Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Polacy o zagrożeniu terroryzmem

Data publikacji: 2015-12-29 21:55
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-30 09:32
Polacy o zagrożeniu terroryzmem
Fot. FI  

59 proc. Polaków jest obecnie przekonanych, że w naszym kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem - wynika z grudniowego sondażu CBOS. 21 proc. badanych uważa, że zagrożenie terroryzmem jest wyolbrzymione. Według 12 proc. takie zagrożenie nie istnieje, 8 proc. nie ma zdania.

CBOS zaznaczył, że 13 listopada br. miała miejsce seria zamachów w Paryżu i Saint-Denis, za które odpowiedzialność wzięła organizacja terrorystyczna znana pod nazwą Państwo Islamskie. Ośrodek sprawdził m.in. jak silne jest w Polsce poczucie zagrożenia terroryzmem.

Czy istnieje zagrożenie?

CBOS podkreśla, że 59 proc. osób przekonanych w grudniu, że w naszym kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem to o 3 punkty procentowe więcej niż w badaniu przeprowadzonym w dniach 5-11 marca tego roku, czyli po poprzednich głośnych zamachach radykalnych islamistów w Paryżu (na redakcję Charlie Hebdo i hipermarket koszerny "Hyper Cacher") oraz lutowych w centrum Kopenhagi, ale jeszcze przed atakami na turystów w Tunezji (w marcowym ataku na Muzeum Bardo w Tunisie zginęli m.in. polscy obywatele). Według CBOS, od marca 2015 roku nieco ubyło zarówno osób przekonanych, że zagrożenie terroryzmem w naszym kraju jest wyolbrzymione (z 22 proc. do 21 proc.), jak i całkowicie kwestionujących jego istnienie (z 14 proc. do 12 proc.).

Bezpieczeństwo Polaków

Znacząco pogorszyły się oceny przygotowania polskich władz i instytucji państwowych do zapobiegania atakom terrorystycznym. Obecnie 61 proc. ankietowanych (od marca 2015 roku wzrost o 6 punktów procentowych) ocenia, że nie są one dobrze przygotowane do zapobiegania atakom terrorystycznym, a tylko 20 proc. (spadek o 6 punktów procentowych) jest przeciwnego zdania. W celu zwiększenia swego bezpieczeństwa Polacy w zdecydowanej większości zgodziliby się na wzmożone kontrole na granicach, lotniskach i dworcach (94 proc.) oraz na zaostrzenie przepisów migracyjnych (82 proc.). 67 proc. respondentów deklaruje też gotowość poniesienia kosztów w związku z wydatkami na bezpieczeństwo. Zdecydowana większość ankietowanych jest natomiast przeciwna zwiększeniu uprawnień władz (instytucji) państwowych w zakresie kontroli korespondencji (65 proc.) oraz podsłuchu rozmów telefonicznych (61 proc.).

Operacje przeciwko ISIS

CBOS zapytał też w sondażu o stosunek do ewentualnego zaangażowania Polski w operacje przeciwko ISIS na terytorium Syrii. Zdaniem 84 proc. ankietowanych Polska nie powinna angażować się militarnie w walkę z ISIS na terenie Syrii. (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Media
2015-12-30 08:09:46
Przy takim bagatelizowaniu problemu przez media, tylko głupiec by się nie bał.
Lepiej pozniej jak wcale, powiedzieli kiedys kowale...,
2015-12-30 00:27:55
Odnosnie koncowego zdania powyzszego notatki. Czyli tak... Polska dopiero zaangazuje sie militarnie... jak juz bedzie miala wystarczajaco duzy Syryjski IS-lam w Polsce... tylko ze wtedy moze byc juz troche za pozno ! A w takim razie, to co My wogole robimy militarnie do tej pory... w dalekim Afganistanie ??
Obysmy tylko nie byli "madrzejsi" PO kolejnej tragedi...??
2015-12-30 00:16:15
Hmm...a skoro IS-lamski Daesh tak zaciekle zwalcza Chrzescijan, to co w takim razie Chrzescijanie powinni robic czy zrobic...? Dzieki Brukseli, jak na razie MASOWO wpuszczamy Ich do UE i Europy, nie majac wystarczajacej kontroli... Kto do Europy z innych Kontynentow wjezdza ! Na www.niezalezna.pl podaja...ze Niemiecka Polizei do tej pory... tj. na 1 000 000 przybylych do Niemiec "Multi-Kulti" w miare dokladnie ustalila tylko 10% Ich tozsamosci, a co z pozostalymi 900 000... to jak na razie jest jeszcze WIELKA NIEWIADOMA ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA