystkich przyznanych według starych zasad wynosiła 2759 zł brutto, a liczona według nowych tylko 1728 zł. W 2011 roku było to odpowiednio: 2660 zł i 1694 zł. Była prezes ZUS, Aleksandra W przyznała, iż: „W nowym systemie, emerytury muszą być niższe, bo to był jeden z celów reformy.
chester
2024-07-27 03:26:07
Sądy muszą być wolne i niezawisłe a konstytucja musi być przestrzegana! Takie są prawa demokracji. Ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. A tak na poważnie, to mamy pilniejsze tematy - energetyka, gospodarka, bezpieczeństwo, ochrona zdrowia. Zamiast zająć się tym, co ważne, ale trudne walczą o areszty i bezkarną skrobankę. Basia jeszcze walczy z lekturami i matematyką.
Hej hyży ruju
2024-07-26 23:25:08
to gdzie ta kasa z UE się rozlazła ? Już zajumałeś , czy na razie czeka w reklamówkach z Lidla . Objawiaj sukcesy Ty kłamco pospolity ! Rozwaliłeś ul z pszczołami i teraz ani miodu , ani smrodu po pszczółkach .Zima idzie ! Węgiel będzie ? Bo jądra jużeś zarzucił na płocie ! Co Wy tam Prokop w tym nierządzie odpierd...cie !?
FIGO
2024-07-26 06:52:28
Obecny Rząd spełnił te warunki ! Nawet otrzymał należne PIS-wi jak psu micha, pieniądze ! No i co dalej z tymi pieniędzmi ? Na co poszło już tyle kasy ? Jak z realizacją zadań ? Jak jest rozwój , to dlaczego w budżecie Państwa zaczyna brakować kasy ? Orlen zarządzany teraz przez lepszych fachowców jakoś traci na znaczeniu ! Paliwa po 5,19 to raczej już nie będzie ! To akurat rozumiem ! Nie po to ma się złotą kurę , aby jajka oddawać za darmo ! Zrobić polaczkom paliwo w cenach niemieckich !
do @FIGO Żeby "dosta
2024-07-25 22:59:51
ć" kasę od UE trzeba spełniać wymogi" Właśnie o te "wymogi" chodzi - trzeba jeść z ręki "byłego nazisty".
@1,1 milion
2024-07-25 20:50:15
A policz sobie ile wpłacali za komuny do ZUS od pensji przeliczając na dzisiaj ok.100 zł. Jeszcze jakieś si ??? Teraz na nich trzeba zaiwaniać, a kto na nas będzie?? Teraz emerytury rzędu 2-3 tysięcy się należy? Kto na to ma zarobić? Buzia w kubeł !!
1,1 milion
2024-07-25 18:08:17
1,1 milion emerytów nie zasługuje na 14 emeryturę, a co niech się emerytom w głowach od dobrobytu nie poprzewraca za to z łaskawości i troski obecnego rządu korzysta inna grupa emerytów którzy maja w swoim życiorysie walkę o Polskę Ludową dla nich pieniędzy nie zabraknie.
@FIGO
2024-07-25 13:12:18
Żeby "dostać" kasę od UE trzeba spełniać wymogi , a co zrobiła twoja Pisiornia w sprawie ?Dawno byśmy już ją wydali ... Więc stul koparę PISi Trollu .
FIGO
2024-07-24 20:39:37
Nowaka , kolesia ryżego do dzisiaj nie można osądzić . Kasta musiałaby gostka zamknąć do pierdelka , ale brak odważnego i uczciwego Sędziego , aby się tego podjął ! Przecież to więzień polityczny wedle ryżego ruja ! Bawcie się dalej w demokrację i umizgi do skorumpowanej i komunistycznej UE z tą blondyną na czele . Następne transze kasy należnej dla Polski , to gdzie są ? Kiedy zamierza ten nierząd to wydać ? Niedługo czas spadnie i buźka w pusty nocnik .Pierdoły nierządne .Więcej ministrów ?!
Edek
2024-07-24 14:29:50
Cytat ,, Bedziemy stosować prawo tak jak my je rozumiemy,,
pisomatołek
2024-07-24 13:06:41
i słusznie, imunitet zapisany jest w podpisanym przez Polskę traktacie, natomiast rozciągnięcie imunitetu na cały rok to samo sobie uchwaliło to Zgromadzenie w 2021.
hihi
2024-07-24 07:12:18
Mówiąc krótko ,,nasza chata z kraja''

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA